swereg

K.Håkansson AB

559166-9246Aktiebolagreg. 2018

Redovisning & ekonomi
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Västervik, Kalmar län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

855 tkr

+30 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

126 tkr

+262 % mot föregående år

Soliditet

65 %

−1,5 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Blekhem Lockfall, 593 95 Västervik

Postadress

c/o Kristin Håkansson, Blekhem Lockfall, 593 95 Västervik

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom redovisning, skatt, ekonomisk rådgivning, ekonomi, administration och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2019896 tkr172 tkr150 tkr
2020397 tkr−72 tkr122 tkr
2021706 tkr99 tkr184 tkr
2022711 tkr−64 tkr144 tkr
2023709 tkr40 tkr181 tkr
2024659 tkr35 tkr158 tkr
2025855 tkr126 tkr203 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 64,8 % – branschmedian 69,2 %

Vinstmarginal 14,8 % – branschmedian 18,5 %

Omsättningstillväxt 29,9 % – branschmedian 1,5 %

Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning855659709711706397896
Övriga rörelseintäkter−21231801–
Rörelseintäkter854660732730707398896
Råvaror och förnödenheter–0−0––––
Övriga externa kostnader11910688117130115183
Personalkostnader590492579651454348540
Av- och nedskrivningar17242419197–
Rörelsekostnader726622690787603469723
Rörelseresultat1273842−57103−71173
Ränteintäkter och liknande–––––1–
Räntekostnader och liknande1327520
Finansiella poster−1−3−2−7−5−2−0
Resultat efter finansiella poster1263540−6499−72172
Bokslutsdispositioner−32−11−225−2544−44
Resultat före skatt942438−3974−28128
Skatt på årets resultat2071111028
Årets resultat741737−4063−28100

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Materiella anläggningstillgångar345175506926–
Anläggningstillgångar345175506926–
Kundfordringar11−110615840
Kortfristiga fordringar232202251231283176220
Kassa och bank101134429322113
Omsättningstillgångar333203285274377198333
Summa tillgångar367254359324446225333
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat789194134721000
Fritt eget kapital1531081319413472100
Eget kapital203158181144184122150
Obeskattade reserver45132025044
Långfristiga skulder–––059––
Leverantörsskulder2674930353634
Skatteskulder278112112828
Kortfristiga skulder12083176180178103139
Summa eget kapital och skulder367254359324446225333

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Medelantal anställda–0.80.7––11
Föreslagen utdelning (tkr)7530400–––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet64,8 %66,3 %50,9 %44,6 %45,8 %54,1 %55,6 %
Kassalikviditet278 %245 %162 %152 %212 %192 %240 %
Rörelsemarginal14,9 %5,7 %5,9 %−8 %14,6 %−17,8 %19,3 %
Vinstmarginal14,8 %5,3 %5,6 %−9 %14 %−18,2 %19,2 %
Omsättningstillväxt29,9 %−7,2 %−0,2 %0,7 %77,8 %−55,7 %–
Avkastning på eget kapital36,6 %10,7 %20,4 %−27,7 %34 %−23,3 %66,7 %
Omsättning per anställd–823 tkr1 013 tkr––397 tkr896 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (19)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital74 tkr17 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat74 tkr17 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−17 tkr−37 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning17 tkr37 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning30 tkr40 tkr
Forandring periodiseringsfond−32 tkr−11 tkr
Forslag disposition153 tkr108 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning78 tkr78 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning75 tkr30 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter82 tkr65 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga138 tkr138 tkr
Ovriga kortfristiga skulder62 tkr64 tkr
Ovriga materiella anlaggningstillgangar34 tkr51 tkr
Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden118 tkr118 tkr
Ovriga materiella anlaggningstillgangar avskrivningar84 tkr67 tkr
Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden inkop00
Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring avskrivningar arets avskrivningar17 tkr24 tkr
Periodiseringsfonder45 tkr13 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter5 tkr4 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2019

    Period 30 juli 2018 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –

  • K.Håkansson ABHuvudarbetsställe

    Blekhem Lockfall, 593 95 Västervik

    Redovisning & ekonomi

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559166-9246

Registreringsdatum

30 juli 2018

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Västervik, Kalmar län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Redovisning & ekonomi

  • SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler