JL Service Höja AB
556522-4374Aktiebolagreg. 1995
Ängelholm, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
2 354 tkr
Resultat efter fin. poster
−37 tkr
Soliditet
12 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Starby Landsväg 439, 262 95 Ängelholm
Postadress
Starby Landsväg 439, 262 95 Ängelholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva bygg- och renoveringstjänster, anläggningsarbete, grönyteservice samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 2 283 tkr | 84 tkr | – |
| 2019 | 2 355 tkr | −210 tkr | – |
| 2020 | 1 999 tkr | 120 tkr | 179 tkr |
| 2021 | 1 543 tkr | 11 tkr | 191 tkr |
| 2022 | 2 024 tkr | −6 tkr | 184 tkr |
| 2023 | 3 745 tkr | −46 tkr | 138 tkr |
| 2024 | 2 354 tkr | −37 tkr | 101 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 11,8 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −1,6 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −37,1 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 354 | 3 745 | 2 024 | 1 543 | 1 999 | 2 355 | 2 283 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | – | – | 0 | 48 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 356 | 3 745 | 2 024 | 1 543 | 2 047 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 347 | 2 909 | 1 228 | 820 | 1 265 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 190 | 145 | 127 | 81 | 102 | – | – |
| Personalkostnader | 858 | 738 | 675 | 625 | 542 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 5 | 18 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 396 | 3 792 | 2 030 | 1 530 | 1 927 | – | – |
| Rörelseresultat | −39 | −47 | −6 | 13 | 121 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 2 | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 1 | −0 | −2 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −37 | −46 | −6 | 11 | 120 | −210 | 84 |
| Resultat före skatt | −37 | −46 | −6 | 11 | 120 | – | – |
| Årets resultat | −37 | −46 | −6 | 11 | 120 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 5 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 5 | – | – |
| Varulager | 150 | 150 | 175 | 160 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 325 | 7 | 108 | 525 | 194 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 416 | 134 | 186 | 608 | 468 | – | – |
| Kassa och bank | 293 | 539 | 185 | 5 | 61 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 859 | 823 | 546 | 773 | 529 | – | – |
| Summa tillgångar | 859 | 823 | 546 | 773 | 534 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 170 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 109 | 109 | 109 | 109 | 109 | – | – |
| Balanserat resultat | 75 | 5 | 82 | 70 | −50 | – | – |
| Fritt eget kapital | −8 | 29 | 75 | 82 | 70 | – | – |
| Eget kapital | 101 | 138 | 184 | 191 | 179 | – | – |
| Leverantörsskulder | 207 | 142 | 15 | 182 | 29 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 758 | 685 | 362 | 583 | 355 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 859 | 823 | 546 | 773 | 534 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 11,8 % | 16,8 % | 33,8 % | 24,6 % | 33,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 94 % | 98 % | 103 % | 105 % | 149 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −1,7 % | −1,3 % | −0,3 % | 0,8 % | 6 % | – | – |
| Vinstmarginal | −1,6 % | −1,2 % | −0,3 % | 0,7 % | 6 % | −8,9 % | 3,7 % |
| Omsättningstillväxt | −37,1 % | 85 % | 31,2 % | −22,8 % | −15,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −36,6 % | −33,4 % | −3,3 % | 6 % | 67,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 354 tkr | 3 745 tkr | 2 024 tkr | 1 543 tkr | 1 999 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −37 tkr | −46 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −37 tkr | −46 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | – | 6 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | – | −6 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 101 tkr | 138 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −37 tkr | −46 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | – | 0 |
| Forslag disposition | −8 tkr | 29 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −8 tkr | 29 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 91 tkr | 127 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 546 tkr | 538 tkr |
| Pagaende arbeten annans rakning kortfristiga skulder | 0 | 0 |
| Pagaende arbeten annans rakning omsattningstillgangar | 150 tkr | 150 tkr |
| Pagaende arbeten annans rakning omsattningstillgangar aktiverade utgifter | 150 tkr | 150 tkr |
| Reservfond | 9 tkr | 9 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
JL Service Höja ABHuvudarbetsställe
Starby Landsväg 439, 262 95 Ängelholm
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556522-4374
Registreringsdatum
21 juli 1995
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Ängelholm, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.