swereg

Johnsi AB

559111-4631Aktiebolagreg. 2017

IT & tech
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Saltsjö-Boo, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2026

Omsättning

1 882 tkr

+11 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

819 tkr

+45 % mot föregående år

Soliditet

71 %

+19,6 p.e. mot föregående år

Anställda

1

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Tessinvägen 9, 132 39 Saltsjö-Boo

Postadress

Tessinvägen 9, 132 39 Saltsjö-Boo

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska äga och förvalta värdepapper, samt direkt eller indirekt bedriva konsultverksamhet inom IT, webb och kommunikation och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20231 971 tkr815 tkr702 tkr
20241 824 tkr704 tkr610 tkr
20251 692 tkr563 tkr682 tkr
20261 882 tkr819 tkr958 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 70,9 % – branschmedian 74 %

Vinstmarginal 43,5 % – branschmedian 20,5 %

Omsättningstillväxt 11,2 % – branschmedian −1,4 %

Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2026202520242023
Nettoomsättning1 8821 6921 8241 971
Rörelseintäkter1 8821 6921 8241 971
Övriga externa kostnader146209140163
Personalkostnader831811882885
Av- och nedskrivningar62969797
Övriga rörelsekostnader27–––
Rörelsekostnader1 0661 1161 1181 145
Rörelseresultat815576706826
Ränteintäkter och liknande122180
Räntekostnader och liknande9341012
Finansiella poster4−13−2−11
Resultat efter finansiella poster819563704815
Bokslutsdispositioner−91−149––
Resultat före skatt728414704815
Skatt på årets resultat15192146169
Årets resultat576322558646

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2026202520242023
Materiella anläggningstillgångar187205301397
Finansiella anläggningstillgångar41528511055
Anläggningstillgångar602490411452
Kundfordringar2590183140
Kortfristiga fordringar400174361327
Kassa och bank618896893861
Omsättningstillgångar1 0181 0701 2551 187
Summa tillgångar1 6201 5601 6661 640
Aktiekapital50505050
Bundet eget kapital50505050
Balanserat resultat3323106526
Fritt eget kapital908632560652
Eget kapital958682610702
Obeskattade reserver240149––
Långfristiga skulder0215277347
Leverantörsskulder617144
Skatteskulder018262235
Kortfristiga skulder422515779591
Summa eget kapital och skulder1 6201 5601 6661 640

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2026202520242023
Medelantal anställda1–––
Föreslagen utdelning (tkr)300300250–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2026202520242023
Soliditet70,9 %51,3 %36,6 %42,8 %
Kassalikviditet241 %208 %161 %201 %
Rörelsemarginal43,3 %34 %38,7 %41,9 %
Vinstmarginal43,5 %33,3 %38,6 %41,3 %
Omsättningstillväxt11,2 %−7,2 %−7,5 %–
Avkastning på eget kapital60,2 %47,2 %91,5 %92,1 %
Omsättning per anställd1 882 tkr–––
Övriga poster i årsredovisningen (29)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20262025
Andra langfristiga fordringar415 tkr285 tkr
Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden415 tkr285 tkr
Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar130 tkr175 tkr
Arets resultat eget kapital576 tkr322 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat576 tkr322 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−322 tkr−558 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning322 tkr558 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning300 tkr250 tkr
Forandring eget kapital totalt958 tkr682 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat576 tkr322 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning300 tkr250 tkr
Forandring periodiseringsfond−91 tkr−149 tkr
Forslag disposition908 tkr632 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning608 tkr332 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter23 tkr95 tkr
Inventarier verktyg installationer187 tkr205 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden223 tkr502 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar37 tkr297 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar472 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop193 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar62 tkr96 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar322 tkr–
Langfristiga skulder forfaller senare5ar–65 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga118 tkr79 tkr
Ovriga kortfristiga skulder198 tkr287 tkr
Ovriga langfristiga skulder0215 tkr
Periodiseringsfonder240 tkr149 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter219 tkr193 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2026

    Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –

  • Johnsi ABHuvudarbetsställe

    Tessinvägen 9, 132 39 Saltsjö-Boo

    IT & tech

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559111-4631

Registreringsdatum

8 maj 2017

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Nacka, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

IT & tech

  • SNI 62.100 – Dataprogrammering

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler