swereg

Joe s restaurang AB

559334-4657Aktiebolagreg. 2021

Restaurang & café
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Nybro, Kalmar län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 810 tkr

+28 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

153 tkr

+781 % mot föregående år

Soliditet

61 %

+49,1 p.e. mot föregående år

Anställda

2

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Gamla Stationsgatan 2, 382 30 Nybro

Postadress

c/o Zolbayar Erdenekhuyag, Gamla Stationsgatan 2, 382 30 Nybro

Verksamhetsbeskrivning

Restaurangverksamhet med asiatiska måltider. Japansk sushi, hawaiian poke bowl, Japanska varmrätter serveras i en lugn harmonisk miljö.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2022532 tkr−150 tkr−0 tkr
20231 129 tkr−45 tkr30 tkr
20241 418 tkr17 tkr47 tkr
20251 810 tkr153 tkr198 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 60,5 % – branschmedian 42,8 %

Vinstmarginal 8,4 % – branschmedian 2,9 %

Omsättningstillväxt 27,7 % – branschmedian 2,2 %

Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning1 8101 4181 129532
Övriga rörelseintäkter–0200
Rörelseintäkter1 8101 4181 149532
Råvaror och förnödenheter589517421238
Övriga externa kostnader476408387260
Personalkostnader547430339161
Av- och nedskrivningar46464624
Rörelsekostnader1 6571 4001 192683
Rörelseresultat15317−44−150
Ränteintäkter och liknande00––
Räntekostnader och liknande0010
Finansiella poster−0−0−1−0
Resultat efter finansiella poster15317−45−150
Resultat före skatt15317−45−150
Skatt på årets resultat2–––
Årets resultat15017−45−150

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Immateriella anläggningstillgångar259299339379
Materiella anläggningstillgångar9142025
Anläggningstillgångar267313358404
Varulager18181118
Kundfordringar0647
Kortfristiga fordringar07137
Kassa och bank41781717
Omsättningstillgångar591024041
Summa tillgångar327415398445
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital2525250
Balanserat resultat22550150
Fritt eget kapital173225−0
Eget kapital1984730−0
Skatteskulder2–––
Kortfristiga skulder129368368446
Summa eget kapital och skulder327415398445

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Medelantal anställda2221

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet60,5 %11,4 %7,5 %−0,1 %
Kassalikviditet32 %23 %8 %5 %
Rörelsemarginal8,4 %1,2 %−3,9 %−28,2 %
Vinstmarginal8,4 %1,2 %−4 %−28,3 %
Omsättningstillväxt27,7 %25,5 %112,1 %–
Avkastning på eget kapital76,1 %36,6 %−148,8 %36 774,8 %
Omsättning per anställd905 tkr709 tkr565 tkr532 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (23)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital150 tkr17 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat150 tkr17 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−17 tkr45 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning17 tkr−45 tkr
Forandring eget kapital totalt198 tkr47 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat150 tkr17 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forslag disposition173 tkr22 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning23 tkr22 tkr
Forslag disposition utdelning aterbetalning villkorat aktieagartillskott150 tkr–
Forutbetalda kostnader upplupna intakter01 tkr
Hyresratter liknande rattigheter259 tkr299 tkr
Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden400 tkr400 tkr
Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar141 tkr101 tkr
Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar40 tkr40 tkr
Inventarier verktyg installationer9 tkr14 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden28 tkr28 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar19 tkr13 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar6 tkr6 tkr
Lager ravaror fornodenheter18 tkr18 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga0−8
Ovriga kortfristiga skulder112 tkr335 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter15 tkr33 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 aug. 2024 – 31 juli 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 aug. 2023 – 31 juli 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 aug. 2022 – 31 juli 2023 · Inlämnad –

  • Joe s restaurang ABHuvudarbetsställe

    Gamla Stationsgatan 2, 382 30 Nybro

    Restaurang & café

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559334-4657

Registreringsdatum

10 september 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Nybro, Kalmar län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Restaurang & café

  • SNI 56.110 – Restaurangverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler