Jocke Sköld Bygg AB
556739-4134Aktiebolagreg. 2007
Väddö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
7 986 tkr
Resultat efter fin. poster
665 tkr
Soliditet
33 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ortalavägen 225, 764 91 Väddö
Postadress
Ortalavägen 225, 764 91 Väddö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggnadsverksamhet, smides- och monteringsarbeten ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 6 142 tkr | 281 tkr | – |
| 2018 | 9 321 tkr | −50 tkr | – |
| 2019 | 8 717 tkr | 377 tkr | 503 tkr |
| 2020 | 5 742 tkr | 490 tkr | 688 tkr |
| 2021 | 7 176 tkr | 715 tkr | 949 tkr |
| 2022 | 6 807 tkr | 490 tkr | 937 tkr |
| 2023 | 4 724 tkr | 16 tkr | 649 tkr |
| 2024 | 9 327 tkr | 310 tkr | 745 tkr |
| 2025 | 7 568 tkr | 289 tkr | 850 tkr |
| 2026 | 7 986 tkr | 665 tkr | 1 114 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 33 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 8,3 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 5,5 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 986 | 7 568 | 9 327 | 4 724 | 6 807 | 7 176 | 5 742 | 8 717 | 9 321 | 6 142 |
| Förändring av lager | – | – | – | – | – | – | 39 | 0 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | −46 | 46 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 7 986 | 7 568 | 9 327 | 4 724 | 6 807 | 7 131 | 5 827 | 8 717 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 5 856 | 5 948 | 7 744 | 3 382 | 5 011 | 5 287 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | 4 254 | 7 320 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 415 | 360 | 348 | 362 | 435 | 279 | 253 | 319 | – | – |
| Personalkostnader | 1 052 | 979 | 945 | 963 | 871 | 848 | 828 | 696 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 3 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 326 | 7 287 | 9 037 | 4 707 | 6 316 | 6 415 | 5 335 | 8 335 | – | – |
| Rörelseresultat | 660 | 281 | 290 | 17 | 491 | 716 | 492 | 382 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 6 | 9 | 21 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 2 | 5 | – | – |
| Finansiella poster | 6 | 8 | 20 | −1 | −1 | −1 | −2 | −5 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 665 | 289 | 310 | 16 | 490 | 715 | 490 | 377 | −50 | 281 |
| Bokslutsdispositioner | −80 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 585 | 289 | 310 | 16 | 490 | 715 | 490 | 377 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 121 | 60 | 64 | 4 | 101 | 153 | 105 | 74 | – | – |
| Årets resultat | 464 | 229 | 247 | 11 | 388 | 561 | 385 | 303 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 97 | 0 | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 97 | 0 | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Varulager | – | – | – | – | – | 0 | 39 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 2 075 | 2 158 | 1 208 | 1 543 | 2 213 | 2 211 | 1 984 | 1 471 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 230 | 2 256 | 1 334 | 1 760 | 2 330 | 2 331 | 2 031 | 1 473 | – | – |
| Kassa och bank | 1 238 | 686 | 1 107 | 459 | 312 | 295 | 352 | 148 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 469 | 2 942 | 2 441 | 2 219 | 2 643 | 2 626 | 2 422 | 1 621 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 565 | 2 942 | 2 441 | 2 219 | 2 643 | 2 626 | 2 422 | 1 621 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 550 | 520 | 399 | 537 | 449 | 288 | 203 | 100 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 014 | 750 | 645 | 549 | 837 | 849 | 588 | 403 | – | – |
| Eget kapital | 1 114 | 850 | 745 | 649 | 937 | 949 | 688 | 503 | – | – |
| Obeskattade reserver | 80 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 545 | 465 | 442 | 452 | 577 | 349 | 438 | 329 | – | – |
| Leverantörsskulder | 873 | 1 201 | 545 | 658 | 725 | 610 | 689 | 410 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 20 | – | 75 | 117 | 39 | 8 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 827 | 1 627 | 1 253 | 1 119 | 1 128 | 1 328 | 1 296 | 789 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 565 | 2 942 | 2 441 | 2 219 | 2 643 | 2 626 | 2 422 | 1 621 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 250 | 200 | 125 | 150 | 300 | 400 | 300 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 33 % | 28,9 % | 30,6 % | 29,2 % | 35,5 % | 36,1 % | 28,4 % | 31 % | – | – |
| Kassalikviditet | 190 % | 181 % | 195 % | 198 % | 234 % | 198 % | 184 % | 205 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 8,3 % | 3,7 % | 3,1 % | 0,4 % | 7,2 % | 10 % | 8,6 % | 4,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 8,3 % | 3,8 % | 3,3 % | 0,3 % | 7,2 % | 10 % | 8,5 % | 4,3 % | −0,5 % | 4,6 % |
| Omsättningstillväxt | 5,5 % | −18,9 % | 97,4 % | −30,6 % | −5,1 % | 25 % | −34,1 % | −6,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 41,7 % | 27 % | 33,1 % | 1,8 % | 41,4 % | 59,2 % | 56 % | 60,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 7 986 tkr | 7 568 tkr | 9 327 tkr | 4 724 tkr | 6 807 tkr | 7 176 tkr | 5 742 tkr | 8 717 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 464 tkr | 229 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 464 tkr | 229 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −229 tkr | −247 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 229 tkr | 247 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 125 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −80 tkr | – |
| Forslag disposition | 1 014 tkr | 750 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 764 tkr | 550 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 250 tkr | 200 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 122 tkr | 3 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 97 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 120 tkr | 20 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 23 tkr | 20 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 100 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 3 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 34 tkr | 95 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 569 tkr | 325 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 545 tkr | 465 tkr |
| Periodiseringsfonder | 80 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 385 tkr | 100 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Jocke Sköld Bygg ABHuvudarbetsställe
Ortalavägen 225, 764 91 Väddö
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556739-4134
Registreringsdatum
5 oktober 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrtälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 25.530 – Metallegoarbeten
- SNI 74.990 – All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.