JMG vvs i Västerås AB
556972-5954Aktiebolagreg. 2014
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
11 012 tkr
Resultat efter fin. poster
129 tkr
Soliditet
20 %
Anställda
5.09
Hem - JMG VVS i Västerås
JMG VVS i Västerås Utför alla slags servicearbeten, felsökningar, installationer och reparationer inom VVS till både hem och företag i Västmanland. Mer om oss Välkommen till JMG VVS Om oss JMG VVS är ett heltäckande och komplett VVS-företag som utför servicearbeten, installationer, felsökningar och
jmgvvs.se
Adresser
Besöksadress
Ångloksgatan 12, 722 33 Västerås
Postadress
c/o Johan Gyllegård, Ångloksgatan 12, 722 33 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Allt inom vvs.service, nybyggnationer och rotrenoveringar av vatten,värme och sanitets system.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 4 681 tkr | 186 tkr | – |
| 2018 | 4 966 tkr | −2 tkr | – |
| 2019 | 5 308 tkr | 413 tkr | 279 tkr |
| 2020 | 5 242 tkr | −66 tkr | 149 tkr |
| 2021 | 6 488 tkr | 404 tkr | 283 tkr |
| 2022 | 7 162 tkr | 343 tkr | 257 tkr |
| 2023 | 7 590 tkr | 581 tkr | 406 tkr |
| 2024 | 8 428 tkr | 78 tkr | 147 tkr |
| 2025 | 11 012 tkr | 129 tkr | 217 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 19,7 % – branschmedian 51,7 %
Vinstmarginal 1,2 % – branschmedian 6,4 %
Omsättningstillväxt 30,7 % – branschmedian 3,8 %
Median för 7553 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 012 | 8 428 | 7 590 | 7 162 | 6 488 | 5 242 | 5 308 | 4 966 | 4 681 |
| Förändring av lager | 45 | −60 | 107 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 11 | 33 | 305 | 215 | 115 | 23 | 248 | – | – |
| Rörelseintäkter | 11 067 | 8 402 | 8 002 | 7 376 | 6 603 | 5 265 | 5 556 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 5 617 | 3 940 | 3 350 | 3 442 | 3 066 | 2 685 | 2 588 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 625 | 1 426 | 1 325 | 1 080 | 993 | 913 | 879 | – | – |
| Personalkostnader | 3 563 | 2 947 | 2 735 | 2 470 | 2 103 | 1 691 | 1 634 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 90 | 10 | 10 | 41 | 40 | 41 | 44 | – | – |
| Rörelsekostnader | 10 895 | 8 323 | 7 420 | 7 033 | 6 202 | 5 330 | 5 146 | – | – |
| Rörelseresultat | 172 | 79 | 582 | 344 | 401 | −65 | 410 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 0 | 4 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 43 | 1 | 1 | 0 | 4 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −43 | −1 | −1 | −0 | 3 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 129 | 78 | 581 | 343 | 404 | −66 | 413 | −2 | 186 |
| Bokslutsdispositioner | 22 | 0 | −160 | −105 | −106 | 36 | −118 | – | – |
| Resultat före skatt | 151 | 78 | 421 | 238 | 298 | −30 | 295 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 50 | 37 | 102 | 65 | 68 | 0 | 79 | – | – |
| Årets resultat | 101 | 41 | 319 | 173 | 230 | −30 | 217 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 871 | 28 | 38 | 48 | 40 | 80 | 121 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 871 | 28 | 38 | 48 | 40 | 80 | 121 | – | – |
| Varulager | 540 | 512 | 367 | 241 | 194 | 161 | 292 | – | – |
| Kundfordringar | 856 | 612 | 775 | 774 | 306 | 369 | 164 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 329 | 999 | 1 245 | 1 036 | 488 | 526 | 334 | – | – |
| Kassa och bank | 101 | 210 | 300 | 260 | 379 | 54 | 290 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 970 | 1 721 | 1 913 | 1 537 | 1 060 | 741 | 916 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 841 | 1 749 | 1 951 | 1 585 | 1 100 | 821 | 1 038 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 67 | 56 | 37 | 33 | 4 | 129 | 12 | – | – |
| Fritt eget kapital | 167 | 97 | 356 | 207 | 233 | 99 | 229 | – | – |
| Eget kapital | 217 | 147 | 406 | 257 | 283 | 149 | 279 | – | – |
| Obeskattade reserver | 431 | 453 | 453 | 293 | 188 | 82 | 118 | – | – |
| Långfristiga skulder | 684 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 775 | 502 | 446 | 616 | 367 | 341 | 274 | – | – |
| Skatteskulder | 31 | 69 | 44 | 2 | – | 0 | 21 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 509 | 1 149 | 1 092 | 1 035 | 628 | 590 | 641 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 841 | 1 749 | 1 951 | 1 585 | 1 100 | 821 | 1 038 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5.09 | 4.15 | 4 | 4 | 3.5 | 3 | 3 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | 30 | 300 | 170 | 200 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 19,7 % | 29 % | 39,3 % | 30,9 % | 39,4 % | 26,1 % | 35,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 95 % | 105 % | 142 % | 125 % | 138 % | 98 % | 97 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 1,6 % | 0,9 % | 7,7 % | 4,8 % | 6,2 % | −1,3 % | 7,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 1,2 % | 0,9 % | 7,6 % | 4,8 % | 6,2 % | −1,3 % | 7,8 % | −0 % | 4 % |
| Omsättningstillväxt | 30,7 % | 11 % | 6 % | 10,4 % | 23,8 % | −1,2 % | 6,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 46,3 % | 27,7 % | 78,6 % | 67,5 % | 81 % | −20,1 % | 77,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 163 tkr | 2 031 tkr | 1 898 tkr | 1 791 tkr | 1 854 tkr | 1 747 tkr | 1 769 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (37)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 101 tkr | 41 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 300 tkr | 200 tkr |
| Fakturerad ej upparbetad intakt | 7 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 101 tkr | 41 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −41 tkr | −19 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 300 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 41 tkr | 19 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 30 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 217 tkr | 147 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 101 tkr | 41 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 30 tkr | 300 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 22 tkr | 0 |
| Forskott fran kunder | – | 0 |
| Forslag disposition | 167 tkr | 97 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 67 tkr | 67 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 178 tkr | 287 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 871 tkr | 28 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 182 tkr | 249 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 311 tkr | 220 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 31 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 933 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 90 tkr | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 31 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 540 tkr | 464 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 97 tkr | 634 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 136 tkr | 241 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 58 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 684 tkr | – |
| Pagaende arbeten annans rakning omsattningstillgangar | 0 | 48 tkr |
| Pagaende arbeten annans rakning omsattningstillgangar aktiverade utgifter | – | 48 tkr |
| Periodiseringsfonder | 431 tkr | 453 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 175 tkr | 200 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 300 tkr | 200 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 875 tkr | – |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 199 tkr | 99 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 502 tkr | 337 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
JMG vvs i Västerås ABHuvudarbetsställe
Ångloksgatan 12, 722 33 Västerås
Städ & fastighetsservice
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556972-5954
Registreringsdatum
23 maj 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Städ & fastighetsservice
- SNI 81.100 – Fastighetsrelaterad stödverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.