JMN Invest AB
559085-6141Aktiebolagreg. 2016
Kungsör, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−13 tkr
Soliditet
5 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gersillagatan 3, 736 30 Kungsör
Postadress
c/o Jmn Fastigheter, Gersillagatan 3, 736 30 Kungsör
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga aktier i andra bolag och bedriva kapitalförvaltning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 10 tkr | 4 tkr | 73 tkr |
| 2020 | 20 tkr | 12 tkr | 85 tkr |
| 2021 | 20 tkr | 13 tkr | 96 tkr |
| 2022 | 50 tkr | 15 tkr | 108 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 584 tkr | 692 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 1 136 tkr | 1 228 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −13 tkr | 75 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 5 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal – – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 50 | 20 | 20 | 10 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 50 | 20 | 20 | 10 |
| Övriga externa kostnader | 13 | 64 | 16 | 35 | 7 | 8 | 6 |
| Rörelsekostnader | 13 | 64 | 16 | 35 | 7 | 8 | 6 |
| Rörelseresultat | −13 | −64 | −16 | 15 | 13 | 12 | 4 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 0 | 1 200 | 600 | 0 | −0 | −0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −13 | 1 136 | 584 | 15 | 13 | 12 | 4 |
| Resultat före skatt | −13 | 1 136 | 584 | 15 | 13 | 12 | 4 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 3 | 2 | – | – |
| Årets resultat | −13 | 1 136 | 584 | 12 | 11 | 12 | 4 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 570 | 545 | 545 | 545 | 545 | 575 | 573 |
| Anläggningstillgångar | 570 | 545 | 545 | 545 | 545 | 575 | 573 |
| Kundfordringar | – | 0 | 63 | 0 | 50 | 25 | 13 |
| Kortfristiga fordringar | 917 | 688 | 162 | 55 | 56 | 27 | 13 |
| Kassa och bank | 9 | 1 | 0 | 20 | 9 | 1 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 927 | 689 | 162 | 74 | 66 | 28 | 13 |
| Summa tillgångar | 1 497 | 1 234 | 707 | 619 | 610 | 602 | 585 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 38 | 42 | 58 | 46 | 35 | 23 | 19 |
| Fritt eget kapital | 25 | 1 178 | 642 | 58 | 46 | 35 | 23 |
| Eget kapital | 75 | 1 228 | 692 | 108 | 96 | 85 | 73 |
| Långfristiga skulder | 1 153 | – | 0 | 505 | 505 | 505 | 505 |
| Kortfristiga skulder | 268 | 6 | 15 | 6 | 9 | 12 | 8 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 497 | 1 234 | 707 | 619 | 610 | 602 | 585 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 1 140 | 560 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 5 % | 99,5 % | 97,9 % | 17,5 % | 15,8 % | 14,2 % | 12,5 % |
| Kassalikviditet | 346 % | 11 885 % | 1 083 % | 1 283 % | 717 % | 230 % | 164 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | 30,5 % | 64,3 % | 62,3 % | 40,5 % |
| Vinstmarginal | – | – | – | 30 % | 64 % | 62,2 % | 40,5 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | 150 % | 0 % | 100 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −17,3 % | 92,5 % | 84,4 % | 11,2 % | 11,3 % | 14,6 % | 5,6 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 570 tkr | 545 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 1 470 tkr | 545 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 25 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 900 tkr | – |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 900 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −13 tkr | 1 136 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −13 tkr | 1 136 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 136 tkr | −584 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | – | 40 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 136 tkr | 584 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 140 tkr | 560 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 75 tkr | 1 228 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −13 tkr | 1 136 tkr |
| Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott | – | 40 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 140 tkr | 560 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 911 tkr | 665 tkr |
| Forslag disposition | 25 tkr | 1 178 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 25 tkr | 38 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 1 153 tkr | – |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 900 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 tkr | 23 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 293 | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 153 tkr | – |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 900 tkr | 1 200 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 262 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 6 tkr | 6 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
JMN Invest ABHuvudarbetsställe
Gersillagatan 3, 736 30 Kungsör
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559085-6141
Registreringsdatum
16 november 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kungsör, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.