JJ Mät och Byggteknik AB
556797-3283Aktiebolagreg. 2009
Enköping, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
671 tkr
Resultat efter fin. poster
−138 tkr
Soliditet
35 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tillinge Nykvarn 2, 745 94 Enköping
Postadress
Tillinge Nykvarn 2, 745 94 Enköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva mätteknik, bygg- och anläggningsarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 690 tkr | 0 tkr | – |
| 2019 | 716 tkr | 3 tkr | – |
| 2020 | 526 tkr | −319 tkr | 211 tkr |
| 2021 | 775 tkr | 9 tkr | 220 tkr |
| 2022 | 1 164 tkr | 335 tkr | 548 tkr |
| 2023 | 450 tkr | −269 tkr | 129 tkr |
| 2024 | 714 tkr | 63 tkr | 192 tkr |
| 2025 | 671 tkr | −138 tkr | 54 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 35,1 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal −20,6 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −6 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 671 | 714 | 450 | 1 164 | 775 | 526 | 716 | 690 |
| Rörelseintäkter | 671 | 714 | 450 | 1 164 | 775 | 526 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 0 | 92 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 130 | 153 | 165 | 221 | 241 | 227 | – | – |
| Personalkostnader | 677 | 496 | 552 | 606 | 524 | 526 | – | – |
| Rörelsekostnader | 807 | 649 | 717 | 827 | 765 | 845 | – | – |
| Rörelseresultat | −136 | 65 | −267 | 337 | 10 | −319 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 2 | 2 | 3 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −3 | −1 | −1 | −2 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −138 | 63 | −269 | 335 | 9 | −319 | 3 | 0 |
| Resultat före skatt | −138 | 63 | −269 | 335 | 9 | −319 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | −0 | 0 | 7 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −138 | 63 | −269 | 328 | 9 | −319 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 84 | 186 | 399 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 112 | 217 | 290 | 506 | 185 | 157 | – | – |
| Kassa och bank | 42 | 75 | 2 | 67 | 65 | 97 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 154 | 291 | 292 | 574 | 250 | 254 | – | – |
| Summa tillgångar | 154 | 291 | 292 | 574 | 250 | 254 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 92 | 29 | 298 | 120 | 111 | 430 | – | – |
| Fritt eget kapital | −46 | 92 | 29 | 448 | 120 | 111 | – | – |
| Eget kapital | 54 | 192 | 129 | 548 | 220 | 211 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 100 | 99 | 163 | 26 | 31 | 44 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 154 | 291 | 292 | 574 | 250 | 254 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 150 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 35,1 % | 66 % | 44,2 % | 95,4 % | 87,8 % | 82,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 154 % | 294 % | 179 % | 2 187 % | 817 % | 583 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −20,2 % | 9 % | −59,4 % | 29 % | 1,3 % | −60,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | −20,6 % | 8,8 % | −59,8 % | 28,8 % | 1,2 % | −60,7 % | 0,4 % | 0 % |
| Omsättningstillväxt | −6 % | 58,7 % | −61,3 % | 50,2 % | 47,3 % | −26,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −256,3 % | 32,9 % | −208,1 % | 59,9 % | 4,1 % | −151,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 671 tkr | 714 tkr | 450 tkr | 1 164 tkr | 775 tkr | 526 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −138 tkr | 63 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −138 tkr | 63 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −63 tkr | 269 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 63 tkr | −269 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 54 tkr | 192 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −138 tkr | 63 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −46 tkr | 92 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −46 tkr | 92 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 22 tkr | 19 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 142 tkr | 142 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 142 tkr | 142 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 128 tkr | 128 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 128 tkr | 128 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 85 tkr | 114 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 90 tkr | 89 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 5 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
JJ Mät och Byggteknik ABHuvudarbetsställe
Tillinge Nykvarn 2, 745 94 Enköping
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556797-3283
Registreringsdatum
16 december 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Enköping, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.