Joalin Bygg & Bad AB
559317-2462Aktiebolagreg. 2021
Farsta, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
5 084 tkr
Resultat efter fin. poster
144 tkr
Soliditet
14 %
Anställda
4
Joalin Bygg & Bad AB - Allt inom Renovering
Letar du efter en trygg byggfirma i Stockholm? Joalin Bygg & Bad hjälper dig med badrumsrenovering, renovering, om- och tillbyggnad. Kontakta oss för offert!
joalin.se
Adresser
Besöksadress
Lingvägen 177, 123 61 Farsta
Postadress
c/o Info@joalin.se, Lingvägen 177, 123 61 Farsta
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggverksamhet, plattsättning av kakel och klinker vid om, ny- och tillbyggnad av fastigheter, värdepappershandel, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 2 597 tkr | 42 tkr | 58 tkr |
| 2023 | 3 697 tkr | 40 tkr | 72 tkr |
| 2024 | 3 640 tkr | 7 tkr | 58 tkr |
| 2025 | 5 084 tkr | 144 tkr | 105 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 14,4 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 2,8 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 39,7 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 084 | 3 640 | 3 697 | 2 597 |
| Övriga rörelseintäkter | 11 | 41 | 42 | 16 |
| Rörelseintäkter | 5 095 | 3 682 | 3 739 | 2 613 |
| Råvaror och förnödenheter | 749 | 565 | 1 189 | 1 518 |
| Övriga externa kostnader | 2 303 | 1 702 | 1 147 | 272 |
| Personalkostnader | 1 814 | 1 336 | 1 326 | 754 |
| Av- och nedskrivningar | 68 | 58 | 30 | 27 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 4 934 | 3 661 | 3 692 | 2 571 |
| Rörelseresultat | 160 | 20 | 47 | 42 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | 3 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 17 | 15 | 11 | 0 |
| Finansiella poster | −17 | −13 | −8 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 144 | 7 | 40 | 42 |
| Bokslutsdispositioner | −50 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 94 | 7 | 40 | 42 |
| Skatt på årets resultat | 47 | 21 | 26 | 9 |
| Årets resultat | 47 | −14 | 14 | 33 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 20 | 58 | 116 | 64 |
| Anläggningstillgångar | 20 | 58 | 116 | 64 |
| Kundfordringar | 837 | 841 | 250 | 998 |
| Kortfristiga fordringar | 927 | 927 | 488 | 1 086 |
| Kassa och bank | 56 | 66 | 34 | 67 |
| Omsättningstillgångar | 983 | 994 | 523 | 1 153 |
| Summa tillgångar | 1 003 | 1 052 | 639 | 1 217 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 33 | 47 | 33 | – |
| Fritt eget kapital | 80 | 33 | 47 | 33 |
| Eget kapital | 105 | 58 | 72 | 58 |
| Obeskattade reserver | 50 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 104 | 154 | 91 | 477 |
| Skatteskulder | 88 | 21 | 26 | 9 |
| Kortfristiga skulder | 848 | 994 | 567 | 1 158 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 003 | 1 052 | 639 | 1 217 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 3 | 3 | 4 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 14,4 % | 5,5 % | 11,3 % | 4,8 % |
| Kassalikviditet | 116 % | 100 % | 92 % | 100 % |
| Rörelsemarginal | 3,2 % | 0,6 % | 1,3 % | 1,6 % |
| Vinstmarginal | 2,8 % | 0,2 % | 1,1 % | 1,6 % |
| Omsättningstillväxt | 39,7 % | −1,5 % | 42,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 44,5 % | −23,6 % | 18,9 % | 57,1 % |
| Omsättning per anställd | 1 271 tkr | 1 213 tkr | 1 232 tkr | 649 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 47 tkr | −14 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 47 tkr | −14 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 14 tkr | −14 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −14 tkr | 14 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −50 tkr | – |
| Forslag disposition | 80 tkr | 33 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 80 tkr | 33 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 48 tkr | 52 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 20 tkr | 58 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 204 tkr | 174 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 184 tkr | 116 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 30 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 68 tkr | 58 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 43 tkr | 34 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 654 tkr | 799 tkr |
| Periodiseringsfonder | 50 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 12 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Joalin Bygg & Bad ABHuvudarbetsställe
Lingvägen 177, 123 61 Farsta
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559317-2462
Registreringsdatum
12 maj 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.