K. Ekdahls Snickerier Aktiebolag
556404-5739Aktiebolagreg. 1990
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
9 362 tkr
Resultat efter fin. poster
409 tkr
Soliditet
60 %
Anställda
7
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Betselgatan 1, 213 77 Malmö
Postadress
Betselgatan 1, 213 77 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva snickeriverkstad och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 7 728 tkr | 395 tkr | – |
| 2020 | 6 773 tkr | 734 tkr | – |
| 2021 | 7 395 tkr | 624 tkr | – |
| 2022 | 7 322 tkr | 605 tkr | 1 618 tkr |
| 2023 | 7 391 tkr | 523 tkr | 1 780 tkr |
| 2024 | 7 398 tkr | 191 tkr | 1 782 tkr |
| 2025 | 9 362 tkr | 409 tkr | 1 884 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 60,3 % – branschmedian 51,1 %
Vinstmarginal 4,4 % – branschmedian 3,6 %
Omsättningstillväxt 26,6 % – branschmedian 2,1 %
Median för 825 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 362 | 7 398 | 7 391 | 7 322 | 7 395 | 6 773 | 7 728 |
| Övriga rörelseintäkter | 39 | 68 | 47 | 83 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 9 402 | 7 466 | 7 438 | 7 405 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 4 303 | 3 163 | 2 948 | 2 389 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 173 | 1 239 | 1 145 | 1 289 | – | – | – |
| Personalkostnader | 3 495 | 2 850 | 2 774 | 3 071 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 16 | 35 | 36 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 8 983 | 7 267 | 6 902 | 6 786 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 419 | 198 | 535 | 619 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 9 | 9 | 8 | 2 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 18 | 17 | 21 | 16 | – | – | – |
| Finansiella poster | −9 | −7 | −12 | −14 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 409 | 191 | 523 | 605 | 624 | 734 | 395 |
| Bokslutsdispositioner | 75 | 186 | 0 | −49 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 484 | 377 | 523 | 556 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 107 | 85 | 111 | 119 | – | – | – |
| Årets resultat | 377 | 292 | 412 | 437 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 11 | 23 | 39 | 74 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 36 | 36 | 36 | 36 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 47 | 59 | 75 | 110 | – | – | – |
| Varulager | 179 | 133 | 130 | 119 | – | – | – |
| Kundfordringar | 725 | 624 | 565 | 539 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 918 | 914 | 723 | 758 | – | – | – |
| Kassa och bank | 2 238 | 2 075 | 2 671 | 2 237 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 335 | 3 121 | 3 524 | 3 113 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 3 382 | 3 180 | 3 599 | 3 223 | 3 369 | 3 191 | 3 255 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 1 387 | 1 370 | 1 248 | 1 061 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 764 | 1 662 | 1 660 | 1 498 | – | – | – |
| Eget kapital | 1 884 | 1 782 | 1 780 | 1 618 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 193 | 268 | 454 | 454 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 247 | 260 | 364 | 242 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 35 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 305 | 1 131 | 1 365 | 1 152 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 382 | 3 180 | 3 599 | 3 223 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 7 | 6 | 5 | 6 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 400 | 275 | 290 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 60,3 % | 62,7 % | 59,5 % | 61,4 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 242 % | 264 % | 249 % | 260 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 4,5 % | 2,7 % | 7,2 % | 8,5 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 4,4 % | 2,6 % | 7,1 % | 8,3 % | 8,4 % | 10,8 % | 5,1 % |
| Omsättningstillväxt | 26,6 % | 0,1 % | 0,9 % | −1 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 20 % | 16,4 % | 23,1 % | 27 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 337 tkr | 1 233 tkr | 1 478 tkr | 1 220 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 36 tkr | 36 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 36 tkr | 36 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 377 tkr | 292 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 377 tkr | 292 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −292 tkr | −412 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 292 tkr | 412 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 275 tkr | 290 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 884 tkr | 1 782 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 377 tkr | 292 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 275 tkr | 290 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 75 tkr | 186 tkr |
| Forskott fran kunder | 0 | 37 tkr |
| Forslag disposition | 1 764 tkr | 1 662 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 364 tkr | 1 387 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 171 tkr | 237 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 11 tkr | 23 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 782 tkr | 782 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 771 tkr | 759 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 12 tkr | 16 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 179 tkr | 133 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 22 tkr | 53 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 737 tkr | 509 tkr |
| Periodiseringsfonder | 193 tkr | 268 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 320 tkr | 326 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
K. Ekdahls Snickerier AktiebolagHuvudarbetsställe
Betselgatan 1, 213 77 Malmö
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556404-5739
Registreringsdatum
28 augusti 1990
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 31.002 – Tillverkning av kontors- och butiksinredningar
- SNI 31.009 – Tillverkning av andra möbler och madrasser
- SNI 31.004 – Tillverkning av köksinredningar
Övriga registrerade namn
1 st
- Ekdahls marininteriör – särskilt företagsnamn, registrerat 20 januari 2003. För den del av verksamheten som avser inredningssnickerier inom fartygssektorn.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.