JOCON Bygg AB
559302-9886Aktiebolagreg. 2021
Kåge, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 251 tkr
Resultat efter fin. poster
531 tkr
Soliditet
43 %
Anställda
1
Byggföretag Jocon Bygg – din snickare i Skellefteå, Byske, Piteå
Byggfirma med snickare i Skellefteå som utför nyproduktion, renovering, restaurering, plus även utbyggnader, ombyggnader & tak-/fönsterbyten.
joconbygg.se
Adresser
Besöksadress
Östanbäck 384, 934 91 Kåge
Postadress
Östanbäck 384, 934 91 Kåge
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva byggnadsrörelse, äga och förvalta värdepapper och fastigheter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 777 tkr | 270 tkr | 253 tkr |
| 2022 | 2 327 tkr | 279 tkr | 277 tkr |
| 2023 | 2 575 tkr | 195 tkr | 360 tkr |
| 2024 | 2 604 tkr | 386 tkr | 475 tkr |
| 2025 | 3 251 tkr | 531 tkr | 508 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 42,7 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 16,3 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 24,9 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 251 | 2 604 | 2 575 | 2 327 | 1 777 |
| Förändring av lager | – | – | 0 | −8 | 8 |
| Övriga rörelseintäkter | 32 | 34 | 13 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 283 | 2 638 | 2 587 | 2 319 | 1 785 |
| Handelsvaror | 1 873 | 1 515 | 1 478 | 1 278 | 1 005 |
| Övriga externa kostnader | 269 | 236 | 250 | 243 | 151 |
| Personalkostnader | 525 | 450 | 613 | 472 | 335 |
| Av- och nedskrivningar | 72 | 51 | 51 | 46 | 20 |
| Rörelsekostnader | 2 739 | 2 254 | 2 393 | 2 039 | 1 512 |
| Rörelseresultat | 544 | 385 | 194 | 281 | 273 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 3 | 2 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 14 | 2 | 1 | 1 | 3 |
| Finansiella poster | −13 | 1 | 1 | −1 | −3 |
| Resultat efter finansiella poster | 531 | 386 | 195 | 279 | 270 |
| Bokslutsdispositioner | −172 | −81 | 5 | −21 | −14 |
| Resultat före skatt | 359 | 305 | 200 | 258 | 256 |
| Skatt på årets resultat | 76 | 65 | 42 | 49 | 53 |
| Årets resultat | 283 | 239 | 158 | 210 | 203 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 397 | 89 | 140 | 192 | 114 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 147 | 17 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 544 | 106 | 140 | 192 | 114 |
| Varulager | 75 | 80 | 98 | 29 | 8 |
| Kundfordringar | 244 | 176 | 0 | 120 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 272 | 287 | 28 | 176 | 8 |
| Kassa och bank | 828 | 756 | 288 | 632 | 681 |
| Omsättningstillgångar | 1 175 | 1 123 | 414 | 838 | 697 |
| Summa tillgångar | 1 719 | 1 229 | 554 | 1 029 | 811 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 175 | 185 | 152 | 18 | 0 |
| Fritt eget kapital | 458 | 425 | 310 | 227 | 203 |
| Eget kapital | 508 | 475 | 360 | 277 | 253 |
| Obeskattade reserver | 284 | 112 | 31 | 35 | 14 |
| Långfristiga skulder | 49 | – | – | 0 | 37 |
| Leverantörsskulder | 217 | 255 | 70 | 197 | 19 |
| Skatteskulder | 34 | 42 | 84 | 107 | 53 |
| Kortfristiga skulder | 879 | 642 | 163 | 717 | 507 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 719 | 1 229 | 554 | 1 029 | 811 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 250 | 125 | 75 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 42,7 % | 45,9 % | 69,4 % | 29,6 % | 32,5 % |
| Kassalikviditet | 125 % | 162 % | 193 % | 113 % | 136 % |
| Rörelsemarginal | 16,8 % | 14,8 % | 7,6 % | 12,1 % | 15,4 % |
| Vinstmarginal | 16,3 % | 14,8 % | 7,6 % | 12 % | 15,2 % |
| Omsättningstillväxt | 24,9 % | 1,1 % | 10,7 % | 31 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 55,8 % | 50,5 % | 43,9 % | 75,6 % | 80,2 % |
| Omsättning per anställd | 3 251 tkr | 2 604 tkr | 2 575 tkr | 1 164 tkr | 1 777 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (40)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 62 tkr | 12 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 147 tkr | 17 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 147 tkr | 17 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 130 tkr | 17 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 283 tkr | 239 tkr |
| Byggnader mark | 72 tkr | – |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 72 tkr | – |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 72 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 283 tkr | 239 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −239 tkr | −158 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 239 tkr | 158 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 250 tkr | 125 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 508 tkr | 475 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 283 tkr | 239 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 250 tkr | 125 tkr |
| Forandring overavskrivningar | −50 tkr | 19 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −122 tkr | −100 tkr |
| Forslag disposition | 458 tkr | 425 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 458 tkr | 175 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 88 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 176 tkr | 89 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 313 tkr | 257 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 137 tkr | 169 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 109 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 165 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 52 tkr | 51 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 83 tkr | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 75 tkr | 80 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 149 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 169 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 20 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 169 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 20 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 28 tkr | 22 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 414 tkr | 198 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 20 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 49 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | 222 tkr | 100 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 194 tkr | 148 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
JOCON Bygg ABHuvudarbetsställe
Östanbäck 384, 934 91 Kåge
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559302-9886
Registreringsdatum
19 februari 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Skellefteå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.