Josefin Neldén AB
559137-0266Aktiebolagreg. 2017
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
739 tkr
Resultat efter fin. poster
−22 tkr
Soliditet
55 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vaktmansgatan 5, 426 68 Västra Frölunda
Postadress
Vaktmansgatan 5, 426 68 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska idka skådespelarverksamhet, dubbning, inläsning av böcker och annan media, regi- och manusverksamhet och därmed förenlig verksamhet. Bolaget kan även äga aktier och andelar i andra bolag.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 996 tkr | 239 tkr | 188 tkr |
| 2019 | 709 tkr | 345 tkr | 392 tkr |
| 2020 | 386 tkr | 133 tkr | 297 tkr |
| 2021 | 525 tkr | 35 tkr | 323 tkr |
| 2022 | 238 tkr | 84 tkr | 388 tkr |
| 2023 | 2 011 tkr | 984 tkr | 727 tkr |
| 2024 | 1 110 tkr | 57 tkr | 516 tkr |
| 2025 | 739 tkr | −22 tkr | 347 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 54,8 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal −3 % – branschmedian 12 %
Omsättningstillväxt −33,4 % – branschmedian −2 %
Median för 7318 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 739 | 1 110 | 2 011 | 238 | 525 | 386 | 709 | 996 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | −306 | 294 | −37 | 17 | −114 | −53 | 53 |
| Rörelseintäkter | 739 | 804 | 2 305 | 201 | 542 | 271 | 655 | 1 050 |
| Råvaror och förnödenheter | 41 | 70 | 188 | 7 | 19 | 14 | 29 | 94 |
| Övriga externa kostnader | 55 | 63 | 59 | 49 | 49 | 33 | 22 | 49 |
| Personalkostnader | 642 | 583 | 1 083 | 62 | 438 | 91 | 259 | 668 |
| Av- och nedskrivningar | 20 | 60 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 758 | 776 | 1 330 | 118 | 506 | 138 | 310 | 811 |
| Rörelseresultat | −19 | 27 | 975 | 84 | 36 | 133 | 345 | 239 |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 30 | 8 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −3 | 30 | 8 | 0 | −0 | −0 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | −22 | 57 | 984 | 84 | 35 | 133 | 345 | 239 |
| Bokslutsdispositioner | 65 | 60 | −240 | – | – | 0 | −85 | −60 |
| Resultat före skatt | 43 | 117 | 744 | 84 | 35 | 133 | 260 | 179 |
| Skatt på årets resultat | 13 | 28 | 155 | 19 | 9 | 29 | 56 | 41 |
| Årets resultat | 30 | 90 | 588 | 65 | 27 | 104 | 205 | 138 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 120 | 140 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 120 | 140 | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 5 | 147 | 15 | 0 | 66 | 49 | 6 | 39 |
| Kortfristiga fordringar | 96 | 265 | 338 | 43 | 217 | 95 | 163 | 92 |
| Kassa och bank | 793 | 780 | 1 285 | 544 | 515 | 417 | 663 | 337 |
| Omsättningstillgångar | 890 | 1 045 | 1 623 | 587 | 732 | 513 | 826 | 429 |
| Summa tillgångar | 1 010 | 1 185 | 1 623 | 587 | 732 | 513 | 826 | 429 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 266 | 377 | 88 | 273 | 247 | 142 | 138 | 0 |
| Fritt eget kapital | 297 | 466 | 677 | 338 | 273 | 247 | 342 | 138 |
| Eget kapital | 347 | 516 | 727 | 388 | 323 | 297 | 392 | 188 |
| Obeskattade reserver | 260 | 325 | 385 | 145 | 145 | 145 | 145 | 60 |
| Leverantörsskulder | 0 | 4 | 8 | 1 | 4 | 4 | 1 | 21 |
| Skatteskulder | 0 | 108 | 120 | – | – | 0 | 35 | 8 |
| Kortfristiga skulder | 403 | 344 | 511 | 54 | 263 | 71 | 289 | 182 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 010 | 1 185 | 1 623 | 587 | 732 | 513 | 826 | 429 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 200 | 300 | 250 | – | – | 200 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 54,8 % | 65,3 % | 63,6 % | 85,7 % | 60 % | 80,3 % | 61,4 % | 54,8 % |
| Kassalikviditet | 221 % | 304 % | 317 % | 1 087 % | 278 % | 721 % | 286 % | 236 % |
| Rörelsemarginal | −2,6 % | 2,5 % | 48,5 % | 35,2 % | 6,8 % | 34,6 % | 48,8 % | 24 % |
| Vinstmarginal | −3 % | 5,2 % | 48,9 % | 35,2 % | 6,8 % | 34,5 % | 48,8 % | 24 % |
| Omsättningstillväxt | −33,4 % | −44,8 % | 743,7 % | −54,6 % | 36,2 % | −45,6 % | −28,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 8,7 % | 17,4 % | 81 % | 16,7 % | 8,3 % | 35,1 % | 52,2 % | 73,4 % |
| Omsättning per anställd | 739 tkr | 1 110 tkr | 2 011 tkr | – | 525 tkr | 386 tkr | 709 tkr | 996 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 20 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 30 tkr | 90 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 30 tkr | 90 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −90 tkr | −588 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 90 tkr | 588 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 300 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 20 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 85 tkr | 60 tkr |
| Forslag disposition | 297 tkr | 466 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 297 tkr | 266 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 200 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 120 tkr | 140 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 220 tkr | 200 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 100 tkr | 60 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden inkop | – | 200 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 20 tkr | – |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 40 tkr | 60 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 91 tkr | 118 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 395 tkr | 224 tkr |
| Periodiseringsfonder | 240 tkr | 325 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Josefin Neldén ABHuvudarbetsställe
Vaktmansgatan 5, 426 68 Västra Frölunda
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559137-0266
Registreringsdatum
4 december 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.200 – Scenkonst
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.