Kadhem AB
559236-0985Aktiebolagreg. 2020
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
849 tkr
Resultat efter fin. poster
574 tkr
Soliditet
74 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Oskarslundsbacken 37, 117 54 Stockholm
Postadress
c/o Moustapha Kadhem, Oskarslundsbacken 37, 117 54 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Läkare. Stafettläkare, uthyrning och bemanning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2020 | 516 tkr | 263 tkr | 257 tkr |
| 2021 | 566 tkr | 305 tkr | 432 tkr |
| 2022 | 298 tkr | −32 tkr | 400 tkr |
| 2023 | 849 tkr | 574 tkr | 861 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 74,4 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 67,6 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt 184,5 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 849 | 298 | 566 | 516 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 56 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 905 | 298 | 566 | 516 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 7 | 7 | – |
| Handelsvaror | – | −1 | −3 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 295 | 243 | 216 | 192 | – |
| Personalkostnader | 33 | 88 | 36 | 54 | – |
| Rörelsekostnader | 329 | 330 | 256 | 253 | – |
| Rörelseresultat | 577 | −31 | 310 | 263 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 4 | 1 | 5 | – | – |
| Finansiella poster | −3 | −1 | −5 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 574 | −32 | 305 | 263 | – |
| Resultat före skatt | 574 | −32 | 305 | 263 | – |
| Skatt på årets resultat | 113 | 0 | 63 | 56 | – |
| Årets resultat | 461 | −32 | 242 | 207 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 500 | 500 | 500 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 500 | 500 | 500 | – | – |
| Kundfordringar | 286 | 8 | 57 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 411 | 8 | 58 | – | – |
| Kassa och bank | 246 | 43 | 78 | 383 | – |
| Omsättningstillgångar | 657 | 51 | 136 | 383 | – |
| Summa tillgångar | 1 157 | 550 | 635 | 383 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 350 | 382 | 140 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 811 | 350 | 382 | 207 | – |
| Eget kapital | 861 | 400 | 432 | 257 | – |
| Långfristiga skulder | 150 | 141 | 41 | 67 | – |
| Leverantörsskulder | 6 | 6 | 19 | – | – |
| Skatteskulder | 40 | −10 | 91 | 60 | – |
| Kortfristiga skulder | 146 | 9 | 162 | 60 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 157 | 550 | 635 | 383 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | – | 1 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 74,4 % | 72,7 % | 68 % | 66,9 % | – |
| Kassalikviditet | 451 % | 548 % | 84 % | 637 % | – |
| Rörelsemarginal | 67,9 % | −10,5 % | 54,8 % | 51 % | – |
| Vinstmarginal | 67,6 % | −10,7 % | 53,9 % | 51 % | – |
| Omsättningstillväxt | 184,5 % | −47,3 % | 16,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 53,5 % | −8 % | 56 % | 80,5 % | – |
| Omsättning per anställd | 849 tkr | – | – | 516 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 500 tkr | 500 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 500 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 461 tkr | −32 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 461 tkr | −32 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 32 tkr | −242 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −32 tkr | 242 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 861 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 461 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 811 tkr | 350 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 811 tkr | 350 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 105 tkr | – |
| Medel disponera | – | 350 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 20 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 100 tkr | 12 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 150 tkr | 141 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 10 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Kadhem ABHuvudarbetsställe
Oskarslundsbacken 37, 117 54 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559236-0985
Registreringsdatum
10 januari 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.211 – Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.