swereg

K.E Service AB

559326-3030Aktiebolagreg. 2021

Tillverkning & industri
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Horndal, Dalarnas län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

2 314 tkr

+1 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

67 tkr

−81 % mot föregående år

Soliditet

50 %

+8,1 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Pumpvägen 4, 774 98 Horndal

Postadress

Pumpvägen 4, 774 98 Horndal

Verksamhetsbeskrivning

Reparation och underhåll lift och anläggning. Däck och bilservice.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20221 768 tkr686 tkr440 tkr
20232 098 tkr−92 tkr220 tkr
20242 283 tkr357 tkr343 tkr
20252 314 tkr67 tkr251 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 49,9 % – branschmedian 60,9 %

Vinstmarginal 2,9 % – branschmedian 9,5 %

Omsättningstillväxt 1,4 % – branschmedian 0,4 %

Median för 2890 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning2 3142 2832 0981 768
Övriga rörelseintäkter012––
Rörelseintäkter2 3142 2952 0981 768
Råvaror och förnödenheter557525388393
Övriga externa kostnader685459806466
Personalkostnader874820869159
Av- och nedskrivningar12411711359
Rörelsekostnader2 2401 9212 1771 077
Rörelseresultat74374−78691
Ränteintäkter och liknande0010
Räntekostnader och liknande717154
Finansiella poster−6−17−14−4
Resultat efter finansiella poster67357−92686
Bokslutsdispositioner700100−170
Resultat före skatt1373578516
Skatt på årets resultat29752102
Årets resultat1092826415

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Materiella anläggningstillgångar244307395508
Anläggningstillgångar244307395508
Kundfordringar13465108114
Kortfristiga fordringar178607314252
Kassa och bank8139175395
Omsättningstillgångar259646489647
Summa tillgångar5039538841 156
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat118351900
Fritt eget kapital226318195415
Eget kapital251343220440
Obeskattade reserver07070170
Långfristiga skulder2671155160
Leverantörsskulder5711613639
Skatteskulder–0105101
Kortfristiga skulder226470438386
Summa eget kapital och skulder5039538841 156

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Medelantal anställda1111
Föreslagen utdelning (tkr)150200160225

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet49,9 %41,8 %31,2 %49,7 %
Kassalikviditet115 %137 %112 %168 %
Rörelsemarginal3,2 %16,4 %−3,7 %39,1 %
Vinstmarginal2,9 %15,6 %−4,4 %38,8 %
Omsättningstillväxt1,4 %8,8 %18,7 %–
Avkastning på eget kapital43,2 %82,4 %2,6 %94,3 %
Omsättning per anställd2 314 tkr2 283 tkr2 098 tkr1 768 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (31)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital109 tkr282 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat109 tkr282 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−282 tkr−6 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning282 tkr6 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning200 tkr160 tkr
Forandring eget kapital totalt251 tkr343 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat109 tkr282 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning200 tkr160 tkr
Forandring periodiseringsfond70 tkr0
Forslag disposition226 tkr318 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning76 tkr118 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter70 tkr128 tkr
Inventarier verktyg installationer71 tkr124 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden261 tkr261 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar190 tkr138 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop–29 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar52 tkr50 tkr
Langfristiga skulder forfaller senare5ar71 tkr115 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar173 tkr184 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden396 tkr335 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar223 tkr151 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop61 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar72 tkr67 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga95 tkr13 tkr
Ovriga kortfristiga skulder112 tkr293 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut45 tkr45 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut26 tkr71 tkr
Periodiseringsfonder070 tkr
Upparbetad ej fakturerad intakt–0
Upplupna kostnader forutbetalda intakter13 tkr16 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 6 juli 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • K.E Service ABHuvudarbetsställe

    Pumpvägen 4, 774 98 Horndal

    Tillverkning & industri

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559326-3030

Registreringsdatum

6 juli 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Avesta, Dalarnas län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Tillverkning & industri

  • SNI 33.120 – Reparation och underhåll av maskiner
  • SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
  • SNI 95.311 – Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler