Jobér Coaching & Consulting AB
559197-9413Aktiebolagreg. 2019
Bjärred, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−17 tkr
Soliditet
95 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Södra Villavägen 7 A, 237 35 Bjärred
Postadress
c/o Pontus Jobér, Södra Villavägen 7 A, 237 35 Bjärred
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultativ verksamhet med avseende på affärs- och organisationsutveckling, management samt effektiviseringar och rationaliseringar.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | – | – |
| 2019 | 1 768 tkr | 1 720 tkr | 1 402 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −1 tkr | 1 224 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −1 tkr | 1 046 tkr |
| 2022 | – | −6 tkr | 941 tkr |
| 2023 | 1 896 tkr | 1 224 tkr | 1 481 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −268 tkr | 1 273 tkr |
| 2025 | – | −17 tkr | 1 070 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 94,9 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | 0 | 1 896 | – | 0 | 0 | 1 768 | – |
| Förändring av lager | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | – | 0 | 1 896 | – | 0 | 0 | 1 768 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 13 | 75 | 83 | 6 | 1 | 1 | 47 | – |
| Personalkostnader | 0 | 210 | 602 | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 13 | 285 | 684 | 6 | 1 | 1 | 47 | – |
| Rörelseresultat | −13 | −285 | 1 212 | −6 | −1 | −1 | 1 720 | – |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | 17 | 12 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −4 | 17 | 12 | 0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −17 | −268 | 1 224 | −6 | −1 | −1 | 1 720 | – |
| Bokslutsdispositioner | 14 | 260 | −300 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −3 | −8 | 924 | −6 | −1 | −1 | 1 720 | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 189 | – | – | 0 | 368 | – |
| Årets resultat | −3 | −8 | 735 | −6 | −1 | −1 | 1 352 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 045 | 995 | 995 | 720 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 045 | 995 | 995 | 720 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 258 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 32 | 206 | 298 | 98 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 71 | 353 | 1 249 | 128 | 1 046 | 1 224 | 1 770 | – |
| Omsättningstillgångar | 103 | 559 | 1 547 | 226 | 1 046 | 1 224 | 1 770 | – |
| Summa tillgångar | 1 148 | 1 554 | 2 542 | 946 | 1 046 | 1 224 | 1 770 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 1 023 | 1 231 | 696 | 898 | 997 | 1 175 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 020 | 1 223 | 1 431 | 891 | 996 | 1 174 | 1 352 | – |
| Eget kapital | 1 070 | 1 273 | 1 481 | 941 | 1 046 | 1 224 | 1 402 | – |
| Obeskattade reserver | 26 | 40 | 300 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 189 | 189 | – | 0 | 0 | 368 | – |
| Kortfristiga skulder | 53 | 242 | 761 | 5 | 0 | 0 | 368 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 148 | 1 554 | 2 542 | 946 | 1 046 | 1 224 | 1 770 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 340 | 200 | 200 | 195 | 184 | 177 | 177 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 94,9 % | 83,9 % | 67,6 % | 99,5 % | 100 % | 100 % | 79,2 % | – |
| Kassalikviditet | 196 % | 231 % | 203 % | 4 525 % | – | – | 481 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | 63,9 % | – | – | – | 97,3 % | – |
| Vinstmarginal | – | – | 64,6 % | – | – | – | 97,3 % | – |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | – | – | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,3 % | −0,7 % | 49,6 % | −0,7 % | −0,1 % | −0,1 % | 96,4 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 045 tkr | 995 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 045 tkr | 995 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 50 tkr | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −3 tkr | −8 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −3 tkr | −8 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 8 tkr | −735 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −8 tkr | 735 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 14 tkr | 260 tkr |
| Forslag disposition | 1 020 tkr | 1 223 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 680 tkr | 1 023 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 340 tkr | 200 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 5 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 27 tkr | 206 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 48 tkr | 48 tkr |
| Periodiseringsfonder | 26 tkr | 40 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 8 mars 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Jobér Coaching & Consulting ABHuvudarbetsställe
Södra Villavägen 7 A, 237 35 Bjärred
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559197-9413
Registreringsdatum
8 mars 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lomma, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.