swereg

JP Maskin & Service AB

559353-2533Aktiebolagreg. 2021

Tillverkning & industri
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Svedala, Skåne län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 361 tkr

−17 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

106 tkr

−58 % mot föregående år

Soliditet

78 %

+1,4 p.e. mot föregående år

Anställda

1

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Körsbärsgatan 11, 233 38 Svedala

Postadress

Körsbärsgatan 11, 233 38 Svedala

Verksamhetsbeskrivning

Service och underhåll av produktionsmaskiner och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20221 136 tkr433 tkr289 tkr
20231 845 tkr587 tkr563 tkr
20241 634 tkr253 tkr514 tkr
20251 361 tkr106 tkr245 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 78,1 % – branschmedian 55,6 %

Vinstmarginal 7,8 % – branschmedian 6,3 %

Omsättningstillväxt −16,7 % – branschmedian −0,2 %

Median för 3439 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning1 3611 6341 8451 136
Rörelseintäkter1 3611 6341 8451 136
Råvaror och förnödenheter147187240101
Övriga externa kostnader415529434197
Personalkostnader691663585405
Rörelsekostnader1 2521 3791 259704
Rörelseresultat109255587433
Ränteintäkter och liknande00––
Räntekostnader och liknande32−0−0
Finansiella poster−3−200
Resultat efter finansiella poster106253587433
Bokslutsdispositioner−6565−147−100
Resultat före skatt41318440333
Skatt på årets resultat10679169
Årets resultat31251349264

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Kundfordringar19414318164
Kortfristiga fordringar33524032594
Kassa och bank230618710436
Omsättningstillgångar5658581 035531
Summa tillgångar5658581 035531
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat1892381890
Fritt eget kapital220489538264
Eget kapital245514563289
Obeskattade reserver247182247100
Skatteskulder09216069
Kortfristiga skulder73162225141
Summa eget kapital och skulder5658581 035531

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Medelantal anställda1–1–
Föreslagen utdelning (tkr)10030030075

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet78,1 %76,7 %73,4 %69,5 %
Kassalikviditet775 %528 %460 %376 %
Rörelsemarginal8 %15,6 %31,8 %38,1 %
Vinstmarginal7,8 %15,5 %31,8 %38,1 %
Omsättningstillväxt−16,7 %−11,4 %62,4 %–
Avkastning på eget kapital12,7 %48,8 %61,9 %91,4 %
Omsättning per anställd1 361 tkr–1 845 tkr–
Övriga poster i årsredovisningen (14)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital31 tkr251 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat31 tkr251 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−251 tkr−349 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning251 tkr349 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning300 tkr300 tkr
Forandring periodiseringsfond−65 tkr65 tkr
Forslag disposition220 tkr489 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning120 tkr189 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning100 tkr300 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter58 tkr96 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga83 tkr491
Ovriga kortfristiga skulder73 tkr70 tkr
Periodiseringsfonder247 tkr182 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter01

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 13 dec. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • JP Maskin & Service ABHuvudarbetsställe

    Körsbärsgatan 11, 233 38 Svedala

    Tillverkning & industri

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559353-2533

Registreringsdatum

13 december 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Svedala, Skåne län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Tillverkning & industri

  • SNI 25.530 – Metallegoarbeten
  • SNI 33.120 – Reparation och underhåll av maskiner
  • SNI 71.124 – Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler