Junsei AB
559288-7011Aktiebolagreg. 2020
Umeå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 632 tkr
Resultat efter fin. poster
662 tkr
Soliditet
84 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Månskensvägen 3, 906 37 Umeå
Postadress
c/o Urban Sandström, Månskensvägen 3, 906 37 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom affärsutveckling, verksamhetsutveckling, effektivisering, projektledning, portföljstyrning, verksamhetsutveckling, upphandling, IT och IT-säkerhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 719 tkr | 956 tkr | 614 tkr |
| 2022 | 1 678 tkr | 703 tkr | 846 tkr |
| 2023 | 1 724 tkr | 693 tkr | 1 167 tkr |
| 2024 | 1 472 tkr | 562 tkr | 1 319 tkr |
| 2025 | 1 632 tkr | 662 tkr | 1 512 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 83,5 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 40,6 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 10,9 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 632 | 1 472 | 1 724 | 1 678 | 1 719 |
| Rörelseintäkter | 1 632 | 1 472 | 1 724 | 1 678 | 1 719 |
| Handelsvaror | 49 | 9 | 14 | 5 | 4 |
| Övriga externa kostnader | 132 | 100 | 158 | 145 | 98 |
| Personalkostnader | 848 | 866 | 858 | 825 | 661 |
| Rörelsekostnader | 1 029 | 975 | 1 031 | 975 | 763 |
| Rörelseresultat | 603 | 497 | 693 | 703 | 956 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 59 | 67 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 3 | 3 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 5 | 3 | 0 | – |
| Finansiella poster | 59 | 65 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 662 | 562 | 693 | 703 | 956 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | −177 | −239 |
| Resultat före skatt | 662 | 562 | 693 | 526 | 717 |
| Skatt på årets resultat | 139 | 120 | 146 | 110 | 154 |
| Årets resultat | 523 | 441 | 546 | 416 | 564 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 478 | 1 197 | 910 | 510 | – |
| Anläggningstillgångar | 1 478 | 1 197 | 910 | 510 | – |
| Kundfordringar | 330 | 283 | 320 | 390 | 381 |
| Kortfristiga fordringar | 380 | 352 | 365 | 421 | 409 |
| Kassa och bank | 348 | 449 | 706 | 870 | 872 |
| Omsättningstillgångar | 728 | 801 | 1 071 | 1 291 | 1 280 |
| Summa tillgångar | 2 206 | 1 998 | 1 981 | 1 801 | 1 280 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 939 | 827 | 571 | 380 | – |
| Fritt eget kapital | 1 462 | 1 269 | 1 117 | 796 | 564 |
| Eget kapital | 1 512 | 1 319 | 1 167 | 846 | 614 |
| Obeskattade reserver | 416 | 416 | 416 | 416 | 239 |
| Skatteskulder | – | 0 | 108 | 263 | 154 |
| Kortfristiga skulder | 278 | 263 | 397 | 539 | 427 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 206 | 1 998 | 1 981 | 1 801 | 1 280 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 330 | 330 | 290 | 225 | 184 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 83,5 % | 82,5 % | 75,6 % | 65,3 % | 62,8 % |
| Kassalikviditet | 262 % | 304 % | 269 % | 239 % | 300 % |
| Rörelsemarginal | 36,9 % | 33,8 % | 40,2 % | 41,9 % | 55,6 % |
| Vinstmarginal | 40,6 % | 38,2 % | 40,2 % | 41,9 % | 55,6 % |
| Omsättningstillväxt | 10,9 % | −14,6 % | 2,7 % | −2,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 34,6 % | 33,5 % | 46,8 % | 49,1 % | 91,9 % |
| Omsättning per anställd | 1 632 tkr | 1 472 tkr | 1 724 tkr | 1 678 tkr | 1 719 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 758 tkr | 677 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 758 tkr | 677 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 81 tkr | 677 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 720 tkr | 520 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 523 tkr | 441 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 523 tkr | 441 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −441 tkr | −546 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 441 tkr | 546 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 330 tkr | 290 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 512 tkr | 1 319 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 523 tkr | 441 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 330 tkr | 290 tkr |
| Forslag disposition | 1 462 tkr | 1 269 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 132 tkr | 939 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 50 tkr | 69 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 202 tkr | 191 tkr |
| Periodiseringsfonder | 416 tkr | 416 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 76 tkr | 72 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 9 dec. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Junsei ABHuvudarbetsställe
Månskensvägen 3, 906 37 Umeå
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559288-7011
Registreringsdatum
9 december 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Umeå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.