K.A.A.C Invest AB
556918-8955Aktiebolagreg. 2013
Linköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
207 tkr
Resultat efter fin. poster
26 tkr
Soliditet
53 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Jordbruksgatan 10, 583 36 Linköping
Postadress
Jordbruksgatan 10, 583 36 Linköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet jämte därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 528 tkr | 9 tkr | – |
| 2019 | 480 tkr | −284 tkr | – |
| 2020 | 403 tkr | −190 tkr | – |
| 2021 | 587 tkr | −56 tkr | 129 tkr |
| 2022 | 776 tkr | 103 tkr | 232 tkr |
| 2023 | 481 tkr | −24 tkr | 83 tkr |
| 2024 | 285 tkr | 39 tkr | 122 tkr |
| 2025 | 207 tkr | 26 tkr | 148 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 53 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal 12,6 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −27,4 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 207 | 285 | 481 | 776 | 587 | 403 | 480 | 528 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 8 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 207 | 285 | 481 | 776 | 596 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 33 | 36 | 53 | 89 | 93 | – | – | – |
| Personalkostnader | 138 | 200 | 442 | 581 | 558 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 10 | 10 | 3 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 181 | 246 | 505 | 673 | 652 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 26 | 39 | −24 | 103 | −56 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | 0 | −0 | −0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 26 | 39 | −24 | 103 | −56 | −190 | −284 | 9 |
| Resultat före skatt | 26 | 39 | −24 | 103 | −56 | – | – | – |
| Årets resultat | 26 | 39 | −24 | 103 | −56 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 18 | 28 | 38 | 48 | 0 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 180 | 150 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 198 | 178 | 88 | 98 | 50 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | – | – | – |
| Kassa och bank | 81 | 94 | 19 | 218 | 156 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 81 | 94 | 19 | 218 | 160 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 279 | 272 | 107 | 317 | 210 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 72 | 33 | 57 | 79 | 136 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 98 | 72 | 33 | 182 | 79 | – | – | – |
| Eget kapital | 148 | 122 | 83 | 232 | 129 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 131 | 150 | 24 | 84 | 81 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 279 | 272 | 107 | 317 | 210 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 125 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 53 % | 44,8 % | 77,6 % | 73,4 % | 61,5 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 62 % | 63 % | 78 % | 259 % | 198 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 12,4 % | 13,7 % | −5,1 % | 13,3 % | −9,6 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 12,6 % | 13,7 % | −5 % | 13,3 % | −9,5 % | −47,2 % | −59,2 % | 1,7 % |
| Omsättningstillväxt | −27,4 % | −40,8 % | −38 % | 32,2 % | 45,7 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 17,4 % | 32,1 % | −29,4 % | 44,3 % | −43,5 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 207 tkr | 285 tkr | 481 tkr | 776 tkr | 294 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 180 tkr | 150 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 180 tkr | 150 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden omklassificeringar | 30 tkr | 100 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 26 tkr | 39 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 26 tkr | 39 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −39 tkr | 24 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 39 tkr | −24 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 148 tkr | 122 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 26 tkr | 39 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 98 tkr | 72 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 98 tkr | 72 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 18 tkr | 28 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 51 tkr | 51 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 33 tkr | 23 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 10 tkr | 10 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 | 111 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 124 tkr | 144 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 7 tkr | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
K.A.A.C Invest ABHuvudarbetsställe
Jordbruksgatan 10, 583 36 Linköping
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556918-8955
Registreringsdatum
14 januari 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Linköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.