JL Redovisning AB
559013-1420Aktiebolagreg. 2015
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
7 tkr
Resultat efter fin. poster
−7 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sankt Göransgatan 72 Lgh 1301, 112 38 Stockholm
Postadress
c/o Jens Lahti, Sankt Göransgatan 72 Lgh 1301, 112 38 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom ekonomi, redovisning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 32 tkr | 35 tkr | – |
| 2017 | 36 tkr | 0 tkr | – |
| 2018 | 30 tkr | 9 tkr | 120 tkr |
| 2019 | 23 tkr | 2 tkr | 123 tkr |
| 2020 | 19 tkr | −1 tkr | 122 tkr |
| 2021 | 69 tkr | 33 tkr | 98 tkr |
| 2022 | 79 tkr | 68 tkr | 132 tkr |
| 2023 | 30 tkr | 19 tkr | 97 tkr |
| 2024 | 36 tkr | 17 tkr | 111 tkr |
| 2025 | 7 tkr | −7 tkr | 104 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,9 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal −101,1 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −80,6 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15247 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 | 36 | 30 | 79 | 69 | 19 | 23 | 30 | 36 | 32 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 7 | 36 | 30 | 79 | 69 | 19 | 23 | 30 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 14 | 20 | 11 | 11 | 27 | 19 | 4 | 7 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 1 | 9 | 0 | 17 | 15 | – | – |
| Rörelsekostnader | 14 | 20 | 12 | 12 | 36 | 19 | 21 | 21 | – | – |
| Rörelseresultat | −7 | 16 | 18 | 67 | 32 | 0 | 2 | 9 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | −2 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −7 | 17 | 19 | 68 | 33 | −1 | 2 | 9 | 0 | 35 |
| Resultat före skatt | −7 | 17 | 19 | 68 | 33 | −1 | 2 | 9 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 4 | 4 | 14 | 7 | 0 | 1 | 2 | – | – |
| Årets resultat | −7 | 13 | 15 | 54 | 26 | −1 | 3 | 7 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 50 | 50 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 50 | 50 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 30 | 2 | 18 | 12 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 5 | 34 | 4 | 18 | 12 | 0 | −0 | −1 | – | – |
| Kassa och bank | 99 | 82 | 103 | 135 | 97 | 125 | 75 | 81 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 104 | 116 | 107 | 152 | 109 | 125 | 75 | 80 | – | – |
| Summa tillgångar | 104 | 116 | 107 | 152 | 109 | 125 | 125 | 130 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 61 | 47 | 32 | 28 | 22 | 23 | 20 | 13 | – | – |
| Fritt eget kapital | 54 | 61 | 47 | 82 | 48 | 22 | 23 | 20 | – | – |
| Eget kapital | 104 | 111 | 97 | 132 | 98 | 122 | 123 | 120 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | −6 | −2 | 8 | 14 | 3 | −3 | −2 | 3 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 0 | 5 | 9 | 20 | 11 | 3 | 2 | 9 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 104 | 116 | 107 | 152 | 109 | 125 | 125 | 130 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 50 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,9 % | 95,4 % | 91,5 % | 86,6 % | 90,3 % | 97,6 % | 98,6 % | 92,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 118 105 % | 2 149 % | 1 172 % | 745 % | 1 027 % | 4 144 % | 4 391 % | 842 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −104,4 % | 44,3 % | 59,9 % | 84,8 % | 47,1 % | 1,8 % | 9,8 % | 28,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | −101,1 % | 48,3 % | 64,8 % | 85,5 % | 47,7 % | −6,5 % | 10 % | 28,6 % | 1,1 % | 109,1 % |
| Omsättningstillväxt | −80,6 % | 19,3 % | −62 % | 14,6 % | 264,4 % | −18,5 % | −23 % | −15,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −6,8 % | 12,1 % | 15,8 % | 40,6 % | 26,7 % | −1 % | 2,6 % | 5,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | 69 tkr | – | 23 tkr | 30 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −7 tkr | 13 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −7 tkr | 13 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −13 tkr | −15 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 13 tkr | 15 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 104 tkr | 111 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −7 tkr | 13 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 54 tkr | 61 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 54 tkr | 61 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 549 | 3 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 5 tkr | 564 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 6 tkr | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
JL Redovisning ABHuvudarbetsställe
Sankt Göransgatan 72 Lgh 1301, 112 38 Stockholm
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559013-1420
Registreringsdatum
7 maj 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.