JRIC Holding AB
556772-2680Aktiebolagreg. 2008
Danderyd, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
11 983 tkr
Resultat efter fin. poster
3 658 tkr
Soliditet
88 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bergavägen 9, 182 53 Danderyd
Postadress
Bergavägen 9, 182 53 Danderyd
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva förvaltning av värdepapper och annan lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | −847 tkr | 3 094 tkr |
| 2019 | 0 tkr | −6 329 tkr | −2 286 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −103 tkr | −2 389 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −137 tkr | −2 525 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −131 tkr | −2 657 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −231 tkr | −2 888 tkr |
| 2024 | 92 tkr | −138 tkr | −3 026 tkr |
| 2025 | 11 983 tkr | 3 658 tkr | 632 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 87,6 %
Vinstmarginal 30,5 %
Omsättningstillväxt 12 971,9 %
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 983 | 92 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 11 983 | 92 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 7 930 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 369 | 20 | 31 | 26 | 36 | 40 | 74 | 141 |
| Personalkostnader | 25 | – | – | – | – | 0 | 33 | 54 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 11 | 11 |
| Rörelsekostnader | 8 325 | 20 | 31 | 26 | 36 | 40 | 118 | 206 |
| Rörelseresultat | 3 658 | 72 | −31 | −26 | −36 | −40 | −118 | −206 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 210 | 200 | 105 | 92 | 63 | 127 | 126 |
| Finansiella poster | 0 | −210 | −200 | −105 | −101 | −63 | −6 211 | −641 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 658 | −138 | −231 | −131 | −137 | −103 | −6 329 | −847 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | 950 | 0 |
| Resultat före skatt | 3 658 | −138 | −231 | −131 | −137 | −103 | −5 379 | −847 |
| Årets resultat | 3 658 | −138 | −231 | −131 | −137 | −103 | −5 379 | −847 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 | 56 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 | 1 | 26 | 26 | 26 | 9 | 9 | 5 986 |
| Anläggningstillgångar | 46 | 46 | 71 | 71 | 71 | 54 | 54 | 6 042 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 139 |
| Kassa och bank | 674 | 0 | 0 | −1 | 18 | 0 | 1 | 2 |
| Omsättningstillgångar | 675 | 1 | 1 | −0 | 19 | 1 | 2 | 142 |
| Summa tillgångar | 721 | 47 | 72 | 71 | 90 | 56 | 57 | 6 184 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −3 126 | −2 988 | −2 757 | −2 625 | −2 489 | −2 386 | 2 994 | 3 841 |
| Fritt eget kapital | 532 | −3 126 | −2 988 | −2 757 | −2 625 | −2 489 | −2 386 | 2 994 |
| Eget kapital | 632 | −3 026 | −2 888 | −2 657 | −2 525 | −2 389 | −2 286 | 3 094 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 1 | 1 800 | 1 800 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 25 |
| Kortfristiga skulder | 90 | 3 074 | 2 960 | 2 727 | 2 615 | 2 443 | 542 | 1 290 |
| Summa eget kapital och skulder | 721 | 47 | 72 | 71 | 90 | 56 | 57 | 6 184 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 87,6 % | −6 379,3 % | −3 990,6 % | −3 746,5 % | −2 814,4 % | −4 299,4 % | −4 045,1 % | 50 % |
| Kassalikviditet | 754 % | 0 % | 0 % | −0 % | 1 % | 0 % | 0 % | 11 % |
| Rörelsemarginal | 30,5 % | 78,1 % | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | 30,5 % | −151 % | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | 12 971,9 % | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 578,9 % | 4,6 % | 8 % | 4,9 % | 5,4 % | 4,3 % | 235,4 % | −27,4 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 1 | 1 |
| Andra langfristiga fordringar | 1 tkr | 1 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 3 658 tkr | −138 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 658 tkr | −138 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 138 tkr | 231 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −138 tkr | −231 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 632 tkr | −3 026 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 3 658 tkr | −138 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 532 tkr | −3 126 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 532 tkr | −3 126 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 tkr | 1 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | −201 tkr | 2 783 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 45 tkr | 45 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 276 tkr | 276 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
JRIC Holding ABHuvudarbetsställe
Bergavägen 9, 182 53 Danderyd
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556772-2680
Registreringsdatum
10 december 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Danderyd, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.