Jumping Frog Strategic Communication AB
559137-6255Aktiebolagreg. 2017
Bromma, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
94 tkr
Resultat efter fin. poster
−283 tkr
Soliditet
93 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gustavslundsvägen 149 Q, 167 51 Bromma
Postadress
c/o Ruby Windrup, Gustavslundsvägen 149 Q, 167 51 Bromma
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är konsultverksamhet inom reklam och kommunikation och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 536 tkr | 220 tkr | – |
| 2019 | 2 229 tkr | 1 259 tkr | – |
| 2020 | 1 074 tkr | 551 tkr | 1 262 tkr |
| 2021 | 2 301 tkr | 2 273 tkr | 2 609 tkr |
| 2022 | 1 952 tkr | 1 735 tkr | 3 622 tkr |
| 2023 | 1 712 tkr | 1 446 tkr | 4 165 tkr |
| 2024 | 158 tkr | 135 tkr | 3 957 tkr |
| 2025 | 94 tkr | −283 tkr | 3 971 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 92,6 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal −301,1 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt −94,5 % – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 94 | 158 | 1 712 | 1 952 | 2 301 | 1 074 | 2 229 | 536 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | −120 | – | 90 | 58 | – | – |
| Rörelseintäkter | 94 | 158 | 1 592 | 1 952 | 2 391 | 1 132 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 157 | 138 | 172 | 184 | 89 | 85 | – | – |
| Personalkostnader | 269 | 33 | 3 | 32 | 28 | 494 | – | – |
| Rörelsekostnader | 427 | 171 | 175 | 217 | 118 | 582 | – | – |
| Rörelseresultat | −333 | −13 | 1 417 | 1 735 | 2 273 | 551 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 52 | 149 | 30 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 50 | 148 | 29 | 0 | −0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −283 | 135 | 1 446 | 1 735 | 2 273 | 551 | 1 259 | 220 |
| Bokslutsdispositioner | 320 | 0 | −370 | −445 | −570 | −140 | – | – |
| Resultat före skatt | 37 | 135 | 1 076 | 1 290 | 1 703 | 411 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 24 | 42 | 233 | 277 | 356 | 91 | – | – |
| Årets resultat | 13 | 93 | 842 | 1 013 | 1 347 | 320 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 598 | 2 598 | 2 598 | 1 998 | 1 398 | 1 398 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 598 | 2 598 | 2 598 | 1 998 | 1 398 | 1 398 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 45 | 0 | 281 | 77 | 284 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 63 | 185 | 188 | 550 | 279 | 489 | – | – |
| Kassa och bank | 2 936 | 3 182 | 3 838 | 3 288 | 2 635 | 400 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 999 | 3 368 | 4 026 | 3 838 | 2 915 | 889 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 597 | 5 966 | 6 624 | 5 836 | 4 313 | 2 287 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 907 | 3 815 | 3 272 | 2 559 | 1 212 | 893 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 921 | 3 907 | 4 115 | 3 572 | 2 559 | 1 212 | – | – |
| Eget kapital | 3 971 | 3 957 | 4 165 | 3 622 | 2 609 | 1 262 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 525 | 1 845 | 1 845 | 1 475 | 1 030 | 460 | – | – |
| Leverantörsskulder | 6 | 1 | 0 | 28 | 5 | 6 | – | – |
| Skatteskulder | 58 | 116 | 313 | 310 | 238 | 299 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 101 | 163 | 615 | 739 | 673 | 565 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 597 | 5 966 | 6 624 | 5 836 | 4 313 | 2 287 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 300 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92,6 % | 90,9 % | 85 % | 82,1 % | 79,5 % | 71,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 968 % | 2 064 % | 655 % | 519 % | 433 % | 157 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −354 % | −8,4 % | 82,7 % | 88,9 % | 98,8 % | 51,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | −301,1 % | 85,4 % | 84,5 % | 88,9 % | 98,8 % | 51,3 % | 56,5 % | 41 % |
| Omsättningstillväxt | −94,5 % | −90,8 % | −12,3 % | −18,4 % | 114,3 % | −51,8 % | 315,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,3 % | 2,4 % | 20,2 % | 28 % | 51,6 % | 25,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 94 tkr | 158 tkr | 1 712 tkr | 1 952 tkr | 2 301 tkr | 1 074 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 2 400 tkr | 2 400 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 2 400 tkr | 2 400 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 198 tkr | 198 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 198 tkr | 198 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 13 tkr | 93 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 13 tkr | 93 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −93 tkr | −842 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 93 tkr | 842 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 971 tkr | 3 957 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 13 tkr | 93 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 300 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 320 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 3 921 tkr | 3 907 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 921 tkr | 3 907 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 6 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 57 tkr | 140 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 14 tkr | 37 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 525 tkr | 1 845 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 23 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Jumping Frog Strategic Communication ABHuvudarbetsställe
Gustavslundsvägen 149 Q, 167 51 Bromma
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559137-6255
Registreringsdatum
6 december 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.