Joakim Driving Change AB
556916-8163Aktiebolagreg. 2012
Onsala, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 137 tkr
Resultat efter fin. poster
874 tkr
Soliditet
64 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kobbaviksvägen 15, 439 31 Onsala
Postadress
c/o Joakim Driving, Kobbaviksvägen 15, 439 31 Onsala
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom förändringsledning, organisationsutveckling, verksamhetsutveckling, företagsledning, strategi och med dessa förenlig verksamhet. Utbildning, import och försäljning av vin och med detta förenlig verksamhet. Skrivverksamhet, textproduktion, författande, förlagsverksamhet och med dessa förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2015 | 808 tkr | −107 tkr | – |
| 2016 | 1 725 tkr | 763 tkr | – |
| 2017 | 2 883 tkr | 1 890 tkr | – |
| 2018 | 1 727 tkr | 649 tkr | 1 757 tkr |
| 2019 | 841 tkr | −201 tkr | 1 525 tkr |
| 2020 | 1 971 tkr | 768 tkr | 1 738 tkr |
| 2021 | 1 695 tkr | 591 tkr | 1 745 tkr |
| 2022 | 1 948 tkr | 767 tkr | 1 960 tkr |
| 2023 | 1 765 tkr | 606 tkr | 2 209 tkr |
| 2024 | 1 822 tkr | 729 tkr | 2 364 tkr |
| 2025 | 2 137 tkr | 874 tkr | 2 479 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 64 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 40,9 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 17,3 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 137 | 1 822 | 1 765 | 1 948 | 1 695 | 1 971 | 841 | 1 727 | 2 883 | 1 725 | 808 |
| Rörelseintäkter | 2 137 | 1 822 | 1 765 | 1 948 | 1 695 | 1 971 | 841 | 1 727 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 2 | 2 | 2 | – | – | 0 | 2 | 19 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 226 | 110 | 169 | 238 | 187 | 318 | 246 | 170 | – | – | – |
| Personalkostnader | 1 065 | 1 016 | 1 012 | 943 | 917 | 886 | 809 | 874 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 293 | 1 127 | 1 183 | 1 181 | 1 104 | 1 204 | 1 056 | 1 063 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 844 | 695 | 582 | 767 | 591 | 768 | −215 | 663 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 31 | 34 | 27 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 2 | 1 | – | 0 | 1 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 30 | 34 | 24 | −0 | – | 0 | 14 | −15 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 874 | 729 | 606 | 767 | 591 | 768 | −201 | 649 | 1 890 | 763 | −107 |
| Bokslutsdispositioner | −270 | −70 | 150 | −95 | −190 | −125 | 242 | −220 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 604 | 659 | 756 | 672 | 401 | 643 | 41 | 429 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 170 | 184 | 207 | 181 | 124 | 180 | 38 | 148 | – | – | – |
| Årets resultat | 435 | 475 | 549 | 491 | 277 | 462 | 3 | 281 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 010 | 2 840 | 2 070 | 1 900 | 1 730 | 1 560 | 1 390 | 532 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 010 | 2 840 | 2 070 | 1 900 | 1 730 | 1 560 | 1 390 | 532 | – | – | – |
| Kundfordringar | 623 | 273 | 205 | 487 | 264 | 240 | 565 | 14 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 662 | 283 | 349 | 596 | 496 | 439 | 649 | 204 | – | – | – |
| Kassa och bank | 2 220 | 2 038 | 2 330 | 2 183 | 2 021 | 1 795 | 1 101 | 2 692 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 883 | 2 321 | 2 679 | 2 779 | 2 517 | 2 234 | 1 750 | 2 896 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 5 893 | 5 161 | 4 749 | 4 680 | 4 247 | 3 795 | 3 141 | 3 428 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 1 994 | 1 839 | 1 610 | 1 420 | 1 418 | 1 225 | 1 472 | 1 426 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 429 | 2 314 | 2 159 | 1 910 | 1 695 | 1 688 | 1 475 | 1 707 | – | – | – |
| Eget kapital | 2 479 | 2 364 | 2 209 | 1 960 | 1 745 | 1 738 | 1 525 | 1 757 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 630 | 1 360 | 1 290 | 1 440 | 1 345 | 1 155 | 1 030 | 1 272 | – | – | – |
| Avsättningar | 1 390 | 1 220 | 1 050 | 880 | 710 | 540 | 370 | 207 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 7 | 4 | 11 | 3 | 5 | 3 | 7 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 11 | 25 | 74 | 211 | 136 | 0 | 69 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 394 | 216 | 199 | 399 | 447 | 362 | 215 | 193 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 893 | 5 161 | 4 749 | 4 680 | 4 247 | 3 795 | 3 141 | 3 428 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 335 | 320 | 320 | 300 | 275 | 270 | 250 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 64 % | 66,7 % | 68,1 % | 66,3 % | 66,2 % | 70 % | 74,6 % | 80,7 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 732 % | 1 073 % | 1 343 % | 696 % | 563 % | 618 % | 815 % | 1 504 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 39,5 % | 38,1 % | 33 % | 39,4 % | 34,9 % | 39 % | −25,6 % | 38,4 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 40,9 % | 40 % | 34,3 % | 39,4 % | 34,9 % | 39 % | −23,9 % | 37,6 % | 65,6 % | 44,2 % | −13,2 % |
| Omsättningstillväxt | 17,3 % | 3,2 % | −9,4 % | 14,9 % | −14 % | 134,4 % | −51,3 % | −40,1 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 17,5 % | 20,1 % | 24,9 % | 25 % | 15,9 % | 26,6 % | 0,2 % | 16 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 137 tkr | 1 822 tkr | 1 765 tkr | 1 948 tkr | 1 695 tkr | 1 971 tkr | 841 tkr | 1 727 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 3 010 tkr | 2 840 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 3 010 tkr | 2 840 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 170 tkr | 770 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 3 010 tkr | 2 840 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 435 tkr | 475 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 435 tkr | 475 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −475 tkr | −549 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 475 tkr | 549 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 320 tkr | 320 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 479 tkr | 2 364 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 435 tkr | 475 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 320 tkr | 320 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −270 tkr | −70 tkr |
| Forslag disposition | 2 429 tkr | 2 314 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 094 tkr | 1 994 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Ovriga avsattningar pensioner liknande forpliktelser | 1 390 tkr | 1 220 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 40 tkr | 10 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 391 tkr | 199 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 630 tkr | 1 360 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Joakim Driving Change ABHuvudarbetsställe
Kobbaviksvägen 15, 439 31 Onsala
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556916-8163
Registreringsdatum
21 december 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kungsbacka, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 85.599 – Annan övrig utbildning
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
Övriga registrerade namn
1 st
- Infobility Driving Change – särskilt företagsnamn, registrerat 22 november 2018. För den del av verksamheten som avser konsultverksamhet inom förändringsledning, organisationsutveckling, verksamhets- utveckling, företagsledning, strategi och med dess förenlig verksamhet.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.