K&M Livs AB
559311-7673Aktiebolagreg. 2021
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
362 tkr
Resultat efter fin. poster
−36 tkr
Soliditet
15 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Betulastigen 27, 212 32 Malmö
Postadress
c/o Kussai Altamimi, Betulastigen 27, 212 32 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Detalj- partihandel av livsmedel.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 983 tkr | −44 tkr | −19 tkr |
| 2022 | 1 891 tkr | 213 tkr | 148 tkr |
| 2023 | 1 821 tkr | −105 tkr | 44 tkr |
| 2024 | 1 349 tkr | 131 tkr | 148 tkr |
| 2025 | 362 tkr | −36 tkr | 112 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 14,9 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal −10 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −73,2 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27700 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 362 | 1 349 | 1 821 | 1 891 | 983 |
| Övriga rörelseintäkter | 6 | 287 | 104 | 41 | 35 |
| Rörelseintäkter | 368 | 1 636 | 1 925 | 1 932 | 1 019 |
| Råvaror och förnödenheter | 86 | 399 | 1 039 | 935 | 604 |
| Övriga externa kostnader | 218 | 392 | 407 | 387 | 189 |
| Personalkostnader | 3 | 538 | 578 | 396 | 270 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 134 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 68 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 375 | 1 464 | 2 023 | 1 717 | 1 062 |
| Rörelseresultat | −7 | 172 | −98 | 214 | −44 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 30 | 40 | 7 | 1 | 0 |
| Finansiella poster | −29 | −40 | −7 | −1 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | −36 | 131 | −105 | 213 | −44 |
| Resultat före skatt | −36 | 131 | −105 | 213 | −44 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 27 | 0 | 44 | – |
| Årets resultat | −36 | 104 | −105 | 169 | −44 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 218 | 250 | 250 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 409 | 409 | 511 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 409 | 627 | 761 | 250 | – |
| Varulager | 337 | 337 | 351 | 453 | 49 |
| Kundfordringar | 0 | 1 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 29 | 18 | 16 | 26 |
| Kassa och bank | 7 | 180 | 24 | 35 | 38 |
| Omsättningstillgångar | 345 | 546 | 393 | 504 | 113 |
| Summa tillgångar | 754 | 1 173 | 1 154 | 754 | 113 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 123 | 19 | 123 | −46 | 0 |
| Fritt eget kapital | 87 | 123 | 19 | 123 | −44 |
| Eget kapital | 112 | 148 | 44 | 148 | −19 |
| Långfristiga skulder | 635 | 1 007 | 1 009 | 508 | 92 |
| Leverantörsskulder | 7 | 10 | 46 | 50 | – |
| Skatteskulder | 0 | −6 | 32 | 38 | −5 |
| Kortfristiga skulder | 7 | 18 | 101 | 98 | 40 |
| Summa eget kapital och skulder | 754 | 1 173 | 1 154 | 754 | 113 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 2 | 2 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 14,9 % | 12,6 % | 3,8 % | 19,7 % | −16,7 % |
| Kassalikviditet | 115 % | 1 153 % | 41 % | 53 % | 159 % |
| Rörelsemarginal | −1,8 % | 12,7 % | −5,4 % | 11,3 % | −4,5 % |
| Vinstmarginal | −10 % | 9,7 % | −5,7 % | 11,3 % | −4,5 % |
| Omsättningstillväxt | −73,2 % | −25,9 % | −3,7 % | 92,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −32,1 % | 70,4 % | −238,2 % | 113,9 % | 232,7 % |
| Omsättning per anställd | – | 674 tkr | 911 tkr | 1 891 tkr | 983 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −36 tkr | 104 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 0 | 140 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −36 tkr | 104 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −104 tkr | 105 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 104 tkr | −105 tkr |
| Forslag disposition | 87 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 87 tkr | – |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 0 | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 27 tkr |
| Goodwill | 0 | 218 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 409 tkr | 409 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 337 tkr | 337 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 359 | 369 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 14 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 324 tkr | 503 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 311 tkr | 364 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 13 apr. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
K&M Livs ABHuvudarbetsställe
Betulastigen 27, 212 32 Malmö
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559311-7673
Registreringsdatum
13 april 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.112 – Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.