Jimotec AB
559140-8991Aktiebolagreg. 2017
Kungälv, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 437 tkr
Resultat efter fin. poster
16 tkr
Soliditet
44 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Maskingatan, 442 40 Kungälv
Postadress
Maskingatan, 442 40 Kungälv
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet och försäljning av varor inom teknik och utveckling i metallbranschen samt skall aktiebolaget äga och förvalta aktier och andra värdepapper.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 207 tkr | 743 tkr | – |
| 2019 | 1 378 tkr | 265 tkr | 756 tkr |
| 2020 | 1 842 tkr | 225 tkr | 760 tkr |
| 2021 | 2 924 tkr | 215 tkr | 781 tkr |
| 2022 | 1 407 tkr | −43 tkr | 706 tkr |
| 2023 | 2 700 tkr | 9 tkr | 710 tkr |
| 2024 | 3 504 tkr | 30 tkr | 729 tkr |
| 2025 | 2 437 tkr | 16 tkr | 741 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 43,7 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 0,7 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −30,4 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 437 | 3 504 | 2 700 | 1 407 | 2 924 | 1 842 | 1 378 | 207 |
| Förändring av lager | 47 | 60 | 90 | 275 | 6 | 98 | 0 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 29 | 9 | 10 | 4 | 4 | 45 | 1 | – |
| Rörelseintäkter | 2 513 | 3 573 | 2 800 | 1 686 | 2 935 | 1 985 | 1 379 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 251 | 1 872 | 1 736 | 800 | 1 615 | 941 | 743 | – |
| Övriga externa kostnader | 442 | 747 | 610 | 524 | 554 | 542 | 324 | – |
| Personalkostnader | 731 | 845 | 379 | 368 | 525 | 265 | 35 | – |
| Av- och nedskrivningar | 65 | 64 | 62 | 30 | 20 | 7 | 7 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 9 | 19 | 15 | 7 | 6 | 5 | 4 | – |
| Rörelsekostnader | 2 498 | 3 548 | 2 801 | 1 729 | 2 720 | 1 761 | 1 113 | – |
| Rörelseresultat | 15 | 25 | −1 | −43 | 215 | 224 | 265 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 6 | 10 | 0 | 0 | 1 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 0 | 6 | 9 | −0 | 0 | 1 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 16 | 30 | 9 | −43 | 215 | 225 | 265 | 743 |
| Bokslutsdispositioner | 3 | −2 | 0 | 78 | −60 | 0 | −68 | – |
| Resultat före skatt | 19 | 28 | 9 | 35 | 155 | 225 | 197 | – |
| Skatt på årets resultat | 7 | 9 | 5 | 10 | 34 | 51 | 44 | – |
| Årets resultat | 11 | 19 | 4 | 25 | 121 | 174 | 153 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 110 | 169 | 182 | 85 | 115 | 22 | 29 | – |
| Anläggningstillgångar | 110 | 169 | 182 | 85 | 115 | 22 | 29 | – |
| Varulager | 534 | 487 | 427 | 337 | 104 | 98 | 0 | – |
| Kundfordringar | 588 | 503 | 625 | 129 | 204 | 222 | 157 | – |
| Kortfristiga fordringar | 642 | 555 | 724 | 219 | 272 | 309 | 182 | – |
| Kassa och bank | 520 | 717 | 706 | 1 301 | 1 446 | 1 542 | 1 861 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 696 | 1 759 | 1 857 | 1 856 | 1 822 | 1 948 | 2 044 | – |
| Summa tillgångar | 1 806 | 1 928 | 2 039 | 1 942 | 1 937 | 1 970 | 2 073 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 679 | 660 | 656 | 631 | 610 | 536 | 552 | – |
| Fritt eget kapital | 691 | 679 | 660 | 656 | 731 | 710 | 706 | – |
| Eget kapital | 741 | 729 | 710 | 706 | 781 | 760 | 756 | – |
| Obeskattade reserver | 61 | 64 | 62 | 62 | 140 | 80 | 80 | – |
| Leverantörsskulder | 51 | 107 | 249 | 102 | 73 | 66 | 112 | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 31 | 87 | 52 | – |
| Kortfristiga skulder | 1 005 | 1 135 | 1 268 | 1 173 | 1 016 | 1 130 | 1 238 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 806 | 1 928 | 2 039 | 1 942 | 1 937 | 1 970 | 2 073 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 | 1 | 0 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | 100 | 100 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 43,7 % | 40,5 % | 37,2 % | 38,9 % | 46,1 % | 41,8 % | 39,5 % | – |
| Kassalikviditet | 116 % | 112 % | 113 % | 129 % | 169 % | 164 % | 165 % | – |
| Rörelsemarginal | 0,6 % | 0,7 % | −0 % | −3,1 % | 7,4 % | 12,2 % | 19,3 % | – |
| Vinstmarginal | 0,7 % | 0,9 % | 0,3 % | −3,1 % | 7,4 % | 12,2 % | 19,3 % | 359,6 % |
| Omsättningstillväxt | −30,4 % | 29,8 % | 91,9 % | −51,9 % | 58,7 % | 33,7 % | 567,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,5 % | 2,7 % | 0,5 % | 3,6 % | 15,5 % | 23 % | 20,3 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 219 tkr | 1 752 tkr | 2 700 tkr | 1 407 tkr | 1 462 tkr | 1 842 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 11 tkr | 14 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 11 tkr | 19 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 11 tkr | 19 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −19 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 19 tkr | 4 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 741 tkr | 729 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 11 tkr | 19 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | 3 tkr | −2 tkr |
| Forslag disposition | 691 tkr | 679 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 691 tkr | 679 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 9 tkr | 9 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 47 tkr | 71 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 118 tkr | 118 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 71 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 24 tkr | 24 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 499 tkr | 419 tkr |
| Lager varor under tillverkning | 36 tkr | 68 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 63 tkr | 98 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 248 tkr | 241 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 185 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 7 tkr | 51 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 42 tkr | 41 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 44 tkr | 43 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 850 tkr | 938 tkr |
| Periodiseringsfonder | 50 tkr | 50 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 103 tkr | 90 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Jimotec ABHuvudarbetsställe
Maskingatan, 442 40 Kungälv
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559140-8991
Registreringsdatum
19 december 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kungälv, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.