Jonatan Helin Förvaltning AB
559399-8726Aktiebolagreg. 2022
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 077 tkr
Resultat efter fin. poster
394 tkr
Soliditet
49 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bellmansgatan 3, 411 28 Göteborg
Postadress
c/o Jonatan Helin, Bellmansgatan 3, 411 28 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom hotell och restaurang.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | – | – |
| 2023 | 340 tkr | 287 tkr | 252 tkr |
| 2024 | 699 tkr | 331 tkr | 314 tkr |
| 2025 | 1 077 tkr | 394 tkr | 440 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 48,8 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal 36,6 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 54,1 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 077 | 699 | 340 | – |
| Rörelseintäkter | 1 077 | 699 | 340 | – |
| Övriga externa kostnader | 137 | 190 | 255 | – |
| Personalkostnader | 597 | 179 | 48 | – |
| Av- och nedskrivningar | 9 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 743 | 369 | 303 | – |
| Rörelseresultat | 334 | 331 | 37 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 63 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 60 | −0 | 250 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 394 | 331 | 287 | – |
| Resultat före skatt | 394 | 331 | 287 | – |
| Skatt på årets resultat | 69 | 69 | 59 | – |
| Årets resultat | 325 | 262 | 227 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 56 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 481 | 425 | 425 | – |
| Anläggningstillgångar | 538 | 425 | 425 | – |
| Kundfordringar | 111 | 0 | 48 | – |
| Kortfristiga fordringar | 134 | 25 | 128 | – |
| Kassa och bank | 229 | 211 | 78 | – |
| Omsättningstillgångar | 363 | 236 | 206 | – |
| Summa tillgångar | 901 | 661 | 631 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 89 | 27 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 415 | 289 | 227 | – |
| Eget kapital | 440 | 314 | 252 | – |
| Skatteskulder | 72 | 146 | 68 | – |
| Kortfristiga skulder | 461 | 346 | 378 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 901 | 661 | 631 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 200 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 48,8 % | 47,6 % | 40 % | – |
| Kassalikviditet | 79 % | 68 % | 54 % | – |
| Rörelsemarginal | 31 % | 47,3 % | 10,8 % | – |
| Vinstmarginal | 36,6 % | 47,3 % | 84,4 % | – |
| Omsättningstillväxt | 54,1 % | 105,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 74 % | 83,3 % | 90,1 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 077 tkr | 699 tkr | 340 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (35)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | – | 425 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | – | 425 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Andelar koncernforetag | 394 tkr | 0 |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 394 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 31 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 88 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 88 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 88 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 325 tkr | 262 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 325 tkr | 262 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −262 tkr | −227 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 262 tkr | 227 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 440 tkr | 314 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 325 tkr | 262 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 24 tkr | – |
| Forslag disposition | 415 tkr | 289 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 215 tkr | 89 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 187 | – |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 0,75 | – |
| Inventarier verktyg installationer | 56 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 65 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 9 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 65 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 9 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | – | 25 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 329 tkr | 200 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | – | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 36 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 24 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 3 okt. 2022 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Jonatan Helin Förvaltning ABHuvudarbetsställe
Bellmansgatan 3, 411 28 Göteborg
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559399-8726
Registreringsdatum
3 oktober 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.