Jurist Uggla AB
556846-0843Aktiebolagreg. 2011
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
120 tkr
Resultat efter fin. poster
−32 tkr
Soliditet
12 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Erik Dahlbergsgatan 41 Lgh 1101, 115 34 Stockholm
Postadress
Erik Dahlbergsgatan 41 Lgh 1101, 115 34 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva konsult-, författar och utbildningsverksamhet inom juridik, bedriva handel med aktier, andelar och andra värdepapper, att äga förvalta och hyra ut fast egendom samt därmed bedriva förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 160 tkr | 2 tkr | – |
| 2021 | 195 tkr | 74 tkr | – |
| 2022 | 160 tkr | 23 tkr | 310 tkr |
| 2023 | 160 tkr | 38 tkr | 341 tkr |
| 2024 | 130 tkr | −4 tkr | 337 tkr |
| 2025 | 120 tkr | −32 tkr | 306 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 12,3 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal −26,4 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −7,7 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15247 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 120 | 130 | 160 | 160 | 195 | 160 |
| Rörelseintäkter | 120 | 130 | 160 | 160 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 109 | 95 | 77 | 90 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 47 | 47 | 47 | 47 | – | – |
| Rörelsekostnader | 156 | 142 | 124 | 137 | – | – |
| Rörelseresultat | −36 | −12 | 36 | 23 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 5 | 8 | 2 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 5 | 8 | 2 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −32 | −4 | 38 | 23 | 74 | 2 |
| Resultat före skatt | −32 | −4 | 38 | 23 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 7 | 5 | – | – |
| Årets resultat | −32 | −4 | 31 | 19 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 162 | 2 209 | 2 256 | 2 303 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 162 | 2 209 | 2 256 | 2 303 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 23 | 22 | 15 | 19 | – | – |
| Kassa och bank | 305 | 294 | 256 | 203 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 327 | 316 | 271 | 222 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 490 | 2 525 | 2 527 | 2 526 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 287 | 291 | 260 | 242 | – | – |
| Fritt eget kapital | 256 | 287 | 291 | 260 | – | – |
| Eget kapital | 306 | 337 | 341 | 310 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 184 | 2 188 | 2 186 | 2 215 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 490 | 2 525 | 2 527 | 2 526 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 12,3 % | 13,4 % | 13,5 % | 12,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 15 % | 14 % | 12 % | 10 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −30,2 % | −9 % | 22,6 % | 14,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | −26,4 % | −2,8 % | 23,8 % | 14,4 % | 38 % | 1,3 % |
| Omsättningstillväxt | −7,7 % | −18,8 % | 0 % | −18 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −10,4 % | −1,1 % | 9 % | 6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −32 tkr | −4 tkr |
| Byggnader mark | 2 162 tkr | 2 209 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 2 649 tkr | 2 649 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 487 tkr | 439 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 47 tkr | 47 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −32 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 4 tkr | −31 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −4 tkr | 31 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 306 tkr | 337 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −32 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 256 tkr | 287 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 256 tkr | 287 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 218 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 218 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 23 tkr | 22 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 17 tkr | 20 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 2 157 tkr | 2 157 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Jurist Uggla ABHuvudarbetsställe
Erik Dahlbergsgatan 41 Lgh 1101, 115 34 Stockholm
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556846-0843
Registreringsdatum
16 mars 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 66.120 – Verksamhet utförd av värdepappers- och varumäklare
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.