Jörgen Espeling AB
559146-7427Aktiebolagreg. 2018
Solna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
26 tkr
Soliditet
92 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ängkärrsgatan 19, 171 70 Solna
Postadress
Ängkärrsgatan 19, 171 70 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Företaget skall bedriva konsultverksamhet i form av rådgivning till ledningen inom verksamheter i frågor kring strategier, organisation, investeringar, förvärv eller försäljningar samt tillhandahålla resurs för senior projektledning, interimschefsuppdrag och styrelseuppdrag. Företagets fokus är i första hand till aktörer verksamma inom energimarknaden i Sverige.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 2 817 tkr | 1 996 tkr | – |
| 2021 | 2 769 tkr | 1 924 tkr | – |
| 2022 | 877 tkr | 41 tkr | 3 469 tkr |
| 2023 | 2 894 tkr | 2 019 tkr | 4 376 tkr |
| 2024 | 1 856 tkr | 1 059 tkr | 4 862 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 26 tkr | 4 873 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 92,1 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 1 856 | 2 894 | 877 | 2 769 | 2 817 |
| Rörelseintäkter | −0 | 1 856 | 2 894 | 877 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 57 | 92 | 80 | 85 | – | – |
| Personalkostnader | −72 | 860 | 869 | 789 | – | – |
| Rörelsekostnader | −15 | 952 | 948 | 874 | – | – |
| Rörelseresultat | 15 | 904 | 1 945 | 3 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 10 | 155 | 74 | 7 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 11 | 155 | 74 | 38 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 26 | 1 059 | 2 019 | 41 | 1 924 | 1 996 |
| Bokslutsdispositioner | 398 | −30 | −512 | −13 | – | – |
| Resultat före skatt | 424 | 1 029 | 1 507 | 28 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 101 | 230 | 317 | 8 | – | – |
| Årets resultat | 323 | 799 | 1 190 | 20 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 714 | 4 313 | 3 148 | 2 718 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 6 714 | 4 313 | 3 148 | 2 718 | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 485 | 347 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 281 | 147 | 742 | 739 | – | – |
| Kassa och bank | 63 | 2 993 | 3 215 | 2 115 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 343 | 3 140 | 3 957 | 2 854 | – | – |
| Summa tillgångar | 7 057 | 7 453 | 7 105 | 5 572 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 500 | 4 013 | 3 136 | 3 399 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 823 | 4 812 | 4 326 | 3 419 | – | – |
| Eget kapital | 4 873 | 4 862 | 4 376 | 3 469 | – | – |
| Obeskattade reserver | 2 044 | 2 442 | 2 412 | 1 900 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 12 | 5 | 2 | – | – |
| Skatteskulder | 101 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 140 | 148 | 317 | 203 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 057 | 7 453 | 7 105 | 5 572 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 322 | 312 | 313 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92,1 % | 91,3 % | 88,5 % | 89,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 246 % | 2 118 % | 1 247 % | 1 404 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | 48,7 % | 67,2 % | 0,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | 57,1 % | 69,8 % | 4,7 % | 69,5 % | 70,9 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | −35,9 % | 230 % | −68,3 % | −1,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 6,6 % | 16,4 % | 27,2 % | 0,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | 1 856 tkr | 2 894 tkr | 877 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 6 714 tkr | 4 313 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 6 714 tkr | 4 313 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 99 tkr | 335 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 2 500 tkr | 1 500 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 323 tkr | 799 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 323 tkr | 799 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −799 tkr | −1 190 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 799 tkr | 1 190 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 312 tkr | 313 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 873 tkr | 4 862 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 323 tkr | 799 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 312 tkr | 313 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 398 tkr | −30 tkr |
| Forslag disposition | 4 823 tkr | 4 812 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 501 tkr | 4 500 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 321 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 281 tkr | 147 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 26 tkr | 54 tkr |
| Periodiseringsfonder | 2 044 tkr | 2 442 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 1 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 82 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Jörgen Espeling ABHuvudarbetsställe
Ängkärrsgatan 19, 171 70 Solna
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559146-7427
Registreringsdatum
25 januari 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.