JMN Group Sweden AB
556838-9877Aktiebolagreg. 2011
Halmstad, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
704 tkr
Resultat efter fin. poster
422 tkr
Soliditet
11 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Karlsrovägen 64, 302 41 Halmstad
Postadress
Karlsrovägen 64, 302 41 Halmstad
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva annonsförsäljning, konsultverksamhet inom media, handel med värdepapper, förvaltning av fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 464 tkr | −481 tkr | – |
| 2019 | 739 tkr | −129 tkr | – |
| 2020 | 734 tkr | −141 tkr | 223 tkr |
| 2021 | 675 tkr | 106 tkr | 329 tkr |
| 2022 | 665 tkr | −270 tkr | 58 tkr |
| 2023 | 601 tkr | −287 tkr | 72 tkr |
| 2024 | 889 tkr | 83 tkr | 154 tkr |
| 2025 | 704 tkr | 422 tkr | 156 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 11,1 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal 59,9 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt −20,8 % – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 704 | 889 | 601 | 665 | 675 | 734 | 739 | 464 |
| Övriga rörelseintäkter | 610 | – | – | 0 | 243 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 313 | 889 | 601 | 665 | 917 | 734 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 4 | 4 | 30 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 238 | 208 | 241 | 253 | 176 | 266 | – | – |
| Personalkostnader | 647 | 598 | 623 | 637 | 583 | 529 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 21 | 42 | 48 | 48 | – | – |
| Rörelsekostnader | 885 | 806 | 885 | 934 | 811 | 872 | – | – |
| Rörelseresultat | 429 | 84 | −284 | −269 | 106 | −138 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 7 | 1 | 3 | 1 | 0 | 3 | – | – |
| Finansiella poster | −7 | −1 | −3 | −1 | −0 | −3 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 422 | 83 | −287 | −270 | 106 | −141 | −129 | −481 |
| Bokslutsdispositioner | −420 | 0 | 300 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 2 | 83 | 13 | −270 | 106 | −141 | – | – |
| Årets resultat | 2 | 83 | 13 | −270 | 106 | −141 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 406 | 406 | 426 | 468 | 848 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 467 | 283 | 149 | 33 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 467 | 689 | 554 | 459 | 468 | 848 | – | – |
| Kundfordringar | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 30 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 934 | 97 | 141 | 117 | 125 | 93 | – | – |
| Kassa och bank | 1 | 5 | 1 | 2 | 567 | 20 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 935 | 102 | 142 | 119 | 692 | 113 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 403 | 791 | 697 | 578 | 1 160 | 961 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 104 | 22 | 8 | 279 | 173 | 314 | – | – |
| Fritt eget kapital | 106 | 104 | 22 | 8 | 279 | 173 | – | – |
| Eget kapital | 156 | 154 | 72 | 58 | 329 | 223 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 069 | 476 | 444 | 329 | 676 | 602 | – | – |
| Leverantörsskulder | 15 | 6 | 23 | 25 | 17 | 11 | – | – |
| Skatteskulder | 1 | 1 | 0 | 9 | 12 | 4 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 178 | 161 | 182 | 191 | 156 | 136 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 403 | 791 | 697 | 578 | 1 160 | 961 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 11,1 % | 19,5 % | 10,3 % | 10,1 % | 28,3 % | 23,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 526 % | 64 % | 78 % | 62 % | 444 % | 83 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 60,9 % | 9,4 % | −47,3 % | −40,5 % | 15,7 % | −18,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 59,9 % | 9,3 % | −47,8 % | −40,6 % | 15,7 % | −19,2 % | −17,5 % | −103,7 % |
| Omsättningstillväxt | −20,8 % | 47,9 % | −9,6 % | −1,5 % | −8 % | −0,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,1 % | 53,7 % | 18,7 % | −464,6 % | 32,2 % | −63,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 704 tkr | 889 tkr | 601 tkr | 665 tkr | 675 tkr | 734 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 2 tkr | 83 tkr |
| Byggnader mark | 0 | 406 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 0 | 406 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 406 tkr | – |
| Erhallna koncernbidrag | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 tkr | 83 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −83 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 83 tkr | 13 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 156 tkr | 154 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 tkr | 83 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 467 tkr | 283 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 467 tkr | 283 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 184 tkr | 135 tkr |
| Forslag disposition | 106 tkr | 104 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 106 tkr | 104 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 117 tkr | 88 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 43 tkr | 43 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 43 tkr | 43 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 420 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 59 tkr | 213 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 59 tkr | 213 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 154 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 154 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 810 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 67 tkr | 54 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 1 069 tkr | 476 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 95 tkr | 101 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
JMN Group Sweden ABHuvudarbetsställe
Karlsrovägen 64, 302 41 Halmstad
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556838-9877
Registreringsdatum
19 januari 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Halmstad, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.120 – Mediebyråverksamhet och annonsförsäljning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.