Jonas Sundells Måleri Gävle AB
559129-2288Aktiebolagreg. 2017
Gävle, Gävleborgs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
6 620 tkr
Resultat efter fin. poster
197 tkr
Soliditet
23 %
Anställda
6
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Övre Hattmursvägen 11, 806 48 Gävle
Postadress
Övre Hattmursvägen 11, 806 48 Gävle
Verksamhetsbeskrivning
Företagets verksamhet är hantverksarbeten med specialisering på måleri och snickararbeten. Utöver det ska bolaget arbeta med fastighetsförvaltning och värdepapper.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 3 503 tkr | 561 tkr | 376 tkr |
| 2019 | 4 467 tkr | 1 169 tkr | 1 094 tkr |
| 2020 | 5 849 tkr | 1 242 tkr | 970 tkr |
| 2021 | 8 367 tkr | 927 tkr | 800 tkr |
| 2022 | 8 261 tkr | 1 487 tkr | 1 214 tkr |
| 2023 | 3 008 tkr | −222 tkr | 117 tkr |
| 2024 | 4 026 tkr | 132 tkr | 218 tkr |
| 2025 | 6 620 tkr | 197 tkr | 417 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 22,7 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 3 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 64,4 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 620 | 4 026 | 3 008 | 8 261 | 8 367 | 5 849 | 4 467 | 3 503 |
| Övriga rörelseintäkter | 229 | 34 | 47 | 108 | 203 | 222 | 43 | 12 |
| Rörelseintäkter | 6 849 | 4 060 | 3 055 | 8 369 | 8 570 | 6 070 | 4 510 | 3 515 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 809 | 1 269 | 1 293 | 3 147 | 2 793 | 1 916 | 1 215 | 922 |
| Övriga externa kostnader | 884 | 704 | 746 | 1 052 | 1 085 | 559 | 535 | 396 |
| Personalkostnader | 2 823 | 1 798 | 1 138 | 2 582 | 3 743 | 2 366 | 1 580 | 1 633 |
| Av- och nedskrivningar | 124 | 151 | 88 | 88 | 30 | 10 | 9 | 3 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 6 640 | 3 922 | 3 265 | 6 869 | 7 652 | 4 851 | 3 339 | 2 954 |
| Rörelseresultat | 208 | 138 | −210 | 1 501 | 918 | 1 219 | 1 170 | 562 |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 0 | 6 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 13 | 21 | 25 | 14 | 4 | 2 | 1 | 0 |
| Finansiella poster | −11 | −6 | −12 | −14 | 9 | 23 | −1 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 197 | 132 | −222 | 1 487 | 927 | 1 242 | 1 169 | 561 |
| Bokslutsdispositioner | 65 | 0 | 240 | – | 0 | −120 | −250 | −140 |
| Resultat före skatt | 262 | 132 | 18 | 1 487 | 927 | 1 122 | 919 | 421 |
| Skatt på årets resultat | 64 | 31 | 15 | 323 | 197 | 246 | 202 | 95 |
| Årets resultat | 199 | 102 | 2 | 1 164 | 730 | 876 | 717 | 326 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 169 | 293 | 379 | 466 | 114 | 99 | 32 | 41 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 85 | 5 | 55 | 31 | 0 | 100 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 254 | 298 | 433 | 498 | 114 | 199 | 32 | 41 |
| Kundfordringar | 1 235 | 416 | 416 | 1 016 | 1 255 | 934 | 512 | 240 |
| Kortfristiga fordringar | 1 601 | 1 198 | 731 | 1 133 | 1 411 | 995 | 558 | 319 |
| Kassa och bank | 702 | 160 | 381 | 1 326 | 1 414 | 1 869 | 1 565 | 671 |
| Omsättningstillgångar | 2 303 | 1 357 | 1 112 | 2 459 | 2 825 | 2 864 | 2 123 | 990 |
| Summa tillgångar | 2 557 | 1 655 | 1 545 | 2 956 | 2 939 | 3 063 | 2 155 | 1 031 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 168 | 67 | 64 | 0 | 20 | 44 | 326 | 0 |
| Fritt eget kapital | 367 | 168 | 67 | 1 164 | 750 | 920 | 1 044 | 326 |
| Eget kapital | 417 | 218 | 117 | 1 214 | 800 | 970 | 1 094 | 376 |
| Obeskattade reserver | 205 | 270 | 270 | 510 | 510 | 510 | 390 | 140 |
| Långfristiga skulder | 86 | 161 | 235 | 296 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 994 | 240 | 195 | 553 | 522 | 409 | 97 | 107 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 47 | 136 | 392 | 322 | 100 |
| Kortfristiga skulder | 1 849 | 1 006 | 923 | 936 | 1 629 | 1 583 | 671 | 514 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 557 | 1 655 | 1 545 | 2 956 | 2 939 | 3 063 | 2 155 | 1 031 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 4 | 2.5 | 7.25 | 7.5 | 4.5 | 3 | 2.5 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 1 100 | 750 | 900 | 1 000 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 22,7 % | 26,1 % | 21,4 % | 54,8 % | 41 % | 44,9 % | 65,1 % | 47,3 % |
| Kassalikviditet | 125 % | 135 % | 120 % | 263 % | 173 % | 181 % | 316 % | 193 % |
| Rörelsemarginal | 3,2 % | 3,4 % | −7 % | 18,2 % | 11 % | 20,8 % | 26,2 % | 16 % |
| Vinstmarginal | 3 % | 3,3 % | −7,4 % | 18 % | 11,1 % | 21,2 % | 26,2 % | 16 % |
| Omsättningstillväxt | 64,4 % | 33,9 % | −63,6 % | −1,3 % | 43,1 % | 30,9 % | 27,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 47,6 % | 46,5 % | 2,1 % | 95,9 % | 91,3 % | 90,3 % | 65,6 % | 86,7 % |
| Omsättning per anställd | 1 103 tkr | 1 006 tkr | 1 203 tkr | 1 139 tkr | 1 116 tkr | 1 300 tkr | 1 489 tkr | 1 401 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 85 tkr | 5 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 85 tkr | 5 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 50 tkr | 165 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 130 tkr | 115 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 199 tkr | 102 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 199 tkr | 102 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −102 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 102 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 417 tkr | 218 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 199 tkr | 102 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 65 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 367 tkr | 168 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 367 tkr | 168 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 93 tkr | 93 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 169 tkr | 293 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 671 tkr | 671 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 502 tkr | 378 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 66 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 124 tkr | 151 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 273 tkr | 528 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 574 tkr | 600 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 72 tkr | 68 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 86 tkr | 161 tkr |
| Periodiseringsfonder | 205 tkr | 270 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −2 tkr | 15 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 122 tkr | 210 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 0 | 161 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 209 tkr | 99 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Jonas Sundells Måleri Gävle ABHuvudarbetsställe
Övre Hattmursvägen 11, 806 48 Gävle
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559129-2288
Registreringsdatum
16 oktober 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gävle, Gävleborgs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.