Juan Font Vinbar AB
559010-9764Aktiebolagreg. 2015
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
5 006 tkr
Resultat efter fin. poster
−50 tkr
Soliditet
10 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kungsportsavenyen 32, 411 36 Göteborg
Postadress
Kungsportsavenyen 32, 411 36 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2024 | 5 584 tkr | 8 tkr | 109 tkr |
| 2025 | 5 006 tkr | −50 tkr | 111 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 9,9 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal −1 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −10,4 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 006 | 5 584 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 |
| Rörelseintäkter | 5 006 | 5 585 |
| Handelsvaror | 1 484 | 1 684 |
| Övriga externa kostnader | 1 305 | 1 577 |
| Personalkostnader | 2 070 | 2 120 |
| Av- och nedskrivningar | 178 | 176 |
| Rörelsekostnader | 5 037 | 5 557 |
| Rörelseresultat | −31 | 28 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 20 | 20 |
| Finansiella poster | −20 | −20 |
| Resultat efter finansiella poster | −50 | 8 |
| Bokslutsdispositioner | 60 | 0 |
| Resultat före skatt | 10 | 8 |
| Skatt på årets resultat | 7 | 4 |
| Årets resultat | 2 | 4 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 359 | 538 |
| Anläggningstillgångar | 359 | 538 |
| Varulager | 175 | 184 |
| Kortfristiga fordringar | 210 | 199 |
| Kassa och bank | 379 | 734 |
| Omsättningstillgångar | 765 | 1 117 |
| Summa tillgångar | 1 124 | 1 654 |
| Aktiekapital | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 59 | 55 |
| Fritt eget kapital | 61 | 59 |
| Eget kapital | 111 | 109 |
| Långfristiga skulder | 40 | 225 |
| Leverantörsskulder | 254 | 225 |
| Skatteskulder | 5 | 1 |
| Kortfristiga skulder | 973 | 1 321 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 124 | 1 654 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 4 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Soliditet | 9,9 % | 6,6 % |
| Kassalikviditet | 61 % | 71 % |
| Rörelsemarginal | −0,6 % | 0,5 % |
| Vinstmarginal | −1 % | 0,1 % |
| Omsättningstillväxt | −10,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,8 % | 3,9 % |
| Omsättning per anställd | 1 251 tkr | 1 396 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 2 tkr | 4 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 60 tkr | 0 |
| Eventual forpliktelser | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −4 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 4 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 111 tkr | 109 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 174 tkr | 248 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 763 tkr | 763 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 589 tkr | 515 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 74 tkr | 76 tkr |
| Forslag disposition | 61 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 61 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 208 tkr | 190 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 185 tkr | 290 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 942 tkr | 942 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 757 tkr | 652 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 115 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 104 tkr | 100 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 175 tkr | 184 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | 9 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 373 tkr | 517 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 28 tkr | 242 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 40 tkr | 225 tkr |
| Stallda sakerheter | 450 tkr | 450 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 450 tkr | 450 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 313 tkr | 334 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Juan Font Vinbar ABHuvudarbetsställe
Kungsportsavenyen 32, 411 36 Göteborg
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559010-9764
Registreringsdatum
20 april 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.