Jj Apt AB
556985-1123Aktiebolagreg. 2014
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2022Omsättning
300 tkr
Resultat efter fin. poster
104 tkr
Soliditet
23 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lundavägen 74, 212 25 Malmö
Postadress
c/o J & J Holding Ab, Lundavägen 74, 212 25 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och bostadsrätter
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 454 tkr | 227 tkr | – |
| 2020 | 716 tkr | 319 tkr | – |
| 2021 | 398 tkr | 1 759 tkr | 2 208 tkr |
| 2022 | 300 tkr | 104 tkr | 2 290 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 23 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 34,8 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −24,6 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 300 | 398 | 716 | 454 |
| Rörelseintäkter | 300 | 398 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 74 | 178 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 16 | 10 | – | – |
| Rörelsekostnader | 90 | 188 | – | – |
| Rörelseresultat | 210 | 210 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 105 | 101 | – | – |
| Finansiella poster | −105 | 1 549 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 104 | 1 759 | 319 | 227 |
| Resultat före skatt | 104 | 1 759 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 22 | 362 | – | – |
| Årets resultat | 83 | 1 397 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 65 | 15 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 300 | 8 300 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 8 365 | 8 315 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 581 | 1 754 | – | – |
| Kassa och bank | 12 | 222 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 593 | 1 976 | – | – |
| Summa tillgångar | 9 958 | 10 291 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 158 | 761 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 240 | 2 158 | – | – |
| Eget kapital | 2 290 | 2 208 | – | – |
| Långfristiga skulder | 6 355 | 6 685 | – | – |
| Skatteskulder | 275 | 337 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 313 | 1 398 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 9 958 | 10 291 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 23 % | 21,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 121 % | 141 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 69,9 % | 52,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 34,8 % | 441,9 % | 44,6 % | 50 % |
| Omsättningstillväxt | −24,6 % | −44,4 % | 57,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 3,6 % | 63,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 8 300 tkr | 8 300 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 8 300 tkr | 8 300 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 3 650 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 83 tkr | 1 397 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 83 tkr | – |
| Forandring ingaende eget kapital overgang k2aktiekapital | – | 50 tkr |
| Forandring ingaende eget kapital overgang k2arets resultat | – | 1 397 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 567 tkr | 1 700 tkr |
| Forslag disposition | 2 240 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 240 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 14 tkr | 53 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 65 tkr | 15 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 284 tkr | 217 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 219 tkr | 202 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 67 tkr | 18 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 16 tkr | 10 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 5 035 tkr | 5 365 tkr |
| Medel disponera | 2 240 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 436 |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 330 tkr | 330 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 6 355 tkr | 6 685 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 1 650 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 708 tkr | 716 tkr |
| Stallda sakerheter | 7 015 tkr | 7 015 tkr |
| Stallda sakerheter andra stallda sakerheter | 7 015 tkr | 7 015 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Jj Apt ABHuvudarbetsställe
Lundavägen 74, 212 25 Malmö
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556985-1123
Registreringsdatum
2 oktober 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.