Jx3 Mark & Anläggningsteknik AB
559150-8204Aktiebolagreg. 2018
Upplands Väsby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 393 tkr
Resultat efter fin. poster
−39 tkr
Soliditet
11 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Huginvägen 30, 194 62 Upplands Väsby
Postadress
c/o Joacim Jansson, Huginvägen 30, 194 62 Upplands Väsby
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva konsult- och byggledningsverksamhet inom bygg- och anläggningssektorn samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 546 tkr | 248 tkr | – |
| 2019 | 1 780 tkr | 1 802 tkr | 1 082 tkr |
| 2020 | 2 399 tkr | 123 tkr | 981 tkr |
| 2021 | 390 tkr | −1 329 tkr | 129 tkr |
| 2022 | 2 600 tkr | 465 tkr | 594 tkr |
| 2023 | 3 249 tkr | 543 tkr | 734 tkr |
| 2024 | 2 989 tkr | 150 tkr | 452 tkr |
| 2025 | 2 393 tkr | −39 tkr | 81 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 10,6 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal −1,6 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −19,9 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 393 | 2 989 | 3 249 | 2 600 | 390 | 2 399 | 1 780 | 546 |
| Övriga rörelseintäkter | 16 | 0 | 24 | 89 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 409 | 2 989 | 3 273 | 2 688 | 390 | 2 399 | 1 780 | – |
| Handelsvaror | 2 | 3 | 5 | 67 | 18 | 13 | 7 | – |
| Övriga externa kostnader | 799 | 969 | 866 | 789 | 690 | 728 | 817 | – |
| Personalkostnader | 1 634 | 1 775 | 1 551 | 1 347 | 1 160 | 1 476 | 1 332 | – |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 75 | 20 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 20 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 438 | 2 841 | 2 442 | 2 203 | 1 868 | 2 217 | 2 157 | – |
| Rörelseresultat | −29 | 147 | 830 | 485 | −1 478 | 182 | −377 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 4 | 19 | −9 | – | 0 | 28 | – |
| Räntekostnader och liknande | 14 | 2 | 5 | 9 | 19 | 6 | 1 | – |
| Finansiella poster | −10 | 3 | −287 | −20 | 148 | −59 | 2 179 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −39 | 150 | 543 | 465 | −1 329 | 123 | 1 802 | 248 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 477 | 0 | −477 | – |
| Resultat före skatt | −39 | 150 | 543 | 465 | −853 | 123 | 1 325 | – |
| Skatt på årets resultat | 12 | 32 | 153 | – | 0 | 48 | 315 | – |
| Årets resultat | −50 | 118 | 390 | 465 | −853 | 75 | 1 011 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 34 | 0 | 120 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 | 7 | 6 | 6 | 8 | 1 637 | 1 744 | – |
| Anläggningstillgångar | 40 | 7 | 126 | 6 | 8 | 1 637 | 1 744 | – |
| Kundfordringar | 300 | 142 | 207 | 255 | 0 | 78 | 39 | – |
| Kortfristiga fordringar | 488 | 322 | 483 | 766 | 541 | 636 | 279 | – |
| Kassa och bank | 240 | 760 | 645 | 640 | 30 | 378 | 296 | – |
| Omsättningstillgångar | 727 | 1 083 | 1 128 | 1 406 | 570 | 1 014 | 574 | – |
| Summa tillgångar | 767 | 1 089 | 1 254 | 1 412 | 578 | 2 651 | 2 318 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 82 | 284 | 294 | 79 | 931 | 857 | 21 | – |
| Fritt eget kapital | 31 | 402 | 684 | 544 | 79 | 931 | 1 032 | – |
| Eget kapital | 81 | 452 | 734 | 594 | 129 | 981 | 1 082 | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 477 | 477 | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 40 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 42 | 35 | 96 | 30 | 24 | – | – | – |
| Skatteskulder | 73 | 204 | 155 | 19 | 146 | 450 | 428 | – |
| Kortfristiga skulder | 686 | 637 | 520 | 819 | 410 | 1 193 | 760 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 767 | 1 089 | 1 254 | 1 412 | 578 | 2 651 | 2 318 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 320 | 400 | 250 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 10,6 % | 41,5 % | 58,5 % | 42 % | 22,3 % | 51,3 % | 63 % | – |
| Kassalikviditet | 106 % | 170 % | 217 % | 172 % | 139 % | 85 % | 76 % | – |
| Rörelsemarginal | −1,2 % | 4,9 % | 25,6 % | 18,7 % | −378,9 % | 7,6 % | −21,2 % | – |
| Vinstmarginal | −1,6 % | 5 % | 16,7 % | 17,9 % | −340,8 % | 5,1 % | 101,2 % | 45,4 % |
| Omsättningstillväxt | −19,9 % | −8 % | 25 % | 566,7 % | −83,7 % | 34,8 % | 226 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −62,1 % | 26,1 % | 53,2 % | 78,3 % | −662,6 % | 7,6 % | 93,4 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 197 tkr | 1 495 tkr | 1 625 tkr | 1 300 tkr | 390 tkr | 2 399 tkr | 1 780 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 7 tkr | 7 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 8 tkr | 8 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | – | 689 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 1 tkr | 1 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −50 tkr | 118 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −50 tkr | 118 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −118 tkr | −390 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 118 tkr | 390 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 320 tkr | 400 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 81 tkr | 452 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −50 tkr | 118 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 320 tkr | 400 tkr |
| Forslag disposition | 31 tkr | 402 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 31 tkr | 82 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 85 tkr | 122 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 34 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 37 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 3 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 140 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 37 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 3 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 20 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | −689 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 12 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 409 tkr | 211 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 91 tkr | 56 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 163 tkr | 187 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Jx3 Mark & Anläggningsteknik ABHuvudarbetsställe
Huginvägen 30, 194 62 Upplands Väsby
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559150-8204
Registreringsdatum
1 mars 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Upplands Väsby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- SNI 74.110 – Industridesign och modedesign
- SNI 85.594 – Personalutbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.