JV Group Invest AB
556844-0233Aktiebolagreg. 2011
Södertälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 120 tkr
Resultat efter fin. poster
1 570 tkr
Soliditet
37 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Wedavägen 1 A 4TR, 152 42 Södertälje
Postadress
Wedavägen 1 A 4TR, 152 42 Södertälje
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva handel med fastigheter, leasing av restaurangutrusning, belåning av fakturor (factoring), handel med värdepapper, kreditgivning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 3 318 tkr | 1 520 tkr | – |
| 2023 | 3 404 tkr | 478 tkr | – |
| 2024 | 2 517 tkr | 608 tkr | 11 223 tkr |
| 2025 | 4 120 tkr | 1 570 tkr | 12 469 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 37,4 % – branschmedian 90,7 %
Vinstmarginal 38,1 % – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt 63,7 % – branschmedian −25,5 %
Median för 19862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 120 | 2 517 | 3 404 | 3 318 |
| Övriga rörelseintäkter | 222 | 207 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 342 | 2 724 | – | – |
| Handelsvaror | 11 | 40 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 237 | 1 241 | – | – |
| Personalkostnader | 948 | 922 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 42 | 42 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 238 | 2 245 | – | – |
| Rörelseresultat | 3 104 | 479 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 3 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 536 | −126 | – | – |
| Finansiella poster | −1 533 | 129 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 570 | 608 | 478 | 1 520 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 480 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 570 | 1 088 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 325 | 440 | – | – |
| Årets resultat | 1 245 | 648 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 255 | 1 297 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 23 922 | 24 720 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 25 177 | 26 017 | – | – |
| Kundfordringar | 613 | 703 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 5 627 | 7 907 | – | – |
| Kassa och bank | 3 590 | 5 191 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 9 217 | 13 099 | – | – |
| Summa tillgångar | 34 394 | 39 116 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 11 173 | 10 526 | – | – |
| Fritt eget kapital | 12 419 | 11 173 | – | – |
| Eget kapital | 12 469 | 11 223 | – | – |
| Obeskattade reserver | 507 | 507 | – | – |
| Långfristiga skulder | 20 139 | 27 383 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | −13 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 280 | 3 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 34 394 | 39 116 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 37,4 % | 29,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 720 % | 510 269 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 75,3 % | 19 % | – | – |
| Vinstmarginal | 38,1 % | 24,2 % | 14 % | 45,8 % |
| Omsättningstillväxt | 63,7 % | −26,1 % | 2,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 10 % | 5,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 373 tkr | 839 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 23 922 tkr | 24 720 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 245 tkr | 648 tkr |
| Byggnader mark | 1 255 tkr | 1 297 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 1 864 tkr | 1 864 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 609 tkr | 567 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 42 tkr | 42 tkr |
| Eventual forpliktelser | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 245 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −648 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 648 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 12 469 tkr | 11 223 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 245 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 480 tkr |
| Forslag disposition | 12 419 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 12 419 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 5 014 tkr | 7 204 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 246 tkr | 16 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 18 587 tkr | 1 300 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 552 tkr | 5 196 tkr |
| Periodiseringsfonder | 507 tkr | 507 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 0 | 20 887 tkr |
| Stallda sakerheter | 2 380 tkr | 6 380 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 2 380 tkr | 2 380 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 0 | 4 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 034 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
JV Group Invest ABHuvudarbetsställe
Wedavägen 1 A 4TR, 152 42 Södertälje
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556844-0233
Registreringsdatum
1 mars 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Södertälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 64.999 – Diverse övrig finansförmedling
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.