Jönab Aktiebolag
556244-6681Aktiebolagreg. 1984
Norrköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−66 tkr
Soliditet
14 %
Anställda
–
Jonab Anläggnings AB | Anläggningsarbeten
jonab.se
Adresser
Besöksadress
Eknäsvägen 1, 602 23 Norrköping
Postadress
c/o Spårgatan 10, Eknäsvägen 1, 602 23 Norrköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 0 tkr | −372 tkr | – |
| 2017 | 0 tkr | 32 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −225 tkr | 873 tkr |
| 2019 | 0 tkr | −72 tkr | 800 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −18 tkr | 782 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −46 tkr | 736 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −111 tkr | 626 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −69 tkr | 557 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −66 tkr | 491 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 14,3 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 442 | 398 | 312 | 312 | 312 | 312 | 312 | – | – |
| Rörelseintäkter | 442 | 398 | 312 | 312 | 312 | 312 | 312 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 265 | 261 | 289 | 226 | 199 | 261 | 208 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 70 | 70 | 70 | 70 | 70 | 70 | 48 | – | – |
| Rörelsekostnader | 335 | 331 | 359 | 296 | 269 | 332 | 255 | – | – |
| Rörelseresultat | 107 | 67 | −47 | 16 | 43 | −20 | 57 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 173 | 136 | 64 | 61 | 61 | 53 | 281 | – | – |
| Finansiella poster | −173 | −136 | −64 | −61 | −61 | −53 | −281 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −66 | −69 | −111 | −46 | −18 | −72 | −225 | 32 | −372 |
| Resultat före skatt | −66 | −69 | −111 | −46 | −18 | −72 | −225 | – | – |
| Årets resultat | −66 | −69 | −111 | −46 | −18 | −72 | −225 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 3 248 | 3 318 | 3 388 | 3 458 | 3 528 | 3 599 | 3 669 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 248 | 3 318 | 3 388 | 3 458 | 3 528 | 3 599 | 3 669 | – | – |
| Varulager | 165 | 165 | 165 | 165 | 165 | 165 | 165 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 3 | 6 | 0 | 3 | 2 | 1 | – | – |
| Kassa och bank | 25 | 23 | 20 | 26 | 15 | 25 | 27 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 189 | 191 | 190 | 191 | 182 | 191 | 192 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 437 | 3 509 | 3 579 | 3 649 | 3 711 | 3 790 | 3 861 | – | – |
| Aktiekapital | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | – | – |
| Bundet eget kapital | 3 040 | 3 071 | 3 102 | 3 133 | 3 164 | 3 195 | 3 225 | – | – |
| Balanserat resultat | −2 483 | −2 445 | −2 365 | −2 351 | −2 363 | −2 322 | −2 128 | – | – |
| Fritt eget kapital | −2 549 | −2 514 | −2 476 | −2 396 | −2 382 | −2 394 | −2 353 | – | – |
| Eget kapital | 491 | 557 | 626 | 736 | 782 | 800 | 873 | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 874 | 2 888 | 2 881 | 2 835 | 2 862 | 2 902 | 2 925 | – | – |
| Leverantörsskulder | 16 | 25 | 24 | 18 | 11 | 16 | 16 | – | – |
| Skatteskulder | 12 | 12 | 11 | 11 | 11 | 12 | 13 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 72 | 64 | 72 | 78 | 67 | 88 | 64 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 437 | 3 509 | 3 579 | 3 649 | 3 711 | 3 790 | 3 861 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 14,3 % | 15,9 % | 17,5 % | 20,2 % | 21,1 % | 21,1 % | 22,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 34 % | 40 % | 36 % | 33 % | 26 % | 30 % | 43 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −13,5 % | −12,4 % | −17,7 % | −6,2 % | −2,4 % | −9 % | −25,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −66 tkr | −69 tkr |
| Byggnader mark | 3 248 tkr | 3 318 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 2 827 tkr | 2 827 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 419 tkr | 1 380 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 39 tkr | 39 tkr |
| Byggnader mark forandring uppskrivningar aterforda uppskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 31 tkr | 31 tkr |
| Byggnader mark uppskrivningar | 1 840 tkr | 1 871 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −66 tkr | −69 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 69 tkr | 111 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −69 tkr | −111 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 491 tkr | 557 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −66 tkr | −69 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −2 549 tkr | −2 514 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −2 549 tkr | −2 514 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 3 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 165 tkr | 165 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 2 763 tkr | 2 767 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 46 | 1 |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 4 tkr | 4 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 91 tkr | 101 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 2 783 tkr | 2 787 tkr |
| Reservfond | 200 tkr | 200 tkr |
| Stallda sakerheter | 2 992 tkr | 2 992 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 2 992 tkr | 2 992 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 41 tkr | 23 tkr |
| Uppskrivningsfond | 1 840 tkr | 1 871 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Jönab AktiebolagHuvudarbetsställe
Eknäsvägen 1, 602 23 Norrköping
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556244-6681
Registreringsdatum
17 maj 1984
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
1 000 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.