swereg

Joakim Johannes Bygg AB

559343-2296Aktiebolagreg. 2021

Bygg & hantverk
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Älandsbro, Västernorrlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

6 117 tkr

−2 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

256 tkr

+31 % mot föregående år

Soliditet

43 %

+3,4 p.e. mot föregående år

Anställda

3.2

+7 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Ytterskog 163, 871 95 Älandsbro

Postadress

c/o Joakim Fahlén, Ytterskog 163, 871 95 Älandsbro

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva byggnadsarbeten och konsultverksamhet inom byggnadsbranschen samt äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt idka annan med ovanstående, förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20225 792 tkr130 tkr31 tkr
20236 954 tkr1 005 tkr575 tkr
20246 247 tkr196 tkr461 tkr
20256 117 tkr256 tkr351 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 42,5 % – branschmedian 48,1 %

Vinstmarginal 4,2 % – branschmedian 4,5 %

Omsättningstillväxt −2,1 % – branschmedian 2,2 %

Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning6 1176 2476 9545 792
Förändring av lager164−161−3–
Övriga rörelseintäkter15210729–
Rörelseintäkter6 4346 1936 9805 792
Handelsvaror2 2922 1032 5892 630
Övriga externa kostnader1 3171 4411 0431 017
Personalkostnader2 4902 2552 1721 977
Av- och nedskrivningar739613332
Övriga rörelsekostnader088––
Rörelsekostnader6 1715 9835 9385 656
Rörelseresultat2622091 042137
Ränteintäkter och liknande−111–
Räntekostnader och liknande914387
Finansiella poster−7−13−38−7
Resultat efter finansiella poster2561961 005130
Bokslutsdispositioner−842−317−118
Resultat före skatt24723968812
Skatt på årets resultat58531446
Årets resultat1901865446

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Materiella anläggningstillgångar283214742788
Finansiella anläggningstillgångar0105––
Anläggningstillgångar283319742788
Varulager048124–
Kundfordringar690218309803
Kortfristiga fordringar9681 1034311 060
Kortfristiga placeringar89–––
Kassa och bank297575867107
Omsättningstillgångar1 3541 7261 4221 167
Summa tillgångar1 6362 0462 1641 955
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat1362506–
Fritt eget kapital3264365506
Eget kapital35146157531
Obeskattade reserver434426468151
Långfristiga skulder1060377472
Leverantörsskulder274244212223
Skatteskulder02061533
Kortfristiga skulder7451 1597441 301
Summa eget kapital och skulder1 6362 0462 1641 955

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Medelantal anställda3.2331.5
Föreslagen utdelning (tkr)–300300–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet42,5 %39,1 %43,8 %7,8 %
Kassalikviditet182 %145 %175 %90 %
Rörelsemarginal4,3 %3,4 %15 %2,4 %
Vinstmarginal4,2 %3,1 %14,5 %2,2 %
Omsättningstillväxt−2,1 %−10,2 %20,1 %–
Avkastning på eget kapital54,1 %40,3 %94,6 %20,2 %
Omsättning per anställd1 912 tkr2 082 tkr2 318 tkr3 861 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (42)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar121 tkr113 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav0105 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden0105 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar−105 tkr–
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop–105 tkr
Arets resultat eget kapital190 tkr186 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat190 tkr186 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−186 tkr−544 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning186 tkr544 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning300 tkr300 tkr
Forandring eget kapital totalt351 tkr461 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat190 tkr186 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning300 tkr300 tkr
Forandring overavskrivningar−8 tkr122 tkr
Forandring periodiseringsfond0−80 tkr
Forskott fran kunder0212 tkr
Forslag disposition326 tkr436 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning326 tkr136 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter244 tkr416 tkr
Inventarier verktyg installationer283 tkr214 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden494 tkr369 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar211 tkr154 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar31 tkr538 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop156 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar73 tkr96 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar16 tkr106 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga34 tkr161 tkr
Ovriga kortfristiga placeringar89 tkr–
Ovriga kortfristiga skulder246 tkr254 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut106 tkr0
Pagaende arbeten annans rakning kortfristiga skulder–164 tkr
Pagaende arbeten annans rakning kortfristiga skulder aktiverade utgifter–1 085 tkr
Pagaende arbeten annans rakning kortfristiga skulder fakturerade delbelopp–1 249 tkr
Pagaende arbeten annans rakning omsattningstillgangar048 tkr
Periodiseringsfonder313 tkr313 tkr
Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar4 tkr–
Stallda sakerheter306 tkr0
Stallda sakerheter foretagsinteckningar200 tkr–
Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall106 tkr0
Upparbetad ej fakturerad intakt0309 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter226 tkr242 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 27 okt. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Joakim Johannes Bygg ABHuvudarbetsställe

    Ytterskog 163, 871 95 Älandsbro

    Bygg & hantverk

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559343-2296

Registreringsdatum

27 oktober 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Härnösand, Västernorrlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Bygg & hantverk

  • SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
  • SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
  • SNI 43.411 – Takarbeten av plåt
  • SNI 43.330 – Golv- och väggbeläggningsarbeten
  • SNI 43.999 – Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler