Jorecon AB
559114-7755Aktiebolagreg. 2017
Rönninge, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 568 tkr
Resultat efter fin. poster
478 tkr
Soliditet
53 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fasanstigen 58, 144 44 Rönninge
Postadress
c/o Johanna Remstrand, Fasanstigen 58, 144 44 Rönninge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet vad avser controllerarbete och kostnadseffektivisering samt fastighetsaffärer, värdepappershandel och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 519 tkr | 225 tkr | – |
| 2018 | 1 229 tkr | 354 tkr | – |
| 2019 | 1 138 tkr | 254 tkr | 242 tkr |
| 2020 | 1 456 tkr | 565 tkr | 369 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 20 tkr | 82 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 23 tkr | 217 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −101 tkr | 68 tkr |
| 2024 | 645 tkr | 286 tkr | 289 tkr |
| 2025 | 1 568 tkr | 478 tkr | 440 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 53 % – branschmedian 68,3 %
Vinstmarginal 30,5 % – branschmedian 9,3 %
Omsättningstillväxt 143,1 % – branschmedian −3,8 %
Median för 10899 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 568 | 645 | 0 | 0 | 0 | 1 456 | 1 138 | 1 229 | 519 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 120 | −120 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 568 | 645 | 0 | 0 | 120 | 1 336 | 1 138 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 179 | 80 | 17 | 25 | 73 | 222 | 228 | – | – |
| Personalkostnader | 910 | 278 | 0 | −48 | 26 | 548 | 655 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 089 | 358 | 17 | −22 | 99 | 770 | 883 | – | – |
| Rörelseresultat | 480 | 287 | −17 | 22 | 21 | 566 | 255 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 17 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | −2 | −84 | 1 | −0 | −0 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 478 | 286 | −101 | 23 | 20 | 565 | 254 | 354 | 225 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 150 | 153 | 0 | −150 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 478 | 286 | 49 | 176 | 20 | 415 | 254 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 107 | 64 | 33 | 41 | 8 | 98 | 67 | – | – |
| Årets resultat | 371 | 221 | 17 | 135 | 13 | 317 | 187 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 79 | 79 | 124 | 124 | 124 | 124 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 79 | 79 | 124 | 124 | 124 | 124 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 309 | 333 | – | – | 0 | 482 | 195 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 309 | 367 | 15 | 105 | 112 | 508 | 219 | – | – |
| Kassa och bank | 442 | 164 | 17 | 203 | 224 | 359 | 357 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 751 | 531 | 32 | 308 | 336 | 867 | 575 | – | – |
| Summa tillgångar | 830 | 610 | 156 | 432 | 460 | 991 | 575 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 19 | 18 | 1 | 32 | 19 | 2 | 5 | – | – |
| Fritt eget kapital | 390 | 239 | 18 | 167 | 32 | 319 | 192 | – | – |
| Eget kapital | 440 | 289 | 68 | 217 | 82 | 369 | 242 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 150 | 303 | 303 | 153 | – | – |
| Leverantörsskulder | 5 | – | – | – | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | 139 | 97 | 73 | 48 | 8 | 9 | 6 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 390 | 321 | 89 | 65 | 75 | 320 | 180 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 830 | 610 | 156 | 432 | 460 | 991 | 575 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 322 | 220 | – | 166 | – | 300 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 53 % | 47,4 % | 43,2 % | 77,7 % | 70,1 % | 61,5 % | 63,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 192 % | 165 % | 36 % | 472 % | 448 % | 271 % | 319 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 30,6 % | 44,5 % | – | – | – | 38,8 % | 22,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 30,5 % | 44,3 % | – | – | – | 38,8 % | 22,3 % | 28,8 % | 43,4 % |
| Omsättningstillväxt | 143,1 % | – | – | – | −100 % | 27,9 % | −7,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 84,3 % | 76,6 % | 24,7 % | 62,3 % | 15,8 % | 85,9 % | 77,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 568 tkr | 645 tkr | 0 tkr | 0 tkr | 0 tkr | 1 456 tkr | 1 138 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 79 tkr | 79 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 79 tkr | 79 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | 0 | −45 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 371 tkr | 221 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 371 tkr | 221 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −221 tkr | −17 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 221 tkr | 17 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 220 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 440 tkr | 289 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 371 tkr | 221 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 220 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 390 tkr | 239 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 68 tkr | 19 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 652 | 749 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 98 | 33 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 160 tkr | 191 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 86 tkr | 33 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Jorecon ABHuvudarbetsställe
Fasanstigen 58, 144 44 Rönninge
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559114-7755
Registreringsdatum
8 juni 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Salem, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.990 – All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.