K. Piironens Entreprenad AB
556482-6021Aktiebolagreg. 1994
Vallentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
3 500 tkr
Resultat efter fin. poster
1 703 tkr
Soliditet
41 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Trädgårdsvägen 13, 186 94 Vallentuna
Postadress
Trädgårdsvägen 13, 186 94 Vallentuna
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva entreprenadverksamhet inom mark- och grundarbeten.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 642 tkr | 51 tkr | – |
| 2020 | 2 514 tkr | 320 tkr | – |
| 2021 | 1 921 tkr | −87 tkr | 468 tkr |
| 2022 | 2 812 tkr | 168 tkr | 605 tkr |
| 2023 | 4 511 tkr | 0 tkr | 762 tkr |
| 2024 | 3 500 tkr | 1 703 tkr | 1 117 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 41,4 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 48,7 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −22,4 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 500 | 4 511 | 2 812 | 1 921 | 2 514 | 1 642 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 309 | 24 | 116 | 93 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 810 | 4 535 | 2 927 | 2 014 | – | – |
| Handelsvaror | 1 044 | 2 117 | 1 547 | 624 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 169 | 140 | 128 | 155 | – | – |
| Personalkostnader | 1 201 | 1 000 | 572 | 656 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 486 | 691 | 461 | 594 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | 15 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 899 | 3 948 | 2 709 | 2 043 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 910 | 587 | 218 | −29 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 210 | 144 | 49 | 58 | – | – |
| Finansiella poster | −208 | −144 | −49 | −58 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 703 | 0 | 168 | −87 | 320 | 51 |
| Bokslutsdispositioner | −1 256 | −244 | 0 | 196 | – | – |
| Resultat före skatt | 447 | 198 | 169 | 108 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 92 | 41 | 32 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 355 | 157 | 137 | 108 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 3 542 | 4 059 | 1 868 | 2 201 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 51 | 51 | 51 | 51 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 594 | 4 110 | 1 919 | 2 252 | – | – |
| Kundfordringar | 458 | 1 007 | 307 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 572 | 1 074 | 630 | 319 | – | – |
| Kassa och bank | 1 409 | 116 | 235 | 95 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 980 | 1 190 | 865 | 414 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 574 | 5 300 | 2 784 | 2 666 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 642 | 485 | 348 | 240 | – | – |
| Fritt eget kapital | 997 | 642 | 485 | 348 | – | – |
| Eget kapital | 1 117 | 762 | 605 | 468 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 500 | 244 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 977 | 2 713 | 1 150 | 1 469 | – | – |
| Leverantörsskulder | 114 | 359 | 413 | 91 | – | – |
| Skatteskulder | 115 | 86 | 37 | 1 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 980 | 1 581 | 1 029 | 729 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 574 | 5 300 | 2 784 | 2 666 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 41,4 % | 18 % | 21,7 % | 17,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 202 % | 75 % | 84 % | 57 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 54,6 % | 13 % | 7,8 % | −1,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 48,7 % | 0 % | 6 % | −4,5 % | 12,7 % | 3,1 % |
| Omsättningstillväxt | −22,4 % | 60,4 % | 46,4 % | −23,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 31,8 % | 20,6 % | 22,6 % | 23,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 750 tkr | 2 256 tkr | 1 406 tkr | 961 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 1 500 tkr | 244 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 51 tkr | 51 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 51 tkr | 51 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 51 tkr | 51 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 355 tkr | 157 tkr |
| Checkrakningskredit kortfristig | 655 tkr | 836 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 355 tkr | 157 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −157 tkr | −137 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 157 tkr | 137 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 117 tkr | 762 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 355 tkr | 157 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | −1 256 tkr | −244 tkr |
| Forslag disposition | 997 tkr | 642 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 997 tkr | 642 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 7 tkr | 13 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 3 542 tkr | 4 059 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 4 936 tkr | 6 293 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 393 tkr | 2 234 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 1 596 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 239 tkr | 2 882 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 486 tkr | 691 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 1 326 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 357 tkr | 741 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 28 tkr | 53 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 30 tkr | 118 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 26 tkr | 29 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 951 tkr | 2 684 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter | 3 472 tkr | 4 012 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 100 tkr | 100 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 3 372 tkr | 3 912 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 79 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 67 tkr | 182 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
K. Piironens Entreprenad ABHuvudarbetsställe
Trädgårdsvägen 13, 186 94 Vallentuna
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556482-6021
Registreringsdatum
9 februari 1994
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Vallentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.