Jovial Entreprenad AB
559272-5104Aktiebolagreg. 2020
Sundsvall, Västernorrlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
9 772 tkr
Resultat efter fin. poster
−196 tkr
Soliditet
−7 %
Anställda
6
Det självklara valet inom Bygg & VVS - Total Entreprenad - Jovial Entreprenad AB
Välkommen till Jovial Entreprenad AB, vi erbjuder tjänster inom bygg, VVS, måleri och snickeri. Läs mer & begär din offert här.
jovialentreprenad.nu
Adresser
Besöksadress
Fredriksbergsgatan 6, 856 41 Sundsvall
Postadress
Fredriksbergsgatan 6, 856 41 Sundsvall
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva maskinförartjänster och vvs-entreprenadtjänster och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 2 620 tkr | 100 tkr | 103 tkr |
| 2022 | 5 862 tkr | −49 tkr | 54 tkr |
| 2023 | 9 772 tkr | −196 tkr | −143 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −6,6 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −2 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 66,7 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 772 | 5 862 | 2 620 |
| Övriga rörelseintäkter | 199 | 12 | – |
| Rörelseintäkter | 9 970 | 5 874 | 2 620 |
| Råvaror och förnödenheter | 4 393 | 2 965 | 1 200 |
| Handelsvaror | 10 | 104 | 258 |
| Övriga externa kostnader | 2 407 | 1 349 | 837 |
| Personalkostnader | 3 025 | 1 234 | 160 |
| Av- och nedskrivningar | 203 | 205 | 44 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 6 | – |
| Rörelsekostnader | 10 038 | 5 863 | 2 498 |
| Rörelseresultat | −68 | 11 | 122 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 129 | 60 | 22 |
| Finansiella poster | −128 | −60 | −22 |
| Resultat efter finansiella poster | −196 | −49 | 100 |
| Resultat före skatt | −196 | −49 | 100 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 23 |
| Årets resultat | −196 | −49 | 78 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 771 | 818 | 860 |
| Anläggningstillgångar | 771 | 818 | 860 |
| Varulager | 204 | 94 | 107 |
| Kundfordringar | 626 | 589 | 690 |
| Kortfristiga fordringar | 1 202 | 1 012 | 830 |
| Omsättningstillgångar | 1 406 | 1 106 | 937 |
| Summa tillgångar | 2 177 | 1 924 | 1 797 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 29 | 78 | 0 |
| Fritt eget kapital | −168 | 29 | 78 |
| Eget kapital | −143 | 54 | 103 |
| Långfristiga skulder | 671 | 722 | 764 |
| Leverantörsskulder | 1 091 | 868 | 305 |
| Skatteskulder | 100 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 649 | 1 148 | 930 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 177 | 1 924 | 1 797 |
Anställda och utdelning
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 3 | 0.5 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | −6,6 % | 2,8 % | 5,7 % |
| Kassalikviditet | 73 % | 88 % | 89 % |
| Rörelsemarginal | −0,7 % | 0,2 % | 4,7 % |
| Vinstmarginal | −2 % | −0,8 % | 3,8 % |
| Omsättningstillväxt | 66,7 % | 123,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 137,5 % | −91,2 % | 75,6 % |
| Omsättning per anställd | 1 629 tkr | 1 954 tkr | 5 240 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −196 tkr | −49 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 268 tkr | 281 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −196 tkr | −49 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 49 tkr | −78 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −49 tkr | 78 tkr |
| Forslag disposition | −168 tkr | 29 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −168 tkr | 29 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 530 tkr | 355 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 771 tkr | 818 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 114 tkr | 957 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 343 tkr | 140 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 150 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 306 tkr | 564 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 203 tkr | 120 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 104 tkr | 44 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 100 tkr | 50 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 263 tkr | 304 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 540 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | – | 30 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 85 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 109 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 47 tkr | 68 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 394 tkr | 253 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 403 tkr | 441 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 37 tkr | 34 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 64 tkr | 27 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 22 sep. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Jovial Entreprenad ABHuvudarbetsställe
Fredriksbergsgatan 6, 856 41 Sundsvall
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559272-5104
Registreringsdatum
22 september 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sundsvall, Västernorrlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
- SNI 43.221 – Värme- och sanitetsarbeten
- SNI 77.320 – Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner
- SNI 95.311 – Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.