Jönninge Förvaltning AB
556890-7397Aktiebolagreg. 2012
Gävle, Gävleborgs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
499 tkr
Soliditet
58 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bäckstugevägen 6 A, 804 26 Gävle
Postadress
c/o Hans Jönninge, Bäckstugevägen 6 A, 804 26 Gävle
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier och kapital samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 415 tkr | 563 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 1 599 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 111 tkr | 505 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 466 tkr | 546 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 699 tkr | 770 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 798 tkr | 868 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 1 000 tkr | 1 068 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 499 tkr | 567 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 57,9 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 415 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 | 0 | 2 | 1 | 9 | 29 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 | 0 | 2 | 1 | 9 | 29 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 | 0 | −2 | −1 | −9 | −29 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 500 | 1 000 | 800 | 700 | 475 | 140 | – | – |
| Finansiella poster | 500 | 1 000 | 800 | 700 | 475 | 140 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 499 | 1 000 | 798 | 699 | 466 | 111 | 1 599 | 563 |
| Resultat före skatt | 499 | 1 000 | 798 | 699 | 466 | 111 | – | – |
| Årets resultat | 499 | 1 000 | 798 | 699 | 466 | 111 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 970 | 970 | 970 | 970 | 970 | 970 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 970 | 970 | 970 | 970 | 970 | 970 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 113 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 9 | 10 | 10 | 12 | 13 | 22 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 9 | 123 | 10 | 12 | 13 | 22 | – | – |
| Summa tillgångar | 979 | 1 093 | 980 | 982 | 983 | 992 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 18 | 18 | 20 | 21 | 30 | 345 | – | – |
| Fritt eget kapital | 517 | 1 018 | 818 | 720 | 496 | 455 | – | – |
| Eget kapital | 567 | 1 068 | 868 | 770 | 546 | 505 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 412 | 25 | 112 | 212 | 437 | 487 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 979 | 1 093 | 980 | 982 | 983 | 992 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 400 | 600 | 800 | 700 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 57,9 % | 97,7 % | 88,6 % | 78,4 % | 55,6 % | 50,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 % | 493 % | 9 % | 6 % | 3 % | 5 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | 135,7 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 88 % | 93,6 % | 91,9 % | 90,8 % | 85,3 % | 21,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 970 tkr | 970 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 970 tkr | 970 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 499 tkr | 1 000 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 499 tkr | 1 000 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 000 tkr | −798 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 000 tkr | 798 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 600 tkr | 800 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 567 tkr | 1 068 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 499 tkr | 1 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 600 tkr | 800 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 113 tkr |
| Forslag disposition | 517 tkr | 1 018 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 117 tkr | 418 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 387 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 25 tkr | 25 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Jönninge Förvaltning ABHuvudarbetsställe
Bäckstugevägen 6 A, 804 26 Gävle
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556890-7397
Registreringsdatum
17 april 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gävle, Gävleborgs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.