Kadelo AB
559225-9419Aktiebolagreg. 2019
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 740 tkr
Resultat efter fin. poster
886 tkr
Soliditet
54 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Svartskärsvägen 21 B, 421 58 Västra Frölunda
Postadress
c/o Henrik Kjellberg, Svartskärsvägen 21 B, 421 58 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva drifts- och operationskontroll av fartyg i internationell trafik samt att bedriva handel med därtill hörande produkter och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska utveckla egna fastigheter och bedriva uthyrning av bostäder.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 419 tkr | 327 tkr | 244 tkr |
| 2021 | 275 tkr | 252 tkr | 390 tkr |
| 2022 | 624 tkr | 218 tkr | 439 tkr |
| 2023 | 1 912 tkr | 1 284 tkr | 1 398 tkr |
| 2024 | 2 167 tkr | 1 004 tkr | 2 065 tkr |
| 2025 | 1 740 tkr | 886 tkr | 2 791 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 53,6 % – branschmedian 60,9 %
Vinstmarginal 50,9 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt −19,7 % – branschmedian 0,4 %
Median för 2890 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 740 | 2 167 | 1 912 | 624 | 275 | 419 |
| Övriga rörelseintäkter | 64 | 61 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 805 | 2 229 | 1 912 | 624 | 275 | 419 |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 74 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 264 | 264 | 219 | 62 | 24 | 92 |
| Personalkostnader | 1 059 | 1 032 | 760 | 180 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 18 | 18 | 18 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 340 | 1 314 | 998 | 316 | 24 | 92 |
| Rörelseresultat | 464 | 914 | 914 | 308 | 252 | 327 |
| Ränteintäkter och liknande | 9 | 19 | 3 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 94 | 123 | 132 | 42 | – | – |
| Finansiella poster | 422 | 89 | 370 | −90 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 886 | 1 004 | 1 284 | 218 | 252 | 327 |
| Bokslutsdispositioner | −97 | −208 | −204 | −67 | −65 | −80 |
| Resultat före skatt | 789 | 796 | 1 080 | 151 | 187 | 247 |
| Skatt på årets resultat | 63 | 129 | 121 | 42 | 41 | 53 |
| Årets resultat | 725 | 667 | 959 | 109 | 146 | 194 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 4 648 | 4 666 | 4 684 | 4 587 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 285 | 278 | 35 | 35 | 315 | 200 |
| Anläggningstillgångar | 4 933 | 4 944 | 4 719 | 4 622 | 315 | 200 |
| Kundfordringar | 0 | 118 | 211 | 304 | 275 | – |
| Kortfristiga fordringar | 264 | 325 | 334 | 312 | 278 | 13 |
| Kassa och bank | 1 074 | 1 139 | 915 | 99 | 41 | 175 |
| Omsättningstillgångar | 1 338 | 1 464 | 1 249 | 410 | 320 | 188 |
| Summa tillgångar | 6 271 | 6 408 | 5 968 | 5 032 | 635 | 388 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 015 | 1 348 | 389 | 280 | 194 | – |
| Fritt eget kapital | 2 741 | 2 015 | 1 348 | 389 | 340 | 194 |
| Eget kapital | 2 791 | 2 065 | 1 398 | 439 | 390 | 244 |
| Obeskattade reserver | 721 | 624 | 416 | 212 | 145 | 80 |
| Långfristiga skulder | 2 525 | 3 360 | 3 910 | 4 240 | – | – |
| Leverantörsskulder | 11 | 2 | 9 | 2 | 0 | 1 |
| Skatteskulder | 89 | 219 | 96 | 32 | 94 | 53 |
| Kortfristiga skulder | 234 | 359 | 243 | 142 | 100 | 64 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 271 | 6 408 | 5 968 | 5 032 | 635 | 388 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | 60 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 53,6 % | 40 % | 29 % | 12,1 % | 79,6 % | 79,2 % |
| Kassalikviditet | 571 % | 408 % | 513 % | 290 % | 321 % | 293 % |
| Rörelsemarginal | 26,7 % | 42,2 % | 47,8 % | 49,3 % | 91,3 % | 78 % |
| Vinstmarginal | 50,9 % | 46,3 % | 67,2 % | 34,9 % | 91,3 % | 78 % |
| Omsättningstillväxt | −19,7 % | 13,3 % | 206,4 % | 126,7 % | −34,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 26 % | 32,3 % | 68,6 % | 24,8 % | 37,4 % | 79,5 % |
| Omsättning per anställd | 1 740 tkr | 2 167 tkr | 1 912 tkr | 624 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (40)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 5 tkr | 10 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 35 tkr | 35 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 35 tkr | 35 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 250 tkr | 243 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 250 tkr | 250 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 7 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 7 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 0 | 7 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 725 tkr | 667 tkr |
| Byggnader mark | 4 587 tkr | 4 587 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 4 587 tkr | 4 587 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 725 tkr | 667 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −667 tkr | −959 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 667 tkr | 959 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 791 tkr | 2 065 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 725 tkr | 667 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | 5 tkr | −900 |
| Forandring periodiseringsfond | −102 tkr | −207 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 210 tkr | 21 tkr |
| Forslag disposition | 2 741 tkr | 2 015 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 741 tkr | 2 015 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 54 tkr | 89 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 36 tkr | 54 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 90 tkr | 90 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 54 tkr | 36 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 18 tkr | 18 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −7 tkr | 7 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 97 | 97 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 122 tkr | 125 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 2 525 tkr | 2 825 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 25 tkr | 25 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | – | 0 |
| Periodiseringsfonder | 716 tkr | 614 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 500 tkr | 200 tkr |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 0 | 535 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 12 tkr | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 8 nov. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Kadelo ABHuvudarbetsställe
Svartskärsvägen 21 B, 421 58 Västra Frölunda
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559225-9419
Registreringsdatum
8 november 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 33.150 – Reparation och underhåll av civila fartyg och båtar
- SNI 71.129 – Övrig teknisk konsultverksamhet
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.