swereg

JK Elkonstruktion Hudiksvall AB

559256-5435Aktiebolagreg. 2020

Elektriker
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Hudiksvall, Gävleborgs län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

981 tkr

−0 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

255 tkr

−6 % mot föregående år

Soliditet

85 %

+7,5 p.e. mot föregående år

Anställda

0.6

+9 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Idsjövägen 3, 824 40 Hudiksvall

Postadress

c/o Jimmy Karlstedt, Idsjövägen 3, 824 40 Hudiksvall

Verksamhetsbeskrivning

Köpa och sälja tjänster inom hela elbranschen

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2020457 tkr48 tkr73 tkr
20211 353 tkr145 tkr159 tkr
20221 147 tkr147 tkr224 tkr
20231 478 tkr193 tkr334 tkr
2024984 tkr271 tkr542 tkr
2025981 tkr255 tkr636 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 85,4 % – branschmedian 53,3 %

Vinstmarginal 26 % – branschmedian 6,2 %

Omsättningstillväxt −0,3 % – branschmedian 2,7 %

Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning9819841 4781 1471 353457
Rörelseintäkter9819841 4781 1471 353457
Råvaror och förnödenheter722652150
Handelsvaror241208543365466177
Övriga externa kostnader17419823117820481
Personalkostnader278276485369299136
Av- och nedskrivningar352323232315
Rörelsekostnader7367071 2851 0001 208409
Rörelseresultat24527719314714548
Ränteintäkter och liknande0000––
Räntekostnader och liknande000000
Finansiella poster10−50−0−00
Resultat efter finansiella poster25527119314714548
Bokslutsdispositioner−7094−5−19
Resultat före skatt24927120215114029
Skatt på årets resultat55634236296
Årets resultat19320816011511123

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Materiella anläggningstillgångar1059325679102
Finansiella anläggningstillgångar25160––––
Anläggningstillgångar35669325679102
Varulager1671701402034943
Kundfordringar57024125169
Kortfristiga fordringar695245252299
Kassa och bank1694631593416639
Omsättningstillgångar40563854448924491
Summa tillgångar761707576545323194
Aktiekapital252525252525
Bundet eget kapital252525252525
Balanserat resultat417309149842325
Fritt eget kapital61151730919913448
Eget kapital63654233422415973
Obeskattade reserver181111202419
Leverantörsskulder−1201393022
Skatteskulder21222247486
Kortfristiga skulder107153231301141102
Summa eget kapital och skulder761707576545323194

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Medelantal anställda0.60.550.650.50.60.2
Föreslagen utdelning (tkr)50100–5050–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet85,4 %78 %59,5 %44 %54,9 %45,3 %
Kassalikviditet222 %305 %175 %95 %138 %47 %
Rörelsemarginal25 %28,1 %13,1 %12,8 %10,7 %10,5 %
Vinstmarginal26 %27,5 %13,1 %12,8 %10,7 %10,5 %
Omsättningstillväxt−0,3 %−33,4 %28,9 %−15,2 %196,1 %–
Avkastning på eget kapital30,5 %38,4 %47,9 %51,5 %69,9 %31,3 %
Omsättning per anställd1 635 tkr1 789 tkr2 274 tkr2 294 tkr2 255 tkr2 285 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (22)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar8 tkr1 tkr
Andra langfristiga fordringar251 tkr60 tkr
Arets resultat eget kapital193 tkr208 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat193 tkr208 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−208 tkr−160 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning208 tkr160 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning100 tkr–
Forandring overavskrivningar−7 tkr0
Forslag disposition611 tkr517 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning561 tkr417 tkr
Inventarier verktyg installationer105 tkr9 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden248 tkr117 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar143 tkr108 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop131 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar35 tkr23 tkr
Lager ravaror fornodenheter167 tkr170 tkr
Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar15 tkr30 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga12 tkr5 tkr
Ovriga kortfristiga skulder64 tkr87 tkr
Periodiseringsfonder10 tkr10 tkr
Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar25 tkr25 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter23 tkr24 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • JK Elkonstruktion Hudiksvall ABHuvudarbetsställe

    Idsjövägen 3, 824 40 Hudiksvall

    Elektriker

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559256-5435

Registreringsdatum

19 maj 2020

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Hudiksvall, Gävleborgs län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Elektriker

  • SNI 43.210 – Elinstallationer

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler