K21 Communications AB
559418-9291Aktiebolagreg. 2023
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
8 044 tkr
Resultat efter fin. poster
4 265 tkr
Soliditet
67 %
Anställda
3
Hem | K21 Communications
k21communications.se
Adresser
Besöksadress
Nybrogatan 6, 114 34 Stockholm
Postadress
c/o Nybrogatan Business Center, Nybrogatan 6, 114 34 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom kommunikation.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 2 947 tkr | 1 369 tkr | 1 102 tkr |
| 2024 | 4 481 tkr | 2 290 tkr | 2 526 tkr |
| 2025 | 8 044 tkr | 4 265 tkr | 4 073 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 67,2 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal 53 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt 79,5 % – branschmedian −4,2 %
Median för 8463 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 044 | 4 481 | 2 947 |
| Rörelseintäkter | 8 044 | 4 481 | 2 947 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 64 | – |
| Handelsvaror | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 390 | 404 | 565 |
| Personalkostnader | 2 412 | 1 747 | 1 029 |
| Rörelsekostnader | 4 802 | 2 214 | 1 594 |
| Rörelseresultat | 3 242 | 2 266 | 1 353 |
| Ränteintäkter och liknande | 16 | 24 | 8 |
| Räntekostnader och liknande | 12 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 57 | 24 | 16 |
| Resultat efter finansiella poster | 4 265 | 2 290 | 1 369 |
| Resultat före skatt | 3 299 | 2 290 | 1 369 |
| Skatt på årets resultat | 702 | 486 | 291 |
| Årets resultat | 2 597 | 1 804 | 1 077 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 417 | 400 | – |
| Anläggningstillgångar | 417 | 400 | – |
| Kundfordringar | 886 | 391 | 271 |
| Kortfristiga fordringar | 1 321 | 444 | 404 |
| Kassa och bank | 4 324 | 3 031 | 1 093 |
| Omsättningstillgångar | 5 645 | 3 475 | 1 497 |
| Summa tillgångar | 6 062 | 3 875 | 1 497 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 451 | 697 | – |
| Fritt eget kapital | 4 048 | 2 501 | 1 077 |
| Eget kapital | 4 073 | 2 526 | 1 102 |
| Leverantörsskulder | 619 | 36 | 11 |
| Skatteskulder | 459 | 429 | 205 |
| Kortfristiga skulder | 1 989 | 1 349 | 394 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 062 | 3 875 | 1 497 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 500 | 1 050 | 380 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 67,2 % | 65,2 % | 73,7 % |
| Kassalikviditet | 284 % | 258 % | 380 % |
| Rörelsemarginal | 40,3 % | 50,6 % | 45,9 % |
| Vinstmarginal | 53 % | 51,1 % | 46,5 % |
| Omsättningstillväxt | 79,5 % | 52,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 63,7 % | 71,4 % | 97,7 % |
| Omsättning per anställd | 2 681 tkr | 2 241 tkr | 1 474 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 400 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 0 | 400 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 400 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 400 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 417 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 450 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 450 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 33 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 33 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 2 597 tkr | 1 804 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 597 tkr | 1 804 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 804 tkr | −1 077 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 804 tkr | 1 077 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 050 tkr | 380 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 073 tkr | 2 526 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 597 tkr | 1 804 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 050 tkr | 380 tkr |
| Forslag disposition | 4 048 tkr | 2 501 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 548 tkr | 1 451 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 159 tkr | 23 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 33 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 633 | 4 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 372 tkr | 476 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 86 tkr | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 380 tkr | 380 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 275 tkr | 30 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 158 tkr | 28 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 23 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
K21 Communications ABHuvudarbetsställe
Nybrogatan 6, 114 34 Stockholm
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559418-9291
Registreringsdatum
23 januari 2023
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.300 – PR och kommunikation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.