Jinnestål Etikett AB
556654-3418Aktiebolagreg. 2004
Helsingborg, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
66 103 tkr
Resultat efter fin. poster
5 793 tkr
Soliditet
44 %
Anställda
24
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Diabasgatan 6, 254 68 Helsingborg
Postadress
Diabasgatan 6, 254 68 Helsingborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall tillverka och försälja grafiska alster, produkter för datamaskinell bearbetning och utveckling av etikettsystem ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 52 413 tkr | 4 374 tkr | – |
| 2022 | 68 043 tkr | 6 940 tkr | – |
| 2023 | 75 331 tkr | 4 560 tkr | 5 081 tkr |
| 2024 | 67 435 tkr | 7 183 tkr | 6 611 tkr |
| 2025 | 66 103 tkr | 5 793 tkr | 7 034 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 43,6 % – branschmedian 50,7 %
Vinstmarginal 8,8 % – branschmedian −0,1 %
Omsättningstillväxt −2 % – branschmedian −2,1 %
Median för 117 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 66 103 | 67 435 | 75 331 | 68 043 | 52 413 |
| Övriga rörelseintäkter | 714 | 585 | 271 | – | – |
| Rörelseintäkter | 66 817 | 68 020 | 75 601 | – | – |
| Handelsvaror | 27 669 | 28 374 | 38 846 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 14 756 | 14 800 | 14 534 | – | – |
| Personalkostnader | 18 119 | 17 189 | 16 988 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 494 | 483 | 540 | – | – |
| Rörelsekostnader | 61 039 | 60 846 | 70 907 | – | – |
| Rörelseresultat | 5 778 | 7 174 | 4 694 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 15 | 17 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 8 | 134 | – | – |
| Finansiella poster | 14 | 9 | −134 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 5 793 | 7 183 | 4 560 | 6 940 | 4 374 |
| Bokslutsdispositioner | 1 113 | −106 | 295 | – | – |
| Resultat före skatt | 6 906 | 7 077 | 4 855 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 483 | 1 546 | 1 001 | – | – |
| Årets resultat | 5 423 | 5 531 | 3 854 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 090 | 2 340 | 2 553 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 090 | 2 340 | 2 553 | – | – |
| Varulager | 7 607 | 7 364 | 7 365 | – | – |
| Kundfordringar | 9 712 | 10 845 | 11 048 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 13 612 | 14 986 | 15 331 | – | – |
| Kassa och bank | 2 416 | 3 090 | 24 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 23 634 | 25 440 | 22 719 | – | – |
| Summa tillgångar | 25 725 | 27 780 | 25 272 | – | – |
| Aktiekapital | 250 | 250 | 250 | – | – |
| Bundet eget kapital | 300 | 300 | 300 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 311 | 781 | 927 | – | – |
| Fritt eget kapital | 6 734 | 6 311 | 4 781 | – | – |
| Eget kapital | 7 034 | 6 611 | 5 081 | – | – |
| Obeskattade reserver | 5 262 | 6 375 | 6 287 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 314 | – | – |
| Leverantörsskulder | 6 547 | 6 939 | 6 342 | – | – |
| Skatteskulder | 923 | 502 | 328 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 13 428 | 14 794 | 13 591 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 25 725 | 27 780 | 25 272 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 24 | 24 | 23.5 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 5 500 | 5 000 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 43,6 % | 42 % | 39,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 119 % | 122 % | 113 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 8,7 % | 10,6 % | 6,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 8,8 % | 10,7 % | 6,1 % | 10,2 % | 8,4 % |
| Omsättningstillväxt | −2 % | −10,5 % | 10,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 77,1 % | 83,7 % | 75,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 754 tkr | 2 810 tkr | 3 206 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (38)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 1 386 tkr | 1 501 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 5 423 tkr | 5 531 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 6 000 tkr | 6 000 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 5 423 tkr | 5 531 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −5 531 tkr | −3 854 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 5 531 tkr | 3 854 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 5 000 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 7 034 tkr | 6 611 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 5 423 tkr | 5 531 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 5 000 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | 115 tkr | −239 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 998 tkr | 150 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 275 tkr | 74 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 313 tkr | 98 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 37 tkr | 24 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden inkop | 214 tkr | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 13 tkr | 5 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 2 174 tkr | 2 600 tkr |
| Forslag disposition | 6 734 tkr | 6 311 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 234 tkr | 1 311 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 706 tkr | 1 494 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 815 tkr | 2 266 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 7 917 tkr | 7 887 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 6 102 tkr | 5 621 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 30 tkr | 270 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 481 tkr | 478 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 2 496 tkr | 2 268 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 5 110 tkr | 5 097 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 17 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 20 tkr | 47 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 580 tkr | 3 188 tkr |
| Periodiseringsfonder | 3 876 tkr | 4 874 tkr |
| Reservfond | 50 tkr | 50 tkr |
| Stallda sakerheter | 6 000 tkr | 6 000 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 6 000 tkr | 6 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 3 378 tkr | 4 165 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Jinnestål Etikett ABHuvudarbetsställe
Diabasgatan 6, 254 68 Helsingborg
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556654-3418
Registreringsdatum
23 januari 2004
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Helsingborg, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
250 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 17.250 – Tillverkning av andra pappers- och pappvaror
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.