JP Balkong & Glasmontering AB
559158-5921Aktiebolagreg. 2018
Njurunda, Västernorrlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 647 tkr
Resultat efter fin. poster
67 tkr
Soliditet
76 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Byalagsvägen 8, 862 41 Njurunda
Postadress
c/o Johan Kruse, Byalagsvägen 8, 862 41 Njurunda
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva husbyggnation och monteringsarbeten inom byggbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 2 466 tkr | 427 tkr | – |
| 2021 | 2 897 tkr | 265 tkr | – |
| 2022 | 3 839 tkr | 358 tkr | 583 tkr |
| 2023 | 3 413 tkr | 242 tkr | 523 tkr |
| 2024 | 3 263 tkr | 663 tkr | 738 tkr |
| 2025 | 1 647 tkr | 67 tkr | 623 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 76,1 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 4,1 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −49,5 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 647 | 3 263 | 3 413 | 3 839 | 2 897 | 2 466 |
| Rörelseintäkter | 1 647 | 3 263 | 3 413 | 3 839 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 742 | 1 467 | 1 800 | 2 351 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 248 | 256 | 331 | 396 | – | – |
| Personalkostnader | 561 | 845 | 1 039 | 720 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 42 | 42 | 13 | 13 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 17 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 594 | 2 628 | 3 182 | 3 480 | – | – |
| Rörelseresultat | 53 | 635 | 231 | 359 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 15 | 28 | 11 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 14 | 27 | 11 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 67 | 663 | 242 | 358 | 265 | 427 |
| Bokslutsdispositioner | 45 | −136 | −63 | −90 | – | – |
| Resultat före skatt | 112 | 527 | 179 | 268 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 27 | 112 | 39 | 56 | – | – |
| Årets resultat | 85 | 415 | 140 | 212 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 127 | 169 | 25 | 38 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 127 | 169 | 25 | 38 | – | – |
| Kundfordringar | 257 | 319 | 94 | 87 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 291 | 337 | 147 | 150 | – | – |
| Kassa och bank | 975 | 1 068 | 1 076 | 1 023 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 266 | 1 405 | 1 222 | 1 173 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 393 | 1 574 | 1 248 | 1 211 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 488 | 273 | 333 | 321 | – | – |
| Fritt eget kapital | 573 | 688 | 473 | 533 | – | – |
| Eget kapital | 623 | 738 | 523 | 583 | – | – |
| Obeskattade reserver | 550 | 595 | 459 | 396 | – | – |
| Leverantörsskulder | 121 | 139 | 171 | 95 | – | – |
| Skatteskulder | 17 | 88 | 49 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 220 | 242 | 266 | 233 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 393 | 1 574 | 1 248 | 1 211 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 180 | 200 | 200 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 76,1 % | 76,9 % | 71,1 % | 74,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 575 % | 581 % | 459 % | 504 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 3,2 % | 19,5 % | 6,8 % | 9,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 4,1 % | 20,3 % | 7,1 % | 9,3 % | 9,1 % | 17,3 % |
| Omsättningstillväxt | −49,5 % | −4,4 % | −11,1 % | 32,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 13,7 % | 56,3 % | 26,8 % | 36,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 85 tkr | 415 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 85 tkr | 415 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −415 tkr | −140 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 415 tkr | 140 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 45 tkr | −136 tkr |
| Forslag disposition | 573 tkr | 688 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 393 tkr | 488 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 180 tkr | 200 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 8 tkr | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 127 tkr | 169 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 212 tkr | 212 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 85 tkr | 42 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 64 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 212 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 42 tkr | 42 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 38 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 25 tkr | 13 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 50 tkr | 15 tkr |
| Periodiseringsfonder | 550 tkr | 595 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 32 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
JP Balkong & Glasmontering ABHuvudarbetsställe
Byalagsvägen 8, 862 41 Njurunda
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559158-5921
Registreringsdatum
9 maj 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sundsvall, Västernorrlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.342 – Glasmästeriarbeten
- SNI 43.999 – Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.