swereg

Jonas Restaurang AB

559203-2824Aktiebolagreg. 2019

Restaurang & café
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Kalmar, Kalmar län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

6 051 tkr

+10 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

408 tkr

+80 % mot föregående år

Soliditet

50 %

+1,9 p.e. mot föregående år

Anställda

4

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Bredbandet 1, 392 51 Kalmar

Postadress

c/o Varvsholmen, Bredbandet 1, 392 51 Kalmar

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva restaurangverksamhet, äga och förvalta värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20202 396 tkr198 tkr164 tkr
20212 437 tkr135 tkr240 tkr
20224 448 tkr581 tkr511 tkr
20234 767 tkr283 tkr521 tkr
20245 492 tkr227 tkr493 tkr
20256 051 tkr408 tkr576 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 50 % – branschmedian 42,8 %

Vinstmarginal 6,8 % – branschmedian 2,9 %

Omsättningstillväxt 10,2 % – branschmedian 2,2 %

Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning6 0515 4924 7674 4482 4372 396
Förändring av lager––––1649
Övriga rörelseintäkter40049247140
Rörelseintäkter6 0915 4924 8154 4712 4602 585
Råvaror och förnödenheter1 9231 6631 3651 342840696
Övriga externa kostnader1 3431 2801 072780426511
Personalkostnader2 3992 3052 0801 7611 0591 178
Av- och nedskrivningar1515157––
Rörelsekostnader5 6795 2624 5313 8902 3252 386
Rörelseresultat412230284581135199
Ränteintäkter och liknande000–––
Räntekostnader och liknande430001
Finansiella poster−4−3−0−00−1
Resultat efter finansiella poster408227283581135198
Bokslutsdispositioner−106−63−77−160−36−51
Resultat före skatt30316420742199147
Skatt på årets resultat694247902333
Årets resultat23312216033175114

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Materiella anläggningstillgångar22375267––
Finansiella anläggningstillgångar29017511550––
Anläggningstillgångar312212167117––
Varulager13111987936549
Kundfordringar2641462842605654
Kortfristiga fordringar6183854823765654
Kassa och bank873949926924602430
Omsättningstillgångar1 6221 4531 4951 393724533
Summa tillgångar1 9341 6651 6611 509724533
Aktiekapital505050505050
Bundet eget kapital505050505050
Balanserat resultat2933213111301140
Fritt eget kapital526443471461190114
Eget kapital576493521511240164
Obeskattade reserver4923873242478751
Leverantörsskulder354332318284156104
Skatteskulder–01041023922
Kortfristiga skulder866785817752397318
Summa eget kapital och skulder1 9341 6651 6611 509724533

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Medelantal anställda443322
Föreslagen utdelning (tkr)20015015015060–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet50 %48,1 %46,8 %46,8 %42,7 %38,4 %
Kassalikviditet172 %170 %172 %173 %166 %152 %
Rörelsemarginal6,8 %4,2 %5,9 %13,1 %5,5 %8,3 %
Vinstmarginal6,8 %4,1 %5,9 %13,1 %5,5 %8,3 %
Omsättningstillväxt10,2 %15,2 %7,2 %82,5 %1,7 %–
Avkastning på eget kapital40,4 %24,8 %30,7 %64,8 %31,5 %69,6 %
Omsättning per anställd1 513 tkr1 373 tkr1 589 tkr1 483 tkr1 218 tkr1 198 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (32)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar7 tkr12 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav290 tkr175 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden290 tkr175 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar–0
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop115 tkr60 tkr
Arets resultat eget kapital233 tkr122 tkr
Checkrakningskredit beviljat belopp300 tkr–
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat233 tkr122 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−122 tkr−160 tkr
Forandring eget kapital arets resultat utdelning00
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning122 tkr160 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning150 tkr150 tkr
Forandring eget kapital totalt576 tkr493 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat233 tkr122 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning150 tkr150 tkr
Forandring overavskrivningar4 tkr4 tkr
Forandring periodiseringsfond−110 tkr−67 tkr
Forskott fran kunder39 tkr36 tkr
Forslag disposition526 tkr443 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning326 tkr293 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter290 tkr236 tkr
Inventarier verktyg installationer22 tkr37 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden74 tkr74 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar52 tkr37 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar15 tkr15 tkr
Lager ravaror fornodenheter131 tkr119 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga64 tkr3 tkr
Ovriga kortfristiga skulder105 tkr119 tkr
Periodiseringsfonder485 tkr375 tkr
Stallda sakerheter foretagsinteckningar100 tkr100 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter367 tkr298 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 okt. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 okt. 2021 – 30 sep. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 okt. 2020 – 30 sep. 2021 · Inlämnad –

  • Jonas Restaurang ABHuvudarbetsställe

    Bredbandet 1, 392 51 Kalmar

    Restaurang & café

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559203-2824

Registreringsdatum

23 april 2019

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Kalmar, Kalmar län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Restaurang & café

  • SNI 56.110 – Restaurangverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler