Jobs Förvaltning AB
559255-2540Aktiebolagreg. 2020
Spånga, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
4 006 tkr
Soliditet
94 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Domnarvsgatan 2 F, 163 53 Spånga
Postadress
Domnarvsgatan 2 F, 163 53 Spånga
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier och annan lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | 1 495 tkr | 5 495 tkr |
| 2021 | – | 4 278 tkr | 8 307 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 3 852 tkr | 7 850 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 3 571 tkr | 7 537 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 3 866 tkr | 7 783 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 4 006 tkr | 7 865 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 94,3 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 96 | 34 | 49 | 32 | 31 | 5 |
| Rörelsekostnader | 96 | 34 | 49 | 32 | 31 | 5 |
| Rörelseresultat | −96 | −34 | −48 | −32 | −31 | −5 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 4 100 | 3 900 | 3 620 | 3 884 | 4 309 | 1 500 |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 4 102 | 3 900 | 3 620 | 3 884 | 4 309 | 1 500 |
| Resultat efter finansiella poster | 4 006 | 3 866 | 3 571 | 3 852 | 4 278 | 1 495 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 35 | 0 |
| Resultat före skatt | 4 006 | 3 866 | 3 571 | 3 852 | 4 313 | 1 495 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 4 006 | 3 866 | 3 571 | 3 852 | 4 313 | 1 495 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 025 | 4 290 | 4 290 | 4 290 | 4 290 | 4 025 |
| Anläggningstillgångar | 4 025 | 4 290 | 4 290 | 4 290 | 4 290 | 4 025 |
| Kortfristiga fordringar | 4 210 | 3 900 | 3 537 | 3 851 | 4 308 | 1 495 |
| Kassa och bank | 106 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 316 | 3 900 | 3 537 | 3 851 | 4 308 | 1 495 |
| Summa tillgångar | 8 341 | 8 190 | 7 827 | 8 141 | 8 598 | 5 520 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −141 | −82 | −34 | −2 | −5 | 0 |
| Fritt eget kapital | 7 815 | 7 733 | 7 487 | 7 800 | 8 257 | 5 445 |
| Eget kapital | 7 865 | 7 783 | 7 537 | 7 850 | 8 307 | 5 495 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 476 | 407 | 290 | 290 | 290 | 25 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 341 | 8 190 | 7 827 | 8 141 | 8 598 | 5 520 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 4 100 | 3 900 | – | 3 884 | 4 309 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 94,3 % | 95 % | 96,3 % | 96,4 % | 96,6 % | 99,6 % |
| Kassalikviditet | 907 % | 959 % | 1 220 % | 1 326 % | 1 484 % | 5 979 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 50,9 % | 49,7 % | 47,4 % | 49,1 % | 51,9 % | 27,2 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 4 025 tkr | 4 290 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 4 025 tkr | 4 290 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden fusion | −265 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 4 006 tkr | 3 866 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 4 006 tkr | 3 866 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −3 866 tkr | −3 571 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 3 866 tkr | 3 571 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 3 900 tkr | 3 620 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 7 865 tkr | 7 783 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 4 006 tkr | 3 866 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 3 900 tkr | 3 620 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 4 100 tkr | 3 900 tkr |
| Forslag disposition | 7 815 tkr | 7 733 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 715 tkr | 3 833 tkr |
| Overkursfond | −3 950 tkr | −3 950 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 110 tkr | 2 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 407 tkr | 290 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 69 tkr | 117 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Jobs Förvaltning ABHuvudarbetsställe
Domnarvsgatan 2 F, 163 53 Spånga
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559255-2540
Registreringsdatum
8 maj 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.