Jojocam AB
556696-2667Aktiebolagreg. 2006
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 766 tkr
Resultat efter fin. poster
419 tkr
Soliditet
44 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Glaciärvägen 10, 722 31 Västerås
Postadress
Glaciärvägen 10, 722 31 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva import och export av maskin- och elektronik- produkter såsom fyrhjulingarATV, tvåhjuliga crossmotorcyklar samt terrängfordon och elektriska arbetsredskap samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 686 tkr | 13 tkr | – |
| 2020 | 720 tkr | −32 tkr | 4 tkr |
| 2021 | 727 tkr | 391 tkr | 243 tkr |
| 2022 | 636 tkr | 119 tkr | 335 tkr |
| 2023 | 597 tkr | 112 tkr | 341 tkr |
| 2024 | 881 tkr | 223 tkr | 269 tkr |
| 2025 | 1 557 tkr | 536 tkr | 486 tkr |
| 2026 | 1 766 tkr | 419 tkr | 732 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 44,1 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal 23,7 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt 13,4 % – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 766 | 1 557 | 881 | 597 | 636 | 727 | 720 | 686 |
| Övriga rörelseintäkter | 122 | −6 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 888 | 1 551 | 881 | 597 | 636 | 727 | 720 | – |
| Handelsvaror | 449 | 386 | 229 | 161 | 208 | 195 | 257 | – |
| Övriga externa kostnader | 496 | 363 | 239 | 192 | 230 | 116 | 120 | – |
| Personalkostnader | 322 | 114 | 55 | 7 | 4 | 24 | 374 | – |
| Av- och nedskrivningar | 160 | 136 | 119 | 113 | 44 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – | 0 | 28 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 428 | 998 | 641 | 472 | 514 | 335 | 750 | – |
| Rörelseresultat | 460 | 553 | 240 | 125 | 121 | 392 | −30 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | −0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 41 | 16 | 17 | 13 | 2 | 1 | 2 | – |
| Finansiella poster | −41 | −17 | −17 | −12 | −2 | −1 | −2 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 419 | 536 | 223 | 112 | 119 | 391 | −32 | 13 |
| Bokslutsdispositioner | −107 | −135 | −59 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 312 | 401 | 164 | 112 | 119 | 391 | −32 | – |
| Skatt på årets resultat | 66 | 84 | 36 | 26 | 27 | 42 | 0 | – |
| Årets resultat | 246 | 317 | 128 | 86 | 92 | 349 | −32 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 344 | 319 | 336 | 455 | 508 | 0 | 0 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 475 | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 819 | 319 | 336 | 455 | 508 | 0 | 0 | – |
| Kundfordringar | 148 | 176 | – | – | 0 | 37 | 9 | – |
| Kortfristiga fordringar | 148 | 327 | 7 | 26 | 11 | 46 | 29 | – |
| Kassa och bank | 235 | 509 | 300 | 129 | 114 | 331 | 75 | – |
| Omsättningstillgångar | 383 | 835 | 307 | 156 | 125 | 377 | 104 | – |
| Summa tillgångar | 2 202 | 1 154 | 643 | 611 | 633 | 377 | 104 | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – |
| Balanserat resultat | 386 | 69 | 41 | 143 | 143 | −206 | −174 | – |
| Fritt eget kapital | 632 | 386 | 169 | 241 | 235 | 143 | −96 | – |
| Eget kapital | 732 | 486 | 269 | 341 | 335 | 243 | 4 | – |
| Obeskattade reserver | 301 | 194 | 59 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 664 | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 24 | 22 | – | – | 0 | 5 | 16 | – |
| Skatteskulder | 150 | 120 | 62 | 53 | 69 | 42 | 0 | – |
| Kortfristiga skulder | 505 | 474 | 315 | 270 | 298 | 134 | 100 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 202 | 1 154 | 643 | 611 | 633 | 377 | 104 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | – | 100 | – | 100 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 44,1 % | 55,5 % | 49,1 % | 55,8 % | 52,9 % | 64,4 % | 3,8 % | – |
| Kassalikviditet | 76 % | 176 % | 97 % | 58 % | 42 % | 281 % | 104 % | – |
| Rörelsemarginal | 26 % | 35,5 % | 27,3 % | 20,9 % | 19,1 % | 53,9 % | −4,2 % | – |
| Vinstmarginal | 23,7 % | 34,4 % | 25,3 % | 18,8 % | 18,7 % | 53,8 % | −4,4 % | 1,9 % |
| Omsättningstillväxt | 13,4 % | 76,7 % | 47,6 % | −6,1 % | −12,5 % | 1 % | 5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 33,6 % | 65,2 % | 47,6 % | 25,2 % | 27,5 % | 143,6 % | −802,5 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 766 tkr | 1 557 tkr | 881 tkr | – | – | – | 720 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 475 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 246 tkr | 317 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 246 tkr | 317 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −317 tkr | −128 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 317 tkr | 128 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 732 tkr | 486 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 246 tkr | 317 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 100 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −107 tkr | −135 tkr |
| Forslag disposition | 632 tkr | 386 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 432 tkr | 386 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 151 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 99 tkr | 217 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 661 tkr | 661 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 562 tkr | 443 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 119 tkr | 119 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 245 tkr | 101 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 303 tkr | 118 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 58 tkr | 17 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 185 tkr | 118 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 41 tkr | 17 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 4 | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 171 tkr | 145 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 140 tkr | 167 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 664 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | 301 tkr | 194 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Jojocam ABHuvudarbetsställe
Glaciärvägen 10, 722 31 Västerås
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556696-2667
Registreringsdatum
12 januari 2006
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.119 – Övrig reklamverksamhet
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
- SNI 47.123 – Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment
- SNI 95.320 – Reparation och underhåll av motorcyklar
- SNI 87.201 – Boende med särskild service för personer med psykisk funktionsnedsättning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.