Justice Holding AB
559085-7164Aktiebolagreg. 2016
Lund, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−1 tkr
Soliditet
40 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
S:t Larsväg 41 A, 222 70 Lund
Postadress
c/o Atles Sverige Ab, S:t Larsväg 41 A, 222 70 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att idka handel med värdepapper. Bedriva och utveckla egna bolag inom koncernen. Idka handel och förvalta fast och lös egendom. Bedriva rådgivning, hantering, inom ackord, insolvens åt enskilda. Bedriva handel med bilar, jämte reservdelar och tillbehör. Bedriva handel, renovera, hyra ut och försälja egna fastigheter. Samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | −9 tkr | – |
| 2018 | – | −11 tkr | 315 tkr |
| 2019 | – | −8 tkr | 307 tkr |
| 2020 | – | −6 tkr | 301 tkr |
| 2021 | – | −1 tkr | 299 tkr |
| 2022 | – | 0 tkr | 299 tkr |
| 2023 | – | −1 tkr | 298 tkr |
| 2024 | – | −51 tkr | 298 tkr |
| 2025 | – | −1 tkr | 298 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 39,8 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 6 | 8 | 11 | – |
| Rörelsekostnader | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 6 | 8 | 11 | – |
| Rörelseresultat | −1 | −1 | −1 | 0 | −1 | −6 | −8 | −11 | – |
| Finansiella poster | 0 | −50 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 | −51 | −1 | 0 | −1 | −6 | −8 | −11 | −9 |
| Bokslutsdispositioner | 1 | 55 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 0 | 4 | −1 | 0 | −1 | −6 | −8 | −11 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 3 | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 0 | 0 | −1 | 0 | −1 | −6 | −8 | −11 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 692 | 692 | 742 | 742 | 742 | 742 | 742 | 742 | – |
| Anläggningstillgångar | 692 | 692 | 742 | 742 | 742 | 742 | 742 | 742 | – |
| Kortfristiga fordringar | 56 | 55 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | 5 | – |
| Omsättningstillgångar | 57 | 55 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | 5 | – |
| Summa tillgångar | 749 | 747 | 742 | 743 | 743 | 743 | 744 | 747 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 63 | 63 | 64 | 64 | 66 | 72 | 80 | 91 | – |
| Fritt eget kapital | 248 | 248 | 248 | 249 | 249 | 251 | 257 | 265 | – |
| Eget kapital | 298 | 298 | 298 | 299 | 299 | 301 | 307 | 315 | – |
| Skatteskulder | 3 | 3 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 451 | 449 | 444 | 444 | 444 | 442 | 437 | 432 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 749 | 747 | 742 | 743 | 743 | 743 | 744 | 747 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 39,8 % | 39,9 % | 40,2 % | 40,3 % | 40,3 % | 40,5 % | 41,2 % | 42,1 % | – |
| Kassalikviditet | 13 % | 12 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 1 % | 1 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0 % | 0,1 % | −0,4 % | 0 % | −0,4 % | −2 % | −2,6 % | −3,6 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 692 tkr | 692 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 742 tkr | 742 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 50 tkr |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 50 tkr | 50 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 31 | 242 |
| Erhallna koncernbidrag | 1 tkr | 55 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 31 | 242 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −242 | 1 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 242 | −1 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 56 tkr | 55 tkr |
| Forslag disposition | 248 tkr | 248 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 248 tkr | 248 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | 50 tkr |
| Overkursfond | 185 tkr | 185 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 447 tkr | 446 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Justice Holding ABHuvudarbetsställe
S:t Larsväg 41 A, 222 70 Lund
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559085-7164
Registreringsdatum
17 november 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lund, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Övriga registrerade namn
3 st
- Skuldhantering Sverige – särskilt företagsnamn, registrerat 6 september 2023. För den del av verksamheten som avser rådgivning, hantering, inom ackord, insolvens åt enskilda.
- Atea Property – särskilt företagsnamn, registrerat 20 maj 2024. För den del av verksamheten som avser att äga, förvalta, renovera, hyra ut och försälja egna fastigheter. Köpa, sälja, exploatera, utveckla, fastigheter.
- Bil Esset Sverige – särskilt företagsnamn, registrerat 20 maj 2024. För den del av verksamheten som avser handel med bilar, jämte reservdelar och tillbehör, äga och förvalta fast egendom. Samt därmed förenlig verksamhet.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-11-03) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.