Johan Sandvall Aktiebolag
556266-2345Aktiebolagreg. 1985
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
93 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 393 tkr
Soliditet
80 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Karlavägen 70 Lgh 1103, 114 59 Stockholm
Postadress
Karlavägen 70 Lgh 1103, 114 59 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva import och försäljning av verktygsprodukter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 2 006 tkr | 714 tkr | – |
| 2018 | 1 690 tkr | 144 tkr | – |
| 2019 | 1 434 tkr | 2 496 tkr | 4 690 tkr |
| 2020 | 1 599 tkr | 1 392 tkr | 5 649 tkr |
| 2021 | 1 233 tkr | 405 tkr | 6 020 tkr |
| 2022 | 1 074 tkr | 1 143 tkr | 6 528 tkr |
| 2023 | 1 458 tkr | −1 035 tkr | 5 607 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 1 077 tkr | 6 888 tkr |
| 2025 | 93 tkr | −1 393 tkr | 5 557 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 79,9 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal −1 497,9 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −0,7 %
Median för 18862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 93 | 0 | 1 458 | 1 074 | 1 233 | 1 599 | 1 434 | 1 690 | 2 006 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 183 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 93 | 183 | 1 458 | 1 074 | 1 233 | 1 599 | 1 434 | – | – |
| Handelsvaror | – | 0 | 756 | 479 | 475 | 671 | 558 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 123 | 406 | 476 | 510 | 491 | 534 | 612 | – | – |
| Personalkostnader | 258 | 130 | 214 | 207 | 204 | 289 | 209 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 7 | 12 | 12 | 35 | 43 | 36 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 151 | 0 | 3 | 5 | 11 | – | – |
| Rörelsekostnader | 382 | 543 | 1 610 | 1 208 | 1 209 | 1 542 | 1 427 | – | – |
| Rörelseresultat | −288 | −360 | −151 | −133 | 24 | 57 | 7 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 102 | 117 | 91 | 63 | 62 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −1 105 | 1 437 | −884 | 1 276 | 381 | 1 335 | 2 489 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 393 | 1 077 | −1 035 | 1 143 | 405 | 1 392 | 2 496 | 144 | 714 |
| Bokslutsdispositioner | 262 | 410 | 314 | 226 | −21 | −260 | −570 | – | – |
| Resultat före skatt | −1 131 | 1 487 | −721 | 1 369 | 384 | 1 132 | 1 927 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 0 | 11 | 13 | 172 | 421 | – | – |
| Årets resultat | −1 131 | 1 486 | −721 | 1 358 | 371 | 960 | 1 506 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 81 | 81 | 78 | 90 | 30 | 65 | 75 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 312 | 5 005 | 5 005 | 5 005 | 5 005 | 5 005 | 5 005 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 393 | 5 087 | 5 083 | 5 095 | 5 035 | 5 070 | 5 080 | – | – |
| Varulager | – | – | 0 | 407 | 417 | 378 | 326 | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 750 | 86 | 62 | 181 | 195 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 43 | 71 | 806 | 152 | 750 | 676 | 474 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 3 453 | 3 396 | 2 659 | 3 146 | 3 146 | 2 843 | 1 487 | – | – |
| Kassa och bank | 248 | 507 | 159 | 1 291 | 460 | 768 | 1 005 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 744 | 3 975 | 3 625 | 4 996 | 4 773 | 4 664 | 3 292 | – | – |
| Summa tillgångar | 7 137 | 9 062 | 8 708 | 10 091 | 9 808 | 9 734 | 8 373 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | – | – |
| Balanserat resultat | 6 538 | 5 252 | 6 178 | 5 020 | 5 499 | 4 540 | 3 034 | – | – |
| Fritt eget kapital | 5 407 | 6 738 | 5 457 | 6 378 | 5 870 | 5 499 | 4 540 | – | – |
| Eget kapital | 5 557 | 6 888 | 5 607 | 6 528 | 6 020 | 5 649 | 4 690 | – | – |
| Obeskattade reserver | 181 | 443 | 853 | 1 167 | 1 393 | 1 372 | 1 112 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 13 | 22 | 5 | 15 | 10 | 25 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 11 | 114 | 398 | 270 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 399 | 1 730 | 2 248 | 2 396 | 2 395 | 2 713 | 2 572 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 137 | 9 062 | 8 708 | 10 091 | 9 808 | 9 734 | 8 373 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 200 | 205 | 200 | 850 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 79,9 % | 79,9 % | 72,2 % | 73,9 % | 72,7 % | 69,2 % | 66,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 268 % | 230 % | 161 % | 192 % | 182 % | 158 % | 115 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −310,1 % | – | −10,4 % | −12,4 % | 2 % | 3,6 % | 0,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | −1 497,9 % | – | −71 % | 106,4 % | 32,9 % | 87,1 % | 174,1 % | 8,5 % | 35,6 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | 35,8 % | −12,9 % | −22,9 % | 11,5 % | −15,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −20,3 % | 21,6 % | −12,9 % | 20,8 % | 6,2 % | 17 % | 32,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 93 tkr | 0 tkr | 1 458 tkr | 1 074 tkr | 1 233 tkr | 1 599 tkr | 1 434 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (37)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 3 312 tkr | 5 005 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 3 653 tkr | 5 005 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 1 352 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 341 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 341 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −1 131 tkr | 1 486 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 131 tkr | 1 486 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 286 tkr | 721 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 200 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 286 tkr | −721 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 205 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 5 557 tkr | 6 888 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −1 131 tkr | 1 486 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | 205 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 262 tkr | 410 tkr |
| Forslag disposition | 5 407 tkr | 6 738 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 407 tkr | 6 538 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 8 tkr | 20 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 58 tkr | 58 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 58 tkr | 58 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 157 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 7 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 157 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 341 tkr | −811 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 35 tkr | 51 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 3 453 tkr | 3 396 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 045 tkr | 1 621 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 81 tkr | 81 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 81 tkr | 81 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 10 tkr |
| Periodiseringsfonder | 181 tkr | 443 tkr |
| Reservfond | 50 tkr | 50 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −764 tkr | 727 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 273 tkr | 76 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 80 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Johan Sandvall AktiebolagHuvudarbetsställe
Karlavägen 70 Lgh 1103, 114 59 Stockholm
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556266-2345
Registreringsdatum
15 oktober 1985
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.620 – Partihandel med verktygsmaskiner
- SNI 46.860 – Partihandel med andra insatsvaror
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.