Johan Larsén Redovisning AB
556767-3552Aktiebolagreg. 2008
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
2 000 tkr
Resultat efter fin. poster
858 tkr
Soliditet
85 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Götavägen 37, 187 63 Täby
Postadress
Götavägen 37, 187 63 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Redovisning samt ekonomiska konsultationer.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 637 tkr | 147 tkr | – |
| 2021 | 50 tkr | 89 tkr | – |
| 2022 | 94 tkr | 21 tkr | 3 716 tkr |
| 2023 | 5 tkr | −59 tkr | 3 656 tkr |
| 2024 | 1 763 tkr | 824 tkr | 4 152 tkr |
| 2025 | 1 497 tkr | −174 tkr | 4 113 tkr |
| 2026 | 2 000 tkr | 858 tkr | 4 851 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 84,7 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 42,9 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 33,6 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 000 | 1 497 | 1 763 | 5 | 94 | 50 | 637 |
| Rörelseintäkter | 2 000 | 1 497 | 1 763 | 5 | 94 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 671 | 541 | 226 | 70 | 100 | – | – |
| Personalkostnader | 985 | 1 151 | 709 | 13 | 12 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 681 | 1 717 | 960 | 109 | 137 | – | – |
| Rörelseresultat | 319 | −220 | 803 | −104 | −44 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 40 | 50 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 14 | 44 | 21 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 2 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 539 | 46 | 21 | 45 | 65 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 858 | −174 | 824 | −59 | 21 | 89 | 147 |
| Bokslutsdispositioner | −56 | 135 | −202 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 801 | −39 | 621 | −59 | 21 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 64 | 0 | 125 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 737 | −39 | 496 | −59 | 21 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 75 | 100 | 125 | 150 | 175 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 902 | 3 418 | 3 705 | 2 985 | 2 885 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 977 | 3 518 | 3 830 | 3 135 | 3 060 | – | – |
| Kundfordringar | 151 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 151 | 670 | 32 | 40 | 28 | – | – |
| Kassa och bank | 757 | 975 | 1 354 | 579 | 667 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 909 | 1 645 | 1 386 | 619 | 696 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 886 | 5 163 | 5 216 | 3 753 | 3 755 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 013 | 4 052 | 3 556 | 3 616 | 3 594 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 751 | 4 013 | 4 052 | 3 556 | 3 616 | – | – |
| Eget kapital | 4 851 | 4 113 | 4 152 | 3 656 | 3 716 | – | – |
| Obeskattade reserver | 171 | 67 | 202 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | −2 | 67 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 864 | 982 | 861 | 97 | 40 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 886 | 5 163 | 5 216 | 3 753 | 3 755 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 84,7 % | 80,7 % | 82,7 % | 97,4 % | 98,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 105 % | 167 % | 161 % | 637 % | 1 745 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 16 % | −14,7 % | 45,6 % | −2 081 % | −46,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 42,9 % | −11,6 % | 46,7 % | −1 180 % | 22,3 % | 178 % | 23,1 % |
| Omsättningstillväxt | 33,6 % | −15,1 % | 35 160 % | −94,7 % | 88 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 15,2 % | −1 % | 12 % | −1,6 % | 0,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 000 tkr | 1 497 tkr | 1 763 tkr | 5 tkr | 94 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 2 121 tkr | 2 237 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 2 121 tkr | 2 237 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 116 tkr | 287 tkr |
| Andelar koncernforetag | 100 tkr | 100 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 100 tkr | 100 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 1 200 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 200 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 1 200 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 481 tkr | 1 081 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 481 tkr | 1 081 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 300 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 737 tkr | −39 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 47 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 737 tkr | −39 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 39 tkr | −496 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −39 tkr | 496 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 851 tkr | 4 113 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 737 tkr | −39 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −103 tkr | 135 tkr |
| Forslag disposition | 4 751 tkr | 4 013 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 751 tkr | 4 013 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 75 tkr | 100 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 250 tkr | 250 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | 175 tkr | 150 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 25 tkr | 25 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 196 | 670 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 707 tkr | 755 tkr |
| Periodiseringsfonder | 171 tkr | 67 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 527 tkr | 5 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 160 tkr | 160 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 sep. 2025 – 31 aug. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Johan Larsén Redovisning ABHuvudarbetsställe
Götavägen 37, 187 63 Täby
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556767-3552
Registreringsdatum
10 oktober 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-13) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.